fonradar

Kurumlarda Tasfiye Sonu İşi Terk Tescilemi Bağlıdır.

şubat/2003 de tasfiyeye giren kurum temmuz/2004 de tasfiyeyi sonuçlanıyor. Tasfiye memuru sıfır bilançoyu düzenleyip 08/2005 de bir yazı ile bilançoyu daireye veriyor. Ancak temmuz/2004 de alınan tasfiye kararının ticaret siciline tescili temmuz/2005 de yapılıyor. Vergi dairesi işi terki bilonçonun verildiği tarihde 2004 değil tescil tarihinden 2005 den yapıp bir yıllık beyannameleri istiyor.
1- İşi terk tescilemi bağlıdır yoksa bilançoların yetkili (tas.memuru-iflas dairesi gibi) organlarca onaylandığı tarihmidir.
2-VUK 161 ve 162 maddelerde işi terki anlatırken bahsedilen "vergi ili ilgili muamemelerin bittiği tarihtir" ifadesi bilançonu sıfır olması hali değilmidir.
3- bununla ilgili dökümanı olan arkadaşalr lütfen çok acil yardımcı olsun bana.

Tasfiye işlemleri tamamlandıktan sonra tasfiye memurları son bilançoyu düzenleyerek genel kurula verirler. bilanço genel kurul tarafından tasdik olunduktan ve tasfiye payları hissedarlara ödendikten sonra, tasfiye memurları şirket ünvanının ticaret sicilinden silinmesi için ilgili ticaret sicil memurluğuna müracaat ederler
sermaye şirketleri ile ilgili her işlem tescil ve ilana tabidir tescil ve ilan edilmemiş hiçbir işlem geçerli değildir vergi dairesine mükellefiyetin silinmesi için sicil gazetesini ibraz etmek zorundasın ilanın yapıldığı tarih geçerlidir

ERKAN AKTÜRK' Alıntı:
.................... ilanın yapıldığı tarih geçerlidir

Sayın Aktürk,
4884 SK.ile "tescil ve ilan" tarihi yerine, "tescil" tarihi esas alınıyor artık.
İlan tarihi daha geç bir tarih olduğu için VUK hükümlerine göre cezayla karşılaşmamak için dikkat çekmek istedim.

Saygılarımla,

sevgili NUR ASLAN
bu forum her yönüyle o kadar verimli ki paslanmış bilgilerimize yeniden işlerlik kazandırıyor şimdi sizinle bu konuyu tartışmak istiyorum,
kurumların vergisel açıdan tasfiyeye girişleri kurumlar vergisi kanunun 30.maddesinde ve takip eden maddelerde düzenlenmiştir. vergisel yükümlülüklerin sona ermesi açısından tasfiyenin bitim tarihi büyük bir önem arz etmektedir. maalesef uygulamada da bu konuda büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. vergi dairesi tasfiyenin bitim tarihinin şirketin ticaret ünvanının ticaret sicilinden terkin edildiği tarih olduğunu belirterek bu yönde işlem yapmaktadır
vergi yargısı ise tasfiyenin bitim taqrihinin kesin bilançonun genel kurulca onaylandığı tarih olduğunu kabul etmektedir.
tasfiyeye giren ve tasfiye ile ilgili işlemleri sona eren şirketlerin tasfiyenin sona erdiği tescil edilmedikçe mükellefiyeti devam edecektir. dolayısıyla tasfiyenin bitim tarihinin ortaklar kurulu ya da genel kurul kararına göre değil şirketlerin ticaret ünvanının ticaret sicilinden terkinin tescil edildiği tarih olarak kabul edilmesi gerekiyor.
son olarak uyarınıza katılıyor ve teşekkür ediyorum

Günaydınlar,

Olayda fazla endişeye gerek yok..

Aynı durum benim başıma geldi..

Tasfiye tamamlanıp, -0- bilanço beyanname ekinde vergi dairesine verildi, tasfiyenin tamamlandığı bildirildi..

Ama, işletme sahibi tescil ve ilan işlemini unutmuş. Durum yaklaşık iki yıl sonra farkedildi ve tamamlandı.

Aradan bir süre geçti, vergi dairesi tescil tarihine kadarki KDV, muhtasar ve kurumlar vergisi beyannameleri için takdire gitti..

Yaklaşık 20 civarında dava açtık..

Yargı, tasfiye bitimi olarak ortaklar kurulu karar tarihini esas aldı, tarhiyatları kaldırdı..

Bu durumda, yargıya başvurmak ve özellikle konuyu iyi savunmak gerekiyor.