fonradar

Kurum Geçici Vergi Ödemesi Mükerrer Olunca

2005/4.Dönem Kurum Geçici Vergisi çıkmıştı ve mükellef zamanında ödemiş.Ödeme dekontunu vermemiş bize.Nisan Ayında Kurumlar Vergisi hazırlarken ödenmemiş kabul ederek hazırladık beyannameyi.İnternet üzerinden verdik beyannameyi.Burada çıkan vergiyi tekrar ödedi.
Sonra, bunu fark ettik vergi dairesine soruyoruz doğru dürüst cevap gelmiyor.Şef diyor ki:"düzeltme beyanname vereceksiniz".Ne kadar bilgisiz insanlar var şu vergi dairelerinde.Bizce mahsup dilekçesi hazırlayıp
bunun iadesi talep edilmesi gerekiyor.mükellefin borcu var, o borcuna mahsup isteyeceğiz.Bu konuda fifri olan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum.
Vergi Dairelerinden akıl almak da gerekmiyor aslında.Onlarda çoğu konuda eksik bilgiye sahip.
Herkese iyi çalışmalar

!!!

Vergi dairesi şefinin söylediği doğrudur mükerrerliğin tesbiti için düzeltme beyannamesi vermeniz gerekecektir. herhangi bir usulsüzlük cezası doğmayacağından düzeltme beyannamesi vermenizde sakınca yoktur.

İade Talebi

Bana göre de İade, verilecek düzeltme Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile, "Vergi Bildirimi "kısmında ödenmiş geçici vergileri bildirip (77 nolu satır) altta da İadesi Gereken Geçici Vergi (82 nolu satır) ile istenir.
Bu işlemden sonra dilekçe ile vergi borçlarına mahsubunu isteyebiliriz
diye düşünüyorum.
Kolay gelsin...

cevaplarınız için teşekkür ederim.Düzeltme beyannamesine gerek olmadığı kanaatindeydik ama.Direk mahsup işlemini gerçekleştirmekte bir sakınca var mı acaba.Düzeltme beyannamesi de merasim çünkü.Kesilecek tahakkukda damga vergisi çıkacak.Sonuçta her iki durumda da fazla ödemenin mahsubu istenecek.Bir şekilde sonuçlandıracağız artık.

Sayın derya 20

Zannedersem il'ler bazında farklılıklar oluyor.Aynı olay benim başımada geldi.Yatırılıpta beyannamede düşülmeyen peşin vergiler için dilekçe yazılarak eski borçlarımıza mahsub yapılması istendi.

Bir dilekçe ile verginin sevhen mükerrer yatırıldığını açıklayıp belgelerinizi eklemeniz yeterli olacaktır.

merhaba,
bizim başımızada gelmişti benzer bir durum.

banka dekontunun aslı ve bir dilekçe ile giderseniz işleminiz halledilir.
ve mahsup talebinde bulunabilirsiniz

bu arada size hak veriyorum. vergi dairesinde çalışanlar ya bu işi biliyor fakat işi yokuşa sürmek istiyorlar, yada gerçekten bilmiyorlar.