fonradar

Kurumlar Vergisi Beyannamesi

Geçici vergi 4. Dönemde yazılmayan giderler olduğu tespit edilmiş. Kurumlar vergisi beyannamesinde bildirlecektir. 4. Dönem geçici vergi ile kurumlar vegisi arasında 2000 liralık karda eksilme olmuştur. Sizce geçici vergi düzeltilmeli mi. Yoksa kurumlar direk yeni kar üzerinden mi verilmeli

önceki dönem kar ve ya zararınız nedir eğer değişim %10 ve bu orandan az ise sıkıntı yok. %10 luk bir tölerans var.

Selam, öncelikle böyle bir durumla karşılaşmadım, mantık yürütüp yardımcı olmaya çalışıyorum. Eksik veya yanlış biliyorsam tamamlayın lütfen.

%10 luk yanılma payı GVK Mükerre 120.md eksik beyan edildiğinde geçerli. Ancak burada fazla bildirimden bahsediliyor. 2000 TL tutarunda ki giderin Kdv beyannamesi ve Babs formu için düzeltme gerektirip gerektirdiğini tespit edip ona göre düzeltme vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Ayrıca burada vergi dairesi incelemeye alma ihtimalini de göz ardı etmememiz lazım.

Diğer bir husus eğer yapılan gider sonraki dönemin gideri ise 280 hesaba kayıt edip sonraki dönem giderleştirebilir ve .dönem geçici vergiden indire bilirsin. Örn; Sigorta,yeni yıl ajandası,kira gibi.

İyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme: