Kur Korumalı Mevduatta Şirket İncelemesi

Bir şirket 20.12.2021 tarihinde( döviz aşağı sert düştükten sonraki ilk gün) Döviz hesaplarını TL ye çevirip TL de kaldıysa, Oluşan kur farkı istisna olarak kullanılabilir mi ? 31.12.2021 tarihinde Banka Döviz hesabı olamaycaktır. Ama şirket 2020 tılında elindeki TL ye Kur Korumalı TL Mevduat hesabına yatırmıştır.
Bu durumla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılar

Bir şirket 20.12.2021 tarihinde( döviz aşağı sert düştükten sonraki ilk gün) Döviz hesaplarını TL ye çevirip TL de kaldıysa, Oluşan kur farkı istisna olarak kullanılabilir mi ? 31.12.2021 tarihinde Banka Döviz hesabı olamaycaktır. Ama şirket 2020 tılında elindeki TL ye Kur Korumalı TL Mevduat hesabına yatırmıştır.
Bu durumla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılar
Güzel soru... şöyle bir bilgi buldum ama...
"İstisna uygulanacak tutar 4. geçici vergi dönemi kur kazancının tamamı değil, dönem sonu bakiyesine isabet eden kur kazancıdır. Bu nedenle çok fazla hareket gören hesaplarda dördüncü çeyrekte yüksek kur gelirleri doğsa dahi, dönem sonu bakiyesine isabet eden kur kazancının çok düşük, sıfır, hatta negatif olma ihtimalleri dahi mevcuttur."

"2020 yılında elindeki TL'ye kur korumalı TL mevduata yatırmıştır." dediniz. Sanırım 2021 yılından bahsediyorsunuz. Şirket derken kastınız
tüzel kişilik ise, 2021 yılında tüzel firmalara TL mevduatını kur korumalı hesaba aktarılması imkanı tanınmadı.

31.12.2021 yılında bilanço hesaplarında gözüken döviz hesaplarına bu imkan verildi.