Kurlar

Üyelik
10 Eyl 2008
Mesajlar
63
iyi çalışmalar....
kurlarla ilgili bazı sorularım vardı:
uluslararası lojistik firmasıyız. yabancı para birimi ile düzenlenen;

-kestiğimiz lojistik hiz. faturaları,
-gümrük,otoyol vb.. gider faturalarımız,
-bankadan euro çekimi,
-bankaya euro yatırma,
-hesabımıza müşteri tarafından yatırılan euro,

hangi kurlardan kesilmektetir acaba?

teşekkürler....
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: kurlar

Soru sormadan önce forumda arama yapabiirisiniz bu konu işlendi
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Kurlar

-kestiğimiz lojistik hiz. faturaları, Eğer başka anlaşma yoksa TCMB döviz alış kuru
-gümrük,otoyol vb.. gider faturalarımız, " "
-bankadan euro çekimi, Bankanın ilan etmiş olduğu euro kuru Döviz satış
-bankaya euro yatırma, Bankanın ilan etmiş olduğu euro krur döviz alış
-hesabımıza müşteri tarafından yatırılan euro, TCMB döviz alış kuru
 
Üyelik
16 Eyl 2008
Mesajlar
12
Ynt: Kurlar

Alacağımız veya borcumuzn dövizli olmasında T.C.Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden demişsiniz.Eğer borç veya alacağımız ile ilgili arada bir sözleşme var ise esas olan sözleşme de belirtilmiş olan ku mudur yoksa döviz alış kuru mu esastır.
 
Üyelik
16 Eyl 2008
Mesajlar
12
nguray a yanıt

sayın nguray
firmamızın mal aldığı bir firma ile sözleşmesi var ;ve sözleşme de esas alınacak kur olarak döviz satış kuru esas alındığında firmamızın mal alışı karşısında euro çekleri veriyor ise; verilen bu çeklerin kayıdını yaptığımız da kur olarak sözleşmemizde bulunan döviz satış kuru mu;yoksa döviz alış kuru mu esas alınır?
 
Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
287
Konum
izmir
Ynt: Kurlar

sn yılmazcivici,

esasen borçlar vuk 285' e göre mukayyet değerleri ile değerlenir ancak;

vuk madde 280 ;
"Yabancı paralar borsa rayici ile değerlenir. Borsa rayicinin takarrüründe muvazaa olduğu anlaşılırsa bu rayiç yerine alış bedeli esas alınır.

Yabancı paranın borsada rayici yoksa, değerlemeye uygulanacak kur Maliye Bakanlığınca tespit olunur.

Bu madde hükmü yabancı para ile olan senetli veya senetsiz alacaklar ve borçlar hakkında da caridir. "

şeklindedir.

burada kanun koyucu yabancı para cinsinden borçlanmaların değerlemesinin nasıl olacağını açık olarak belirtmiştir.

bu nedenle siz değerleme günü merkez bankası döviz alış kurundan borcunuzu değerleyeceksiniz ve ödeme tarihinde sözleşme üzerindeki kuru esas alarak ödemenizi yapıp muhasebeleştirecek, buradan doğan kur farkı gelir ya da zararını sonuç hesaplarına nakletmeniz gerekecektir.

saygılarımla
 
Üst