fonradar

Kurumlar Beyannamesinin Yanlış Verilmesi

Zeynep Elif

Katkı Sunan Üye
Bir mükellefimin geçmiş yıl kurumlar beyannamesi hatalı verilmiş.Firma kar ettiği halde beyannamede yanlışlıkla zarar yazmışlar, vergi levhası ise matrahsız.Geçmiş yıl zararından mahsup yapıldığı için ödeme çıkmayınca da durum geç fark edilmiş.
Bu durumda ne gibi ceza çıkar?

Sayın Zeynep Elif

Benim anlamadığım Firma kar ettiği halde beyannamede yanlışlıkla zarar yazmışlar.Geçmiş yıl zararından mahsup yapıldığı için ödeme çıkmayınca da durum geç fark edilmiş.

Bu söylediklerinizin ikisi aynı anda olmaz.

Evet hatalı ifade ettim, geçmiş yıl zararından mahsup yapılmamış.Normalde geçmiş yıl zararı olmasaydı firma kar çıktığı halde ödeme çıkmayınca durumu fark ederdi ama geçmiş yıl zararı olduğu için kar çıkmasına karşın ödeme çıkmayınca firma durumu geç fark etmiş.

Sayın Zeynep Elif

Benim anlamadığım Firma kar ettiği halde beyannamede yanlışlıkla zarar yazmışlar.Geçmiş yıl zararından mahsup yapıldığı için ödeme çıkmayınca da durum geç fark edilmiş.

Bu söylediklerinizin ikisi aynı anda olmaz.

Ferhat Bey,

Anlamadığınız yeri anlattım hala bir cevap yok sizden, yoksa yine mi anlatamadım diye düşünmeye başladım:)

Evet hatalı ifade ettim, geçmiş yıl zararından mahsup yapılmamış.Normalde geçmiş yıl zararı olmasaydı firma kar çıktığı halde ödeme çıkmayınca durumu fark ederdi ama geçmiş yıl zararı olduğu için kar çıkmasına karşın ödeme çıkmayınca firma durumu geç fark etmiş.

özür dilerim ama Türkçe anlatım bu kadar zor olmamalı..:)

her durumda firma dönemi karlı kapatmış, her iki durumda da ödeme çıkmaması olanaksız
Şöyleki;
geçmiş yıl zararları yoksa ödeme çıkmaması imkansız.

ama olasılıklar üzerine hareket edilince anlam kargaşası çıkabiliyor. Biraz daha sade ve net rica ediyorum

Selamlar
Ben hiçbirşey anlamadım...
Sorular alelacelemi yazılıyor acaba..
Şunumu demek istiyorsunuz.Firma kar beyan etmiş,fakat hatalı olarak geçmiş yıl zararı düşmüşler,vergi matrahı çıkmamış.Halbuki geçmiş yıl zararının düşülmemesi gerekiyordu..
Kar ve üzerinden de vergi çıkması gerekiyordu..
Anlatmaya çalıştığınız bu mu?
Bu ise,ortada ödenecek bir vergi çıkacağından.pişmanlıkla düzeltme beyanı verilecek.Vergi + pişmanlık zammı hesaplanarak 15 gün vade içinde ödenecektir.

Suat Bey,

Meramımı anlatma konusunda iddialıyım ve Türk Dili konusunda da:) Neyse ki sorun bu değil:)

Kar çıkmış ama beyannamede zarar yazılmış.Bilançoda kar görünüyor mizanda kar görünüyor ama beyannamede kar sütunu yerin zarar sütunu işaretlenmiş.

Selamlar
Ben hiçbirşey anlamadım...
Sorular alelacelemi yazılıyor acaba..
Şunumu demek istiyorsunuz.Firma kar beyan etmiş,fakat hatalı olarak geçmiş yıl zararı düşmüşler,vergi matrahı çıkmamış.Halbuki geçmiş yıl zararının düşülmemesi gerekiyordu..
Kar ve üzerinden de vergi çıkması gerekiyordu..
Anlatmaya çalıştığınız bu mu?
Bu ise,ortada ödenecek bir vergi çıkacağından.pişmanlıkla düzeltme beyanı verilecek.Vergi + pişmanlık zammı hesaplanarak 15 gün vade içinde ödenecektir.

Tahsin Bey, alelacele yazmadım, oldukça dikkatli ve detaylı yazdım, çünkü amacım soruma cevap bulmak ama madem anlaşılamadım tekrar anlatmaya çalışayım.

Firma kendi bünyesinde tutuyor hesapları.
2010 yılı zarar
2011 yılı zarar
2012 yılı kar

Firma 2012 yılı mizanı ve bilançoyu hazırlayıp o dönem ki SMMM'ne göndermiş, SMMM beyannameyi girerken kar yerine zarar kısmına yazmış.

Ama ödeme çıkmıyor, yani SMMM doğru da beyan etseydi ödeme çıkmayacaktı, çünkü geçmiş yıl zararı var.

Vallahi Zeynep Hn yine anlamadım.Kusuruma bakmayın.(Hayret ingilizcemde iyidir ama:)) Birde bağışlayın ama siz yazdığınızdan anladınız mı?

Tahsin Bey, alelacele yazmadım, oldukça dikkatli ve detaylı yazdım, çünkü amacım soruma cevap bulmak ama madem anlaşılamadım tekrar anlatmaya çalışayım.

Firma kendi bünyesinde tutuyor hesapları.
2010 yılı zarar
2011 yılı zarar
2012 yılı kar

Firma 2012 yılı mizanı ve bilançoyu hazırlayıp o dönem ki SMMM'ne göndermiş, SMMM beyannameyi girerken kar yerine zarar kısmına yazmış.

Ama ödeme çıkmıyor, yani SMMM doğru da beyan etseydi ödeme çıkmayacaktı, çünkü geçmiş yıl zararı var.

Şimdi rakamları yazınca anladım. Beyannameye düzeltme verin.İncelemeye alınırsınız VİR (Vergi İnceleme Raporu) sunucu düzeltmeleriniz yapılır.Rapor sonucuna göre formda tekrar görüşürüz

Ferhat Bey,

Ben uzun yıllar tek bir firmada çalıştım ve geçen yıl ofis açmaya karar verdim.Dolayısıyla bazı konuları tecrübe etme şansım olmadı, o yüzden bazı konuların acemisiyim.
Şimdi bu firma benim 2015 itibari ile çalışacağım bir firma ve bu geçmişe dönük işlemi ben mi yapmalıyım, önceki meslektaşım mı yapmalı, bir de VİR kapsamı nedir?

Sayın Zeynep Elif;

**Ben uzun yıllar tek bir firmada çalıştım ve geçen yıl ofis açmaya karar verdim.Dolayısıyla bazı konuları tecrübe etme şansım olmadı, o yüzden bazı konuların acemisiyim.

--Ofisiniz hayırlı olsun.Form ve meslektaşınız olarak arkanızdayız. Bende 32 yıllık bürocuyum.

**Şimdi bu firma benim 2015 itibari ile çalışacağım bir firma ve bu geçmişe dönük işlemi ben mi yapmalıyım, önceki meslektaşım mı yapmalı, bir de VİR kapsamı nedir?[/QUOTE]

--Eskiyi eski müşavir yapsın yapmazsa siz yaparsınız.VİR İnceleme raporudur.

Sayın Zeynep Elif,

Beyannameye düzeltmeyi bir an önce verin, Pişmanlık yolunu da seçin, easen yasaya aykırı olsa da ödeme çıkmayacağı için usulsüzlük olacak. Aslında bu düzeltmeyi eski meslekdaşınız yapıp cezayı da üstlenmeli bu durumu da mükellefinize açıklayın önceden.