fonradar

Kur Farkı Hakkında Yardım!

merhabalar arkadaşlar!

benim size sorum 1 ay önce emlak değerlemesi yapan bir şirket olarak türkiyede yapmış olduğumuz bir değerlemeyi, almanyaya 680 euro karşılığı fatura ettim. bunuda kdv döneminde ytl'ye çevirip 1290 ytl olarak işledim. daha sonra 25 gün sonra almanyadan adam bana 680 euroyu gçönderdi ama bunun karşılığı 1250 ytl oldu, tabi adamın carisi 40 ytl borç verdi.şimdi benim burada ne yapmam lazım?
1.adam 680 euro gönderdiği için, faturada 680 euro olduğu için adam kur farkını kabul etmez?
2. ama benim bir 40 ytl'lik euronun düşüşünden zararım var caride 40 ytl borç gözüküyor bunuda sıfırlamam lazım
arkadaşlar bunun bana muhasebe kaydını gönderirseniz sevinirim.
şimdiden hepinize teşekkürler...

656 kambiyo zararları hesabını borçlandır. 120 müşteri c/h alacaklandır kapansın

Faturayı karşı taraf kesmesi lazım ki hesab sıfırlansın; cari yıl içinde gerçekleşen olumlu farklar 601 hs.a - olumsuz farklar 612 hs.
önceki dönemde gerçekleşen olumlu farklar 646 hs.a - olumsuz farklar 656 hs.a atılmalıdır.
senin burada 612 hs. kullanman gerekiyor. Fatura kesmeden direkt aradaki farkı 612 hs.atabilirsin diye düşünüyorum. Ancak üstadların düşüncelerini beklemeni tavsiye ederim.