fonradar

Kullanılacak Hesap Hangisi Olmalıdır ?

Değerli forum üyeleri,

Üretim atölyesi bulunan bir firma aldığı karar ile üretim yapmaya son verip sadece hammadde alışı yaparak, bu hammaddeleri dilimleyip satmaya karar vermiştir. Bundan sonra işe bu şekilde devam edecek olan bir firmada çalışan işçilerin giderleri hangi hesapta izlenmelidir? 720 hesapta takip edilen giderleri üretime son verdiğimiz tarihten itibaren 740 hesaba alma düşüncesindeyim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Kesinlikle Hayır. Bu işi fason olarak gerçekleştirmiyorsanız eskisi gibi yapacak. Dilimlenen malzeme 710 İşci giderleri 720 olacak.

Kesinlikle Hayır. Bu işi fason olarak gerçekleştirmiyorsanız eskisi gibi yapacak. Dilimlenen malzeme 710 İşci giderleri 720 olacak.

Fason işçilikleri 740 ta takip ediyorum zaten. Fakat dediğim gibi sadece dilimleyip satıyoruz yani aldığımız mallardan yeni bir mamül oluşturmuyoruz. Al sat yapıyoruz 150/710 hesap kullanılmadı mı da sadece 720 hesabını tek başına kullanmak uygun gelmedi ve sonuç olarak 720 yi kullanırsam 152 hesaba gelicek bu işçilik. Ama biz ticari mal olarak düşünüyoruz al sat olduğu için. O yüzden böle bir düşünce içerisindeyim.

Sayın edict

Siz aldığınız malları olduğu gibi satmıyorsunuz aldığınız malları dilimleyip sattığınız için yaptığınız işin muhasebe kaydı aşağıdaki gibi olmalı.

_________________________________/_____________________________________

150-İlk madde Malzeme (B)

01-X malı

191-İnd.Kdv (B)

320-Satıcılar (A)
Mal Alımı
________________________________/_______________________________

710-DİMMM (B)

01-X Malı

150-İlk Madde Malzeme (A)

X Malının dilimlenmek için üretime verilmesi
______________________________________/_______________________________________

151-Yarı Mamul (B)

01-X Malı

711-DİMM (A)

721-DİG (A)

731-GÜG (A)

X Malı yarı mamül üretim

____________________________/______________________________

daha sonra 151/152 hesaba akatarılıp 710/711-720/721-730/731 hesaplarla karşılıklı kapatılacak.

Bencede siz aldığınız ürünün şeklinde bir değişiklik yapıyorunuz fason olsaydı o malları siz hiç almayacak sadece işçilik yapacak ve işçilik faturası kesecektiniz.

Sayın Arkadaşlar,

Konuya biraz farklı bakalım. Ürünü dilimleyerek satmak sadece fiziksel bir işlemdir. Temelde rutin bir işlem değilse bu işlem için hizmet yada işçilik maliyeti yüklemek de çok zorunlu değildir. Dilimleme işlemi olmadığında paylandırma sıkıntı yaratır. Bu tür işlemler fason yaptırılmıyorsa esasen üretim değil ambalajlama sayılır. Bu nedenle Alım dilimleme/satım arasında fire de yoksa (yada çok düşük miktarda) doğrudan 153 hesabın kullanımında da bir engel yok. Bu işlemi bu tarzda düşünmezsek özellikle marketlerdeki Peynir/Şarküteri/Et gibi reyonların haline acımak gerekir. Günde şukadar salam dilimledim, kalıp peynir sattım, yok olmaz. Bazan ehven-i şer nedir ona da bakalım.