Kullanılmayan Yıllık İzin Ücretinin Hesaplanması

Ogrenci

Katkı Sunan Üye
Kullanılmayan yıllık izin ücretinin hesaplanmasına rakamlı bir örnek verebilirmisiniz? SSK primi gelir vergisi d.v. kesintisi yapılacak mı?

örn aylık brüt ücreti 531 ytl olan birinin 14 günlük izin hakkı varsa bu kişiye kaç para izin ücreti ödenmelidir?

teşekkürler

İzin ücreti ancak işten ayrılma durumunda parasal olarak hesaplanır ve personele ödenir. Zaman aşımı da 5 yıldır.
Bunun dışında yasal olarak ben iznimi kullanmadım parasını alayım denemez.
Ancak gr heaplarınız varsa izin kağıdı imzalatıp öbür tarafdan ödeme yaparsanız olabilir.

İş sözleşmesinin bitiminde ödenen yıllık izin ücr.

531 / 30*14 =247,80 ytl üzerinden ssk primi gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapacaksınız sadece iş kazası ve meslek hastalıkları primini hesaplamayacaksınız.

Benim de bir sorum olacak işten ayrılan personele kullanmadığı yıllık izin ücretini öderken ayrı bir bordro yaptım ve personleden imza alacağım.Peki bu ödemeyi yıllık izin defterinde göstermem gerekir mi?

Saygılar,

Bir kere daha hatırlatmakta yarar var. İzin parası ancak işten ayrılma halinde ödenir.
SSK kesintisi tavanı aşmıyorsa yapılır.

Merhabalar;
İşten çıkışlarda yıllık izin ücreti ödeme uygulamasını ilk defa yapacağım.Daha önce izin kullandırdıktan sonra çıkış veriyorduk.Çıkışlarda kullanılmayan izin ücretini ödeyerek uygulama yapmış olan forumdaşlar varsa ne şekilde uygulandığını anlatabilirlerse sevinirim.
Saygılarımla,

odemirkol' Alıntı:
Merhabalar;
İşten çıkışlarda yıllık izin ücreti ödeme uygulamasını ilk defa yapacağım.Daha önce izin kullandırdıktan sonra çıkış veriyorduk.Çıkışlarda kullanılmayan izin ücretini ödeyerek uygulama yapmış olan forumdaşlar varsa ne şekilde uygulandığını anlatabilirlerse sevinirim.
Saygılarımla,
Kurumumuz kamu kurumu olup,iş akitleri sona erdirilen ve yıllık ücretli iznini hak ettiği halde kullanamayan işçiye,Yıllık Ücretli İzin oarası ödenir.

Hesaplama şekli
Brüt kazanç üzerindenSSK+G.Vergis+D.Vergisi kesilerek ücreti ödenir.SSK matrahı kesintilerinde işkazası ve işsizlik sigortası kesilir.
Daha önceki yıllara ait izin ücreti talep edilmesi halinde SSK kesilmiyecektir.