Kur Farklarının BSMV'ne Tabi Olması

OSMAN EROL

Katkı Sunan Üye
Vergi denetmeni Muharrem Özdemir’in “alomaliye sitesinin” 1. sayfasında “KUR FARKLARININ BANKA VE SİGORTA MUAMELELERİ VERGİSİNE TABİ OLUP OLMADIĞI” başlıklı makalesini okudum. Yazar dövize endeksli kredilerde taksit dönemlerinde kur farkı olması halinde bu farkların banka ve Sigorta Muameleleri vergisine tabi olacağını, ileri sürerek buna örnek vermiştir.

Verilen örnekte yapılan hesaplamalar aynı kanunun 32. maddesinin “ Yabancı para üzerinden yapılmış olan muamelelere müteallik vergi matrahlarının tayin edilmesinde Maliye Vekaletince her altı ayda bir tespit edilecek kurlar nazara alınır.” Hükmü ile uyuşmamaktadır.

Makale yazarı eğer forumu takip ediyorsa konuyu bu madde muvacehesinde aydınlatırsa memnun olurum.

Sayın EROL,
Konu benim de ilgimi çekti..Sanırım Sayın ÖZDEMİR forumu takip etmiyor..Sorunuzu makalesinin başında yer alan mail adresine yöneltmenizde bilgilenmemiz açısından fayda görüyorum..
Bu süreçte sizin de bu konuda başka bir araştırmanız olduysa paylaşırsanız sevinirim.
Selam ve muhabbetle...

Bu makaleyi bende okudum . Doğrusu pek anlayamadım. ? Anlayıp açıklayan olursa sevinirim.