zirve

Kurumlar VergisiGeçici Vergi

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,959
Konum
İSTANBUL
Merhaba,
Bir işletmenin geçici vergi durumu aşağıdaki gibidir:
2011/1 Dönemi 19,00 tl. geçici vergi çıkmış ve ödenmiş.
2011/2 döneminde zarar varmış,
2011/3 döneminde 1,006 tl. geçici vergi hesaplanmış, 2011/1 dönemi düşünce 987 tl. geçici vergi ödenmiş.
2011/4 döneminde 890,00 tl. geçici vergi hesaplanmış fakat mahsupa 1,006 yazılınca ödeme çıkmamış.

Bu durumda 2011 yılında 19 tl + 987 = 1,006 tl. geçici vergi ödenmiş. Emin olmak ,çin soruyorum, kurumlar vergisi beyannamesi yapılırken mahsup kısmına 1,006 tl. yazılarak mahsup edilmeli değil mi? Bunu hesaba katmazsak işletmenin 890,00 tl. kurumlar vergisi ödemesi çıkıyor, yıl içinde ödenen geçici vergiyi yazdığımızda çıkmıyor. 115,00 tl. iade çıkıyor.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Kurumlar VergisiGeçici Vergi

Kurumlar Vergisi Kanunu 32/2, Gelir Vergisi Kanunu mük.md.120 ve 252 Seri Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin 2.2 maddeleri uyarınca yaptığınız işlem doğrudur.
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,959
Konum
İSTANBUL
Ynt: Kurumlar VergisiGeçici Vergi

Arkadaşlar bir işletmenin geçmiş 2011 kârı olduğu halde geçmiş yıl zararından dolayı ödemesi çıkmıyor. Bu durumda yıl içinde ödenen geçici verginin yazılması gerekir mi?
 
Üyelik
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,475
Ynt: Kurumlar VergisiGeçici Vergi

Geçici v. dönemlerinde de zararı yazıp vergi ödememeniz gerekirdi. İade alabilmek için beyanda mutlaka ödenen geç.v. yazın.
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,959
Konum
İSTANBUL
Ynt: Kurumlar VergisiGeçici Vergi

Peki yıl içinde kesilen faiz stopajları kurumlar vergisinde mahsup edilebiliyor mu?
 

oky

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Ocak 2008
Mesajlar
482
Konum
Ank
Ynt: Kurumlar VergisiGeçici Vergi

mes_ar ' Alıntı:
Peki yıl içinde kesilen faiz stopajları kurumlar vergisinde mahsup edilebiliyor mu?

evet mahsup edilebilir.
 
Üst