fonradar

Kümülatif Gelir Vergisi Sıfırlama, İşyeri Değişikliği

S.A. Arkadaşlar,

Mart ayınca başladığım iş yerinden ayrılarak Eylül ayında yeni bir iş yerinde çalışmaya başlayacağım. Yeni iş yeri eski iş yerinden Küm. Gelir Vergisi Matrahını gösteren yazı istedi. Bu yazıyı istemedeki amacı Kümülatif olarak vergi hesaplamak için mi yoksa sadece bilgi amaçlı mı?

Forumda okuduğum kadarıyla iş değiştirmede vergi matrahı sıfırdan başlıyor. Bu uygulama hala böyle mi? 2011 yılına ait şöyle bir özelgeye referans gösterilmiş genel olarak. Uygulamanın güncel halini nasıl öğrenebiliriz?

::Mevzuat Display::

Şimdiden teşekkürler...

İşyeri değişikliğinde kümülatif vergi vergi matrahının yeni iş yerine verilmesine gerek yok. İlk dilimden vergilendirilmeye başlanmalıdır. İkinci işyerinden alınan ücretin kümülatif vergi matrahı gv.kanunun 103 maddesindeki 3. dilimi aşıyorsa çalışan beyanname verir. Burada ikinci iş yerinden kasıt son çalışılan yer değildir, herhangi biri ikinci işyeri olarak kabul edilebilir. Sizin durumunuzda eylül ayında ayrılacağınız işyerinizdeki matrahınız yukarda belirttiğim tutarı aşmıyorsa,siz hiçbir durumda beyanname vermezsiniz. Sizden belge isteyen iş yeri ya bilgi için, yada bilgisizliğinden istiyordur.

İşyeri değişikliğinde kümülatif vergi vergi matrahının yeni iş yerine verilmesine gerek yok. İlk dilimden vergilendirilmeye başlanmalıdır. İkinci işyerinden alınan ücretin kümülatif vergi matrahı gv.kanunun 103 maddesindeki 3. dilimi aşıyorsa çalışan beyanname verir. Burada ikinci iş yerinden kasıt son çalışılan yer değildir, herhangi biri ikinci işyeri olarak kabul edilebilir. Sizin durumunuzda eylül ayında ayrılacağınız işyerinizdeki matrahınız yukarda belirttiğim tutarı aşmıyorsa,siz hiçbir durumda beyanname vermezsiniz. Sizden belge isteyen iş yeri ya bilgi için, yada bilgisizliğinden istiyordur.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Gerçek rakamlar üzerinden konuşmak daha mantıklı olacaktır belki.
İlk iş yerinde kümülatif gelir vergim 8000 TL idi. Doğal olarak %15 dilimindeydim.
İkinci iş yerinde de aylık 4000 brüt ile anlaştığımı düşünürsek 1 ay sonra %20'lik dilime geçmem gerekiyor mu kazancım 11000 TL'yi aştığı için? Yoksa 2. iş yerinin 11000 TL'yi aşmasını mı beklemeliyiz? Eğer böyleyse yıl içerisinde sürekli firma değiştirerek gelir vergisi diliminden kaçma gibi bir ihtimal oluşmuyor mu?

Tekrar teşekkürler...

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Gerçek rakamlar üzerinden konuşmak daha mantıklı olacaktır belki.
İlk iş yerinde kümülatif gelir vergim 8000 TL idi. Doğal olarak %15 dilimindeydim.
İkinci iş yerinde de aylık 4000 brüt ile anlaştığımı düşünürsek 1 ay sonra %20'lik dilime geçmem gerekiyor mu kazancım 11000 TL'yi aştığı için? Yoksa 2. iş yerinin 11000 TL'yi aşmasını mı beklemeliyiz? Eğer böyleyse yıl içerisinde sürekli firma değiştirerek gelir vergisi diliminden kaçma gibi bir ihtimal oluşmuyor mu?

Tekrar teşekkürler...

hayır oluşmuyor. Çünkü yasa böyle. Kanun koyucu çalışan lehine bir tercih yaptı. Daha öncleri bu matrah taşıma vardı. Sonra bu kalktı başka bir düzenleme getirildi. Aynı ytıl içinde birden çok işyerinden ücret alanla 3, dilimi aşıyorsa beyanname verecek.

hayır oluşmuyor. Çünkü yasa böyle. Kanun koyucu çalışan lehine bir tercih yaptı. Daha öncleri bu matrah taşıma vardı. Sonra bu kalktı başka bir düzenleme getirildi. Aynı ytıl içinde birden çok işyerinden ücret alanla 3, dilimi aşıyorsa beyanname verecek.

Teşekkür ederim cevabınız için.
Peki yeni işyerim matrah taşıyacağını söylerse buna karşı çıkma hakkım var mı? Bunun yanlış olduğunu söyleme hakkım yani?
Bir de 3. dilimi aşıyorsa beyanname verecek dediniz. 3. dilim 60.000 TL ve üstü olan dilim mi?

Teşekkür ederim cevabınız için.
Peki yeni işyerim matrah taşıyacağını söylerse buna karşı çıkma hakkım var mı? Bunun yanlış olduğunu söyleme hakkım yani?
Bir de 3. dilimi aşıyorsa beyanname verecek dediniz. 3. dilim 60.000 TL ve üstü olan dilim mi?
Karşı çıkma hakkınız var tabi. eski işyerim bu uygulama artık kaldırıldı diyor o yüzden vermiyor dersiniz.

Evet gayet güzel işte. Açıkça yazıyor. İlişkilendirilmemesi gerekir. :alkış:

bu konuyu okumasaydım hala personellerimden kümülatif vergi matrahını isteyip işlemeye devam edecektim. mali müşavirime buradan selam gönderiyorum beni bilgilendirmediği için :mad:
2014 temmuz ayında bir personelimden istedim. (sanırım o iş yerinin de haberi yoktu, beni uyarmadığına göre)
3428 TL kümülatif vergi matrahını işledim. bordrosunu da buna göre düzenledim. nasıl düzeltebilirim? henüz %20'lik dilime girmedi. ama yıl sonuna kadar fazla mesai yaparsa dilime girebilir. %20'lik dilime girmediği sürece sorun olmaz diye düşünüyorum.
yukarıdaki yorumlardan doğru anladıysam, işveren artık kümülatif GV matrahını hiçbir şekilde yeni işe giren personelden istemeyecek. personel kendisi takip edecek ve ayrıldığı 2. işyerindeki matrah 3. dilimi geçiyorsa beyanname verecek.

bu konuyu okumasaydım hala personellerimden kümülatif vergi matrahını isteyip işlemeye devam edecektim. mali müşavirime buradan selam gönderiyorum beni bilgilendirmediği için :mad:
2014 temmuz ayında bir personelimden istedim. (sanırım o iş yerinin de haberi yoktu, beni uyarmadığına göre)
3428 TL kümülatif vergi matrahını işledim. bordrosunu da buna göre düzenledim. nasıl düzeltebilirim? henüz %20'lik dilime girmedi. ama yıl sonuna kadar fazla mesai yaparsa dilime girebilir. %20'lik dilime girmediği sürece sorun olmaz diye düşünüyorum.
yukarıdaki yorumlardan doğru anladıysam, işveren artık kümülatif GV matrahını hiçbir şekilde yeni işe giren personelden istemeyecek. personel kendisi takip edecek ve ayrıldığı 2. işyerindeki matrah 3. dilimi geçiyorsa beyanname verecek.

Evet aynen öyle olucak . Kümülatif matrahı yapacağınız ilk bordroda elle düzeltin. Aldığınız matrah yazısı belgesini de saklayın. Soran olursa açıklarsınız.

Evet aynen öyle olucak . Kümülatif matrahı yapacağınız ilk bordroda elle düzeltin. Aldığınız matrah yazısı belgesini de saklayın. Soran olursa açıklarsınız.
Sayın Nizam Güroy, elle düzeltme kısmını tam olarak anlayamadım. Temmuz bordrosunu mu elle düzeltmeliyim?

Haziran bordrosunu yaptınız. Sıra geldi temmuza normalde program bir önceki bordordan kümülatif matrahı alıp ekliyor. Ancak buraya olması gereken doğru matrahı elle yazabilirsiniz. Zaten vergi açısından bir değişiklik yok.

Haziran bordrosunu yaptınız. Sıra geldi temmuza normalde program bir önceki bordordan kümülatif matrahı alıp ekliyor. Ancak buraya olması gereken doğru matrahı elle yazabilirsiniz. Zaten vergi açısından bir değişiklik yok.
personel Temmuz ayında işe girdi. temmuz bordrosunu yeniden hazırlayacağım sanırım.

teşekkür ederim Sn. Nizam Güroy... gerekli düzeltmeyi yapacağım.

Temmuz bordorsunu yeniden yapabilirsiniz. Gerçi muhtasar verildi ama vergi tutarını etkileyen birşey yok. Sorun da yok. Kolay gelsin.:)
:) evet, muhasebecimizle konuştum, gelir vergisi dilimine girmediği için muhtasarı etkileyen bir durum yokmuş. temmuz ayını yeniden hazırlayabilirim. tekrar tekrar teşekkürler...

Merhaba Arkadaşlar,
Acil yardıma ihtiyacım var, yardımınızı rica ediyorum.
Eylül 19 da işi bıraktım, Eylül 29 da yeni işe başladım. Belirttiğim halde inatla kümülatif vergi matrahımı girdiler. Yukarda yazdıklarınızı dikkate alırsak 2 günlük maaşımı içeren bir bordro hatalı oldu (Eylül ayı bordrosu) Bir de imza parası olarak 16000 TL ödenecekti, bunu da kümülatif vergi üzerinden hesapladıklarından eksik yatırmış olacaklar. Tüm bunları 3 ekimde sisteme girdiler ;

1. 2 günlük maaş önemli olmasa da bu bordronun ve bonus bordrosunun değiştirilmesi lazım, bunu nasıl yaptırabilirim ? İlk sayfadaki mevzuatı göstersem ikna olurlar belki ama çok bilgisizler uğraşmak istemeyeceklerdir. Bu iki bordroyu düzelttirmek mümkün mü ?

2.Hesaplarıma göre Ekim-Kasım-Aralık maaşları ve bonus toplamı 76000 TL civarı yapıyor, bu durumda önümüzdeki sene mart ayında beyanname mi vermem gerekiyor. Ek bir vergi ödemesi yapacak mıyım, bu konularda hassasım hatalı birşey olsun istemiyorum. Bu konuda da yardım rica ediyorum.

3.Son yıl değişti mevzuat demişlerdi, hala güncel olduğunu göstermek için GIB deki mevzuatın dışında ek birşey göstermeme gerek varmı?

Eğer düzeltilemezse brüt net hesabı yapan siteye göre şirket beni 8500 TL net zarara sokmuş olacak. Lütfen yardım edin.

Şimdiden teşekkürler

İş yeri değişikliğinde kümülatif vergi matrahının yeni işyerine bildirilmesine gerek yok. İlk dilimden başlatılması gerekir. Ancak ikinci işyerinden alınan ücretin matrahı gelir vergisinin 3. dilimini geçerse beyanname verilmesi gerekir. İkinci iş yerinin seçimi çalışanın tercihine kalmıştır. Sonraki işyeri olması gerekmez.

Merhaba
Teşekkürler ama BOrdroları nasıl değiştirtebilirim, yaptıkları hatadan dönmenin bir yolu var mı ?
IK malesef bu konuda çok bilgisiz, direk sorduğum 3 soruya alıntı yaparak cevap yazabilir misiniz

teşekkürler

3.Son yıl değişti mevzuat demişlerdi, hala güncel olduğunu göstermek için GIB deki mevzuatın dışında ek birşey göstermeme gerek varmı?

Maliye Bakanlığını Özelgesinde;
160 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde, "...Buna göre, bir hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret alması halinde, her bir işverenin ödediği ücretler, ayrı ayrı vergilendirilmektedir. Dolayısıyla vergi tarifesi, her bir işverenin ödediği ücrete, diğer işveren veya işverenlerin ödediği ücretle ilgilendirilmeksizin ayrı ayrı uygulanmaktadır..." açıklamalarına yer verilmiştir.

Bu hüküm ve açıklamalara göre, yeni işe başlayan personelin çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret gelirinin Gelir Vergisi Kanunu'nun 61, 94 ve 103 üncü maddeleri uyarınca vergilendirilmesi aşamasında daha önce çalışmış olduğu işverenden elde ettiği kümülatif ücret matrahının yeni iş yerinde çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret matrahı ile ilişkilendirilmemesi gerekmektedir. Bir başka anlatımla yeni iş yerinde söz konusu personelin elde edeceği ücretlerin tevkif suretiyle vergilendirilmesine esas olarak başlangıçta "0" matrahın dikkate alınması gerekmektedir.

(10.06.2011 /B.07.1.GİB.4.34.16.01-GVK 103/708)

Sonuç olarak yeni işe başlayan personelin çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret gelirinin Gelir Vergisi Kanunu'nun 61, 94 ve 103 üncü maddeleri uyarınca vergilendirilmesi aşamasında daha önce çalışmış olduğu işverenden elde ettiği kümülatif ücret matrahının yeni iş yerinde çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret matrahı ile ilişkilendirilmemesi gerekmektedir.

Eylül ayının kesintileri 23 Ekime kadar beyan edilir. Hatalarını kabul ederlerse düzeltme için hala zamanları var.