Kur Farkı

31/12/2013 tarihinde yurtdışından ithalat yapılan firmanın cari hesabı şu şekilde
TL 2.464.105 VE USD 1.154.526
YIL İÇİNDE İLK 3 AYDA yeni faturalar işleniyor ve bazı ödemeler yapılıyor hem tl hem usd girişler yapılıyor.01/03/2014 de OLMUŞ SON İŞLEm bakiye şu şekilde
01/03/2014 TL 186.918 USD 84.320

ŞİMDİ BEN bu kur farkını tam olarak öğrenmek istiyorum acaba sadece 31.03.2014 tarihinde 84.320 usd yi 31/03/2014 tarihindeki kur ile güncelleyip mi kur farkını bulacağız?31/12/2013 nasıl etki ediyor bu işlem nasıl olmalı acaba teşekkür ederim

Bir yabancı para işlemi ilk muhasebeleştirme esnasında, yabancı para birimindeki tutarın geçerli para birimi ile arasındaki kur dikkate alınarak geçerli para birimi cinsinden değeri kayıt edilir. İzleyen raporlama dönemlerinde (3-6-9-12 vergisel yönden zorunlu ama aylık ta yapılabilir), dönem sonundaki kur dikkate alınarak geçerli para birimi güncellenir. Geçerli para birimindeki artışlar ve azalışlar kambiyo karları ya da kambiyo zararları hesaplarında gösterilir.

Verdiğiniz durumda 31.12.2013 tarihinde tcmb döviz alış kuru 2,1343 ve 1.154.526 Usd = 2.464.105 TL . Son işlemin 1 martta olmasından ziyade değerleme işlemini yaptığınız tarih önemli. 31 Mart itibariyle yaptığınızı varsayalım (Bu arada 1 martta da yapsanız sonuç değişmez).
Kur 2,1898
Yabancı para tutarı : 84.320 Usd = 184.644 TL ama kaydi gerçek para tutarı 186.918 TL Fark : 2.274 TL

Muhasebe kayıtları
....................31.03.2014......................
320. (x ithalatçı firma) - 2.274
............. 646 Kambiyo karları - 2.274
.........................................................

Döviz cinsinden borcunuz 84.320 Usd ve TL olarak ta 184.644 .......

Diyelim ki 6. aya geldiniz ve cari hesap aynı şekilde durmakta, o zamanda 30.06.2014 tarihindeki kur kullanılarak aynı işlem tekrarlanacak. Yabancı para cinsinden borç ortadan kalkana kadar aynı işleme devam...

Benim burada asıl öğrenmek isitediğim konu şu:Yurt dışından fatura geldi usd olarak ve tl ye çevirip girişini yapıyoruz.Bazen dönem içinde bir kaç fatura geliyor ve borcumuz artıyor bazende önceki faturaların ödemesini yapıyoruz.Cari hesapta yapılan işlemler o günkü kura göre işleniyor ve son bakiye de tl ve usd görünüyor.Ancak asıl borç ya da alacak usd olduğu için o rakamı dönem sonundaki kur ile çarpıp kendi hesapladığımız caride görünün tl ile arasındaki fark mı kur farkı olıyor acaba?Burda işveren işi karıştırıyor o sebepten soruyorum.İŞveren diyor ki ben geçen sene 100.000 usd lik fatura ile mal aldım kur 1,80 idi bu sene 2,20 den ödemesini yaptım benim kur farkı zararım oluştur 40.000 tl diyor ve düz mantık olarak haklı.Biz de diyoruz ki o köprüden çok sular aktı evet 100.000 usd mal aldın ama o esnada daha önceden olan borçları ödedin daha sonra yeni faturalar geldi ve dönem sonunda kalan usd borcun değerlenip kur farkın oluşturuldu.Bu sebepten dolayı kur farkı her dönem kendi içinde değerlendirilir diyoruz.Acaba işin aslı astarı doğrusu nedir neyi göz önünde bulundurmak lazım bu kur farkı ne şekilde hesap edilir?

evet kur farkı söylediğin gibi oluyor.
yapılan hesaplamalarda doğrudur.
yalnız yapılan muhasebe kaydı, yapıldığı tarih itibariyle cari hesapta bulunan tutarın kur değerlemesidir.
anladığım kadarıyla işveren her yaptığı mal alımı için ayrı ayrı kur farklı hesap ediyor (kendi kafasında)
başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur.
işin raporlaması yapılacaksa yada neye göre raporu görülmek isteniyorsa, her dönem aldığı malları ödemesini yaptığı tarih itibariyle kur farkı ile maliyet hesaplayabilirsiniz.
sizin yapmış olduğunuz kur farkı o tarihteki cari hesap bakiyesinin kur farkıdır.