fonradar

Kurumlar Vergi Beyannamesindeki Kar Dağıtım Tablosu Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Kurumlar Vergi Beyannamesindeki Kar Dağıtım tablosunun doldurulmasına ilişkin bir zorunluluk var mı? Kar çıktığı zaman mı doldurulmalı yoksa, kar dağıtımı yapıldığı zaman mı doldurulmalıdır?

Biraz araştırdım, aktif toplamı veya brüt satışlar toplamı belli bir rakamın üzerinde olanların doldurması zorunluymuş? Ancak o zaman beyanname bdp programı neden tüm mükellefler doldurmak zorunludur diye bir uyarı veriyor?

Son düzenleme:
uyarı hadleri geçsende tabloyu doldurma yine kaydediyor o yüzden dikkat et uyarısı gibi düşünün...

uyarı hadleri geçsende tabloyu doldurma yine kaydediyor o yüzden dikkat et uyarısı gibi düşünün...

Evet, kayıt ediyor, ancak tüm mükelleflerin doldurulması zorunludur diye bir uyarı vermesi mantıklı değil.
O zaman Transfer Fiyatlandırması tablosu gibi veya Ar-Ge bilgilerinde dediği gibi bu tabloları doldurmak zorunda olup olmadığınızı kontrol ediniz diye bir uyarı vermesi daha mantıklı olur diye düşündüm!

Evet, kayıt ediyor, ancak tüm mükelleflerin doldurulması zorunludur diye bir uyarı vermesi mantıklı değil.
O zaman Transfer Fiyatlandırması tablosu gibi veya Ar-Ge bilgilerinde dediği gibi bu tabloları doldurmak zorunda olup olmadığınızı kontrol ediniz diye bir uyarı vermesi daha mantıklı olur diye düşündüm!

Düzeltiyorum, benim bahsettiğim uyarıyı "yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu" için veriyormuş!
"Yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu tüm mükellefler tarafından doldurulmalıdır" şeklinde bir uyarı veriyor.

Bu durumda kasada, bankada, alacaklarında yabancı para ile ilgili herhangi bir işlem dahi yapmayan yıl sonunda da herhangi bir döviz tutarı olmayan bir işletme için bunu neden doldurmak gereksin ki?

Düzeltiyorum, benim bahsettiğim uyarıyı "yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu" için veriyormuş!
"Yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu tüm mükellefler tarafından doldurulmalıdır" şeklinde bir uyarı veriyor.

Bu durumda kasada, bankada, alacaklarında yabancı para ile ilgili herhangi bir işlem dahi yapmayan yıl sonunda da herhangi bir döviz tutarı olmayan bir işletme için bunu neden doldurmak gereksin ki?

Sayın Zindan,
O bölümü doldurmak zorunlu. Tabiki yıl solunda değer var ise yok ise 0 zaten

Hazır konu burda açılmış iken Kurumlar Vergisi Beyannamesinde müşterilerinize Bilanço yada Gelir Tablosu dipnotları oluşturuyormusunuz diye sorsam? Merak ettimde.

Bende bu konu ile ilgili bir başlık açmayı düşünmüştüm.
Biz eskiden beri dipnotlarda olanları yazıyoruz, mesela, işçisi varsa, amortisman varsa sadece o ilgili maddeleri yazıyoruz.

Araştırdım, dipnotta yazmak zorunlu diyor, tebliğlerde.

Ancak başka bir meslektaşın düzenlediği bir Kurumlar Beyannamesi gördüm, olmamasına rağmen tüm dipnot maddelerini hem G.Tablosu için hemde Bilanço için seçerek girmiş, ancak bilgi olarak 0,00 TL yazmış.

Buna gerek var mı? Bilgi olmasa bile yazılması mı gerekiyor?

Hiç bilgisi olmayan bir işletme için de sanki dipnot girilmemiş gibi oluyor?

Bende uzun süre alışkanlıktan olsa gerek, sabit bir müşterim için hem bilanço hem de gelir tablosu için tüm dipnotları format olarak yapıştırıp üzerinde değişiklik yapıyorum. Örnek olarak dikkatimi çeken bir madde, mali tabloyu etkileyen önemli unsur varmı bölümüne örneğin 103 hesabı hazır değerler bölümünü eksiye düşürdüğünden pasif hesaba virmanlayıp bunuda dipnot da belirtiyorum. Herhangi bir denetim esnasında dipnotlarda yazılan bilgileri kanıtlayıcı unsur olarak kullanabilirmiyiz acaba? Yada dipnotları kullanmadığımızda beyanname yi kabul ediyor fakat sonrasında yaptırımı olurmu acaba?

Dipnotlarda yazılması gereken bir bilgi olmasa da yazılması gerekiyormuş. Yoktur veya Hayır/Evet şeklinde olsa bile.

Sayın Arkadaşlar,

Ek mali tabloların doldurulma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak "Satılan Malın Maliyeti" ve "Kar Dağıtım Tablosu" zorunlu tablolar arasındadır.

Yabancı Para pozisyonu ile ilgili tabloda ise 0 girmek zorunlu. Bunu KDV beyannamesindeki "KK Satış" satırına zorunlu 0 yazmak gibi düşünün.

Dipnotlar ise bilgi olsa da olmasada tüm maddeleri aslında yazılmalıdır, boş ise "-" konulabilir, bir diğer imkan ise bilgi olanların yazılıp "....... sayılı maddeleri içeren bir bilgi bulunmamaktadır" notu eklemektir.

Dipnotlar bilgi satırlarıdır, muhasebe işlemleri veya virman işlemlerinin buraya kaydı gerekmez ve esasen anlamı da yok. Yevmiye maddeleri zaten bu işlevi taşıyor. Örneğin dipnotta iştiraklerin hisse adet ve nominal değerleri yazılabilir.

Son düzenleme:
İlişkili kişi varsa doldurulması gerekiyor.
Transfer Fiyatlandırması Formu Kılavuzu
İlişkili kişi olmayan şirket var mı üstadım? Takıldığım nokta şu örneğin bir şirketimizde ortaklara borçlar hesabımız şişkin. O yıl içerisinde de ortaklardan yüklü miktarda para girişi yapılmış. Şimdi böyle bir durumda her hal ve şartta bu formu dolduracak mıyım? Doldurursam her hal ve şartta emsallere uygunluk ilkesini çiğnediğimi her hal ve şartta kabul etmiş mi oluyorum?
saygılar;
bil_gin

Transfer fiyatlandırması farklı bir şeydir, örtülü kazanç farklı bir şeydir, karıştırmamak gerekir, sizin bahsettiğiniz örtülü kazanca giriyor ve evet ortaklara borçlar durumu varsa ve bu da en çok olduğu tarihte sermayenin 3 katını geçip geçmediğine bakmadan bu formu doldurmanız gerekiyor diye düşünüyorum.
Bu bilgileri beyannameye yazınca; emsallere uygunluk ilkesini çiğnediğini kabul etmek değil de, daha çok ben bu işi hatalı yaptım, diye sınıfta parmak kaldırmak gibi bir şey, olduğunu düşünüyorum. Vergi Dairesi incelemeye kimi alsam diye düşünürken senin gibi bizim gibi parmağını havaya kaldıranları ilk önce alır herhalde :D (Yada iyi tarafından düşünelim bu bilgileri istatistik için topluyorlardır. :rolleyes: )

Dipnotları yazarım ama hangisinde hareket varsa hiç yazmadan verenleri düşününce benimki çok bile geliyor::)))

Transfer fiyatlandırması farklı bir şeydir, örtülü kazanç farklı bir şeydir, karıştırmamak gerekir, sizin bahsettiğiniz örtülü kazanca giriyor ve evet ortaklara borçlar durumu varsa ve bu da en çok olduğu tarihte sermayenin 3 katını geçip geçmediğine bakmadan bu formu doldurmanız gerekiyor diye düşünüyorum.
Bu bilgileri beyannameye yazınca; emsallere uygunluk ilkesini çiğnediğini kabul etmek değil de, daha çok ben bu işi hatalı yaptım, diye sınıfta parmak kaldırmak gibi bir şey, olduğunu düşünüyorum. Vergi Dairesi incelemeye kimi alsam diye düşünürken senin gibi bizim gibi parmağını havaya kaldıranları ilk önce alır herhalde :D (Yada iyi tarafından düşünelim bu bilgileri istatistik için topluyorlardır. :rolleyes: )
İşin aslını söylemek gerekirse bende yazdım bugüne kadar ama bu sene nedense bir kuşku düştü içime yanlış mı yapıyorum acaba diye?Ortaktan borç almışsam bunu adatlandırmışsam neden transfer fiyatlandırmasına girsin? Tebliği okudukça daha dibe vuruyorum zaten :)

Maliyede oluşturulan sistem kontrollerine takılmayan hiç bir beyana baktıklarını sanmıyorum. Anca sistem tamınlanan uyarılardan birini verecek de ... Ama bir uyarıya takılıp helede incelemeye girerseniz ...

Bu yazılanlar beni geçmişi götürdü; GV beyanlarının elden verildiği ve TDHP yeni geçtiğimiz yıllarda memur beyanı bir saat evrirdi çevirdi durdu. Sonunda benim sıkıldığımı görünce "KKEG tabloların neresinde?" deyiverdi.
Kısaca düz lise mezunu meslekle hiçbir alakası olmayan seminer ve üst amirlerinden aldığı bilgilerle çalışan memurlar olduğu sürece bizler nasıl yorumlayabilirsek o şekilde gidiyor. Zaten memurların en çok sevdiği mükellef borcuna sadık iyi vergi ödeyen ve iş çıkarmayan mükelleftir.:ıslık:

Sayın Arkadaşlar,

Transfer Fiyatlandırması, başlıbaşına bir beladır, bir ayağı da Masak'a dayanıyor. Pek hafife almayın bu bilgiler doğrudan Vergi Numaralarıyla aktarılıyor. Unutmayın.