fonradar

Kurumlarda Enf.Düz.Dolayı Oluşan Geçmiş Yıl Zararları

rıza özbek

Katkı Sunan Üye
Öncelikle hayırlı çalışmalar.
Kurumlar Vergisi Beyannamesini verirken Geçmiş Yıl Zararlarını Cari Yıl Karından düşerken enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan zararı düşemiyoruz. Şu an için geçmiş yıl zarar mahsubunu yapmak istemiyoruz. Geçmiş Yıllar zararları kısmına toplam geçmiş yıl zararlarını mı yazacağız.Yoksa enf.düz.kaynaklanan zararı düştükten sonrakalan kısmı mı yazacağız. Hayırlı günler dilerim.

beyannamede düşebileceğiniz geçmişyıl zararlarını yazacaksınız, yani enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan zararları yazmaycaksınız, ancak geçmiş yıl zararlarını beyannameye yazarsanız otomatik olarakta geçmiş yıl zararlarını düşmüş olursunuz, eğer düşmek istemiyorsanız, beyannameye hiç geçmiş yıl zararı yazmayın.

sayın denetmen cevabın için teşekkür ederim.
Yanlış hatırlamıyorsam geçmiş yıl zararlarını cari yıl karına mahsup süresi 3 yıldı. Bu yıl mahsubu yapmazsak bu geçmiş yıl zararından ferağat anlamına gelmez değil mi.?
Normal beyannameyi elden verirken geçmiş yıl zararlarını yazıyorduk. Düşmesek bile beyannamede yazılı duruyordu. E beyanname ortamında yazınca otomatik düşüyor.

Buradaki nokta mali kar/zarar kavramiyla sinirlandirlabilir.

Beyannameye yazilacak olan tutar mali zarardir.

Enflasyon farklari mali zarar unsuru olmadigi icin gecmis yil zarari olamaz

sayın rıza özbek, benim bildiğim kadarıyla geçmiş yıl zararlarını düşme zamanı 5 yıl, sizin sorduğunuz soruyu bende vergi dairesinde bu konularda bilgisi iyi olan bir abime sormuştum, bana verdiği cevap, bu sene geçmiş yıl zararlarını düşmemen, gelecek yıl düşmene engel olmaz, gelecek yıllarda düşebilirsin, ancak kar olduğu dönemdeki karı, beyannamede düşmesen bile, geçmiş yıl zararlarından düşmen gerekir dedi, ne kadar doğru bilmiyorum. yani onun dediğine göre geçmiş yıllarda düşebileceğin zarar 5 000 ytl bu dönem karın 1 000 ytl, geçmiş yıl zararlarını düşmedin dersek, gelecek sene 4 000 ytl geçmiş yıl zararı düşmen gerekiyor. ne kadar doğru onuda bilmiyorum.