Kur değerleme

suleyman057

Katkı Sunan Üye
slm, arkadaşlar y.dışı işi için şirket müdürleri libya'ya seyahate gittiler dönüşte konaklama faturaları geldi fakat ödemeler ve fatura tutarları hep libya dinarı üzerinden, merkez bankasından çapraz kurlara ve diğer kurlara bakmama rağmen libya dinarının karşılığını bulamadım bu durumda ben bunu nasıl tl ye çevirip kayıtlarıma alacağım yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla...

Ynt: Kur değerleme

sayın ebrulimm, 09.10.2009 tarihindeki kur lazım fakat evrağın altınada döküm alabileceğim bir yer var mı?

Ynt: Kur değerleme

sayın Ebrulimm öncelikle ilginizden ve cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim, bende o sitede buldum fakat merkez bankası dışında veya fatura üzerinde belirtilmeyen kur tutarlarını herhangi bir bankadan temin ederek değerleyebilirmiyiz. Biliyorsunuz ki kanunda değerleme ile ilgili
"Vergi usul Yasası'nın 280'inci maddesi hükmü geregi olarak "Yabancı paralar borsa rayici ile
degerlenir. Borsa rayicinin takarründe muvaza oldugu anlasılırsa bu rayiç yerine alıs bedeli esas alınır.
Yabancı paranın borsada rayici yoksa, degerlemeye uygulanacak kur Maliye Bakanlıgı tarafından
tespit olunur."
denmektedir. Bu durum göz önüne alındığı takdirde bu şekilde yapılan bir değerlendirme geçerli sayılırmı?