Kurumlardaki Sorunlar

Merhaba , ben bir kurumda bi sorunla karşılaştım ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum . Bulunduğum yerde ki kuruma iş yapmak gittim ve odadaki genç bir arkadaş yetkili gelinceye kadar dışarı çıkmamı söyledi ve çıktım beklemeye başladım , yetkili geldi ve beraber odaya girdik , ardından o genç arkadaş bana neden kendisine baktığımı sordu ters bir şekilde , ben kendisine birşey olmadığını söyledim ve ardından bana yüksek bir sesle artislik yapma lan bana diye bağırmaya başladı, ne olduğunu anlamadan herkes toplandı çocuk dışarı çıktı . Arkadaşlar siz hiç böyle bir sorunla karşılaştınız mı ? Kurum derken bahsettiğim sgk , sgk gibi bir yerde böyle birşey nasıl olabilir ? Ne yapmam gerekiyor ? Ben devamlı oraya gitmek zorundayım ? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Ama çocuk gerçekten kafayı yemiş gibiydi anlam veremedim .

"Odadaki genç arkadaş" diye tabir ettiğiniz kişinin kurumdaki görevini biliyor musunuz ?

Memur ama ne görevi var orada tam bilmiyorum açıkcası görüyordum hep ama memur olduğunu biliyorum

:) Çok ilginç SGK'da çalışan bir memurun oraya iş icabı giden bir meslektaşa, çalışana, vatandaşa bu şekilde hitap etmesi pek sık rastlanılan bir durum değil. Üst amirlerine olayın olduğu an anında çıkarak şikayet etmek gerekirdi, gerekirse müdüre kadar çıkabilirsin. Geçti diye de düşünme bir dilekçe yazarak yine yapabilirsin bunu.

Benim başıma gelseydi ne yapardım diye düşündüm şimdi birden, ürperdim... :banghead:

Kurumlarda haddi aşan bazı vatandaşlar olabileceği gibi,haddi aşan kamu personelleri de olmaz değil,
haddi aşan personel karşısında önce sabırlı,soğukkanlı olmak,sonra sırasıyla,önce usülünce uyarmak,yinede olmuyorsa usülünce durumu o an mahallinde ki üstüne bildirmek,yinede olmuyorsa önce bölüm yetkilisine,daha sonra durumu kurum yetkilisine önce sözlü,gerekiyorsa yazılı olarak bildirmek.

asla ama asla alttan alma sen alttan aldıkca üzerine gelip seni ezmeye çalışacaklar haddini bilmeyene haddini bildir kimseden korkma çekinme müdürü de tınlama müdür yardımcısını da onlar birbirini savunur kollar herkes yerini ve haddini bilecek kimsenin kimseye bağırma çağırma dövme övme hakkı yoktur herkes kendi işini yapacak habbeyi kubbe yapmayacak dik dur eğilme sakın sen oraya hizmet almaya gidiyorsun ve onlarda bu iş için senin verdiğin vergilerle maaş alıyorlarsa ukalalık yapmadan işlerini yapacaklar ne demek yahu bu sen bana baktın ben sana daldım şov yapalım akşama show tv ye çıkalım bu tür seviyesizliklerde ne yazık ki yurdum insanına münhasır

bu konuyla ilişkili olduğum başımdan geçen bi olayı bende anlatmak isterim sizlere Şişli SGK bi evrak teslimi için sabahtan gittim fakat bazı yapılandır ve taksitlendirmelerin son gününe denk geldiği için aşırı yoğunluk var ve numaratör çalışmıyor insanlar arka arkaya sıralanıp ayakta bekliyorlar haliyle diğer bankoların ve oda girişlerinin de önünde beklenmek zorunda kalınıyor. Giriş ve çıkışlarda vatandaşlar memurlara dikkat,özen ve saygı gösteriyorlar fakat uzun süre bekleyince insan illaki sağa sola yaslanmak ve dayanma ihtiyacı hissediyor benim sıram biraz daha önde olduğu için oturma bölümlerinde sıra azaldıkça sandalye değiştiriyoruz arkamda ayakta duran insanlar var memurun biri geldi tek sıra yapın burda ne bu böle çift sıra felan yadırgadım alla alla dedim ne diyo bu ben mi yanlış duydum neyse aradan 1-2 dk geçti ya geçmedi tekrar aynı durum ben demedim mi tek sıra yapın çift durmayın dayanamadım artık ordaki insanlarda bişey sölemeyince isterseniz tek ayak üstünde de duralım beyfendi dedim anlamadım dedi dedim anladınız ne dediğiniz farkındamısınız tek sıra yapın askeriyemi burası daha numaratörünüz çalışmıyor bankolarda boşluk var memur yok siz tutmuşsunuz tek sıra yapın ne hakla böle bişeyi söleyebiliyorsunuz diyince numaratörü ben bilmem müdüre söle benim girişimi engelliyorsunuz ben ses çıkartınca baktım insanlarda bişey sölemeye başladı dedim müdürünüz yerinde yok olsaydı numaratörü sölicektim sonra çıkarken baktım ki numaratörün fişini çekmişler kağıt koyma bölümünü açık bırakmışlar güya bozuk insanları ne zaman aptal yerine koymaktan vazgeçecekler ( sözüm meclisten dışarı tabiki bi o kadar da ilgilenen ve sorunu çözmek için uğraşan memur arkadaşlarımız var bu sözüm asla onlara değil )
Haksızlık karşısında her daim haklılık sınırları içinde hakkımızı aramalıyız.

Şimdilik herhangi birşey yapmadım, bakalım bir daha ki karşılaşma da neler olacak, ama o dediğim elemanın ruh hali yerinde değildi ve bunu birkaç kişiden daha duydum . Eğer bir daha bir ima yaparsa bimere ve il sosyal güvenlik kurumuna şikayet etsem olur dimi ?