fonradar

KURUYEMİŞ KDV.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

K O N Y A L I

Katkı Sunan Üye
değerli forum okuyucuları. Kuruyemiş kdv lerinde alışlar %1 lik satışları % kaç üzerinden yapmamız gerekmektedir. Örnek ben bakkal işletiyorum veya rest. war orada kullanıyorum.

merhaba,

restaurant için kdv oranı herşey için %18. bu ekmek'te olabilir, yemek'te olabilir, herhangibir içecekte.

ama market için şu şartlar geçerlidir;

GÜNCEL KDV ORAN LİSTESİ

(2002/4480 SAYILI B.K.K EKİ KARAR KAPSAMINDAKİ ORAN VE LİSTELER)

Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları:

a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, %18

b) (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1

c) (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için,% 8

olarak tespit edilmiştir.

I SAYILI LİSTE

1-Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı, yer fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, leblebi, kestane,

kasteddiğiniz kuruyemişler bunlarsa kdv si %1

toptan yada perakende diye bir ayırım yok

SAYILI LİSTE

1-Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı, yer fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, leblebi, kestane,

sayılan ürünlerin toptan satışlarında kdv oranı %1 perakende satışlarda
kdv oranı ise %8'dir.Kanun işyeri olarak bir ayırım yapmamış sadece
toptan ve perakende olup olmamasına göre ayırım yapmıştır

sayın arda,

evet haklısın. 20 md. devam paragrafında 2003/6666 sayılı BKK. Yür.1.1.2004 perakende safhada madde 1 ve 4 için % 8 diyor

Sayın Arkadaşlar,

KDVK.(I) Sayılı Liste 1,2,3 ve 6.sıralarda yer alan ürünlerin perakende safhasındaki teslimleri için 1.madde (a) bendindeki oran yani %18 uygulanacak!!!
4.sırasındaki ürünlerin perakende teslimleri için ise (c) bendindeki oran yani %8 uygulanacak!!!!

Saygılarımla,

Rumuz : Sonert 'e,

Yanlış ya da anlaşılamayacak bir şey yok....

KDVK (I) sayılı liste 1,2,3 ve 6.sıralarda yer alan ürünlerin PERAKENDE Teslimi 1.md.(a) bendindeki oran yani %18 e tabi...

4.sıradaki ürünlerin perakende teslimleri içinse (c) bendindeki orana yani %8 e tabi....

Herhangi bir mantık yürütmenize gerek yok FARK nerede diye? FARK da gayet açık gönderdiğiniz metinde.... Okuyun....

Saygılarımla,

Merhaba

KATMA DEĞER VERGİSİ SİRKÜLERİ - 25
Tarih : 17/01/2005
Sayı : KDV-25/2005-4
KONU : 2004/8301 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Katma Değer Vergisi oranlarını tespit eden 2002/4480 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki listelerde yapılan düzenlemeler Hk.
İlgili Olduğu Maddeler: Katma Değer Vergisi Kanunu Madde 28

Gerekli bilgiler burada var...

K O N Y A L I' Alıntı:
değerli forum okuyucuları. Kuruyemiş kdv lerinde alışlar %1 lik satışları % kaç üzerinden yapmamız gerekmektedir. Örnek ben bakkal işletiyorum veya rest. war orada kullanıyorum.

kuruyemiş alım satım yapan bir işletme % kaç olarak çıkış yapmalıdır

Merhaba,
Arkadaşlar Kararname çok açık neden tereddüt ediyorsunuz. Toptan işlemlerinde 2002/4480 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre toptan satışlarda %1, bir kuruyemişçi ve restaurantın müşterilerine perakende satışlarında ise %18 KDV uygulanacaktır.

2002/4480 Saylı Bakanlar Kurulu Kararı' Alıntı:
Kod:
Madde 1- Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları; 
a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, % 18 
b) (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1 
c) (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8 

olarak tespit edilmiştir.

I Sayılı Liste' Alıntı:
Kod:
1- Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı, yer fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, leblebi, kestane,
....
....
(2003/6666 sayılı BKK ile değişen paragraf) Bu listenin 1,2,3 ve 6 ncı sıralarında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı, 4 üncü sırasında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde ise aynı maddenin (c) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır. Perakende safhadaki teslimden maksat; teslimi yapılan ürünlerin aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlar dışındakilere satılmasıdır. Ürünleri, aynen ya da işlendikten sonra satanlar ile işletmesinde kullanacak olanların gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olmamaları halinde bunlara yapılan teslimler de perakende teslim sayılır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...