Kur Farkı ??

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhaba. Dövizle işlem yapan bir şirket örneğin müşteriden avans alırken kur 1,79 fatura keserken kur 2,10 olmuş. Şirket yaptığı işten kar etmesine rağmen kurdan çok büyük zarar çıkıyor. Şirket zarar beyan etmek istemiyor. Yapılabilecek bişey var mıdır ?

Ynt: Kur farkı ??

tam anlayamadım soruyu tutar bildirirseniz hangi tarihte ne alındı ne kesildi hangi tarihlerde
Belki yardımı olur

Şimdi aslı rakamları yazmıyım örnek vereyim.

Müşteriden 1000 euro alınmış 01.10.2008 tarihinde kur 1,7978 ==> 1797,80 YTL

20.12.2008 de fatura kesiliyor kur 2,1198 ==> 2119,80 YTL

2119,80 - 1797,80 = 322 YTL Kur zararı

Müşteri hesabı 322 YTL borç bakiyesiyle kalıyor. Bu para tahsil edilemeyeceği için
656 hesap borç müşteri hesabı alacaklı yapılıp kapatılıyor. Dolayısıyla şirket kar ettiği halde zarara dönüyor...

eğer alım satıma taraf iki firma da yurtiçi firmaysa kur farkını faturalaşarak kapatmalarında fayda var diye düşünüyorum. Aslına bakılırsa kur farkları konusunda uygulama birliği yok. kimi direk gelir gider kaydediyor. kimileri ise faturalaşarak kapatıyor.

sonuç olarak eğer karşı firmadan fatura talep ederseniz. onlarda kesmeye yanaşmazlarsa kur farkını 689 KKEG olarak işleyebileceğinizi düşünüyorum. Böylece zarar beyan etmemiş olursunuz. eğer firma yabancı menşeiili firma ise kur farkı için fatura talep edemeyeceğiniz için direkt olarak giderleştirebilirsiniz kanımca

firma değil genelde müşteri olduğu için fatura alma gibi bir şansımız yok. mecburen direkt gider kaydediyoruz. şimdi bu sadece bi örnek. tüm müşteriler eklenince rakamlar çok yüksekliyor. Bu kadar yüksek rakamların KKEG ye atılması dikkat çekmez mi ?

Masrafa atılması daha çok dikkat çeker. Sonuçta KKEG maliye lehine.

Dikkat çekmesinde ne gibi sorun var ki siz karı artırmak için yapıyorsunuz aksine teşekkür etmeleri lazım be başka bir çözüm göremedim hem firma nasıl bu işten çok kar etmiş anlamadım sonuçta siz 1797,80 ytl almışsınız değeri hizmet yapıldığında 2119,80 ytl ye çıkmış iş için siz bu işten zarar etmişsiniz, kkeg atılmalı sorun da olmaz zaten

Bakın dediğiniz doğru tamam eyvallah ama işverene bunu anlatamıyorsunuz. Adam 1000 euro almışım 1000 euro fatura kesmişim 100 euro karım var nasıl zarar olur diyor :)

Avans ve faturada döviz tutarları yazılmışsa, yani işlemin dövize endeksli olduğu açıkça belli ise aleyhteki kur farkını niçin 656 hesaba değilde kkeg kaydediyorsunuz.

accountmanager ' Alıntı:
Bakın dediğiniz doğru tamam eyvallah ama işverene bunu anlatamıyorsunuz. Adam 1000 euro almışım 1000 euro fatura kesmişim 100 euro karım var nasıl zarar olur diyor :)
Bence işverene bunu şöyle anlatın 1000 eur avansı aldığı gün YTL ye çevirip kasasına koysaydı 1797 ytl koyacaktı..avans almayıp fatura tarihinde tahsil etseydi ve ft gününde 1000 eur yu bozdurup kasasına koysaydı 2119 YTL koyacaktı..işverene bu şekilde anlatırsanız anlayacağını düşünüyorum.ve kkeg değil 656 hesapta kaydedilmelidir..

Merhaba,

Madem karşı taraf fatura kesmiyorsa ve bizimde bu zararımızı belgelememiz gerekiyorsa o halde Gider Pusulası düzenleyelim?

Bu şekilde yaparak zararımızı belgelemiş olacağız. Dolayısıyla KKEG yapmaya gerek yok.

Merhaba,

doğruluğu tartışılır belki ancak piyasada farklı uygulamalar var.Örneğin ,bizde dövizle iş yapan bir firmaya döviz olarak 5.000 Eur iş avansı vermiştik.Firma işi bitirip faturayı kestiğinde yaptığı işin toplamı 5.150 Eur tuttu.Faturayı keserken 5.000Eur'luk kısmı avansı verdiğimiz tarihteki kuru almış, bakiye olan 150 Eur için ise fatura tarihindeki kuru almış.

Kur farklarının kdv ye tabi olup olmadığı halen tartışmalı bir konu. Mali idare kdv ye tabi olduğunu söylemekte, ancak danıştayın bir çok kararında kur farklarının kdv ye tabi olmadığı yönünde. Ben idare ile ters düşmemek için kur farklarına iç yüzde ile hesap yaparak kdv li fatura kesiyorum.

Ynt: Kur Farkı ??

Sayın bulent249'un görüşüne katılıyorum. İdarenin görüşüne uymak gerekir bu yüzden KDVK 14 no.lu Sirkülerini paylaşıyorum.

Saygılar.

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü

KATMA DEĞER VERGİSİ SİRKÜLERİ / 14

Konusu :Yurt İçi Teslimler ile İhraç Kayıtlı Teslimlerde Aleyhe Oluşan Kur Farkları

Tarihi : 05.05.2004

Sayısı : KDV-14 /2004-14

İlgili olduğu maddeler : Katma Değer Vergisi Kanunu Madde 1, 11, 20, 24, 26 ve 35

1. Giriş:

Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, yurt içi teslimler ile ihraç kayıtlı teslimlerde aleyhe oluşan kur farklarının katma değer vergisine tabi tutulup tutulmayacağı konusunda teredddüte düşüldüğü anlaşılmaktadır.

2. Yasal Düzenlemeler:

Katma Değer Vergisi Kanununun 1. maddesinde verginin konusunu teşkil eden işlemler sayılmış, 11/1-c maddesinde ise ihraç edilmek üzere ihracatçılara yapılan teslimler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinin ihracatçılar tarafından ödenmemesi, ödenmeyen bu verginin de imalatçılar tarafından ilgili dönem beyannamesinde tecil ve ihracatın gerçekleşmesini müteakip terkin edilmesi öngörülmüştür.

Aynı Kanunun;

- 20. maddesinde, katma değer vergisi matrahının teslim ve hizmet işlemlerinin karşılığını teşkil eden bedel olduğu; bedel deyiminin, alıcının ödediği veya borçlandığı para, mal ve diğer şekillerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade ettiği,

- 24/c maddesinde, vade farkı, fiyat farkı, faiz vb. unsurların matraha dahil bulunduğu,

- 26. maddesinde, bedelin döviz ile hesaplanması halinde, dövizin vergiyi doğuran olayın meydana geldiği andaki cari kur üzerinden Türk parasına çevrileceği,

- 35. maddesinde ise matrahta değişiklik vukubulduğu hallerde, vergiye tabi işlemleri yapmış olan mükelleflerin bunlar için borçlandığı vergiyi; bu işlemlere muhatap olan mükellefin ise indirim hakkı bulunan vergiyi değişikliğin mahiyetine uygun şekilde ve değişikliğin vukubulduğu dönemde düzelteceği,

hüküm altına alınmıştır.

3. Yurt İçi Dövize Endeksli Teslimlerde Aleyhe Oluşan Kur Farklarının Vergilendirilmesi:

Teslime konu mal yurt içinde katma değer vergisi uygulanmak suretiyle satın alınmışsa malı satın alan mükellef tarafından düzenlenecek faturada ;

- katma değer vergisi dahil toplam bedelin dövize endeksli olarak belirlenmesi durumunda vergiyi doğuran olayın meydana geldiği tarih ile ödeme tarihi arasında ortaya çıkan aleyhe kur farklarına ait katma değer vergisinin, kur farkı bedeline iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle,

- dövize endeksli toplam bedele katma değer vergisinin dahil edilmemesi durumunda vergiyi doğuran olay ile ödeme tarihi arasında ortaya çıkan aleyhe kur farkları üzerinden katma değer vergisi hesaplanarak,

ilgili dönemde her iki mükellef tarafından genel usul ve esaslar çerçevesinde işlem yapılacaktır.

4. İhraç kayıtlı Dövize Endeksli Teslimlerde Aleyhe Oluşan Kur Farklarının Vergilendirilmesi:

Kanunun 11/1-c maddesi hükmü gereğince tecil-terkin uygulanmak suretiyle satın alınan mallara ait bedelinin dövize endeksli olarak belirlenmesi durumunda, vergiyi doğuran olayın meydana geldiği tarih ile ödeme tarihi arasında ortaya çıkan aleyhe kur farkları ihracatçı tarafından düzenlenecek fatura ile belgelendirilecek ve kur farkı üzerinden katma değer vergisi hesaplanmak suretiyle ihracatçı tarafından beyan edilerek ödenecektir. Söz konusu hesaplanan katma değer vergisi imalatçı tarafından genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılacaktır.