zirve

Kuyumculuk işi muhasebesel konular

Üyelik
15 Mar 2010
Mesajlar
174
Konum
BALIKESİR
merahabalar, kuyumculuk işi ile ilgili bazı konularda kafamdaki soru işaretlerini gideremedim, değerli büyüklerimin yada bu işle ilgilenen arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

1- altın alımlarıyla ilgili gelen faturaların içeriğinde sadece 22 ayar, 14 ayar, işçilik gibi ibareler var.merak ettiğim adetli sattığımız (çeyrek,yarım..) altınların girişlerini bu faturalara göre nasıl yapacağız.stoklarımda da bunları gr lı takip etsem bile alış faturasında bunlara ait gramları nasıl bilebileceğim??mal aldığımız firmadan faturayı ayrıntılı mı istemeliyiz yoksa kaç adet aldıysak ona göre mi bu faturayı kayıtlara almalıyız??

2- aldığımız hurda altınların işlenmek için gönderilmesinde yalnızca sevk irsaliyesi yeterli midir? yoksa çıkış için fatura kesmekte gerekli midir? kesmediğimiz takdirde vergisel olrak bir cezai yaptırımı var mıdır?

3-stokları takip ederken örneğin '22 ayar' a ek olarak 'hurda 22 ayar' gibi bir ayırıma gitmek gerekli midir??

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
14 Haz 2010
Mesajlar
114
Ynt: Kuyumculuk işi muhasebesel konular

1/ grama göre kayıtlara alın, yarım tam ları adetli olarak kayıtlara alın.
2/irsaliye ile göndermeniz yeterli, sonrasında faturayı işlemi yapan firma kesecek
3/ ek takibe gerek yok
 
Üyelik
15 Mar 2010
Mesajlar
174
Konum
BALIKESİR
Ynt: Kuyumculuk işi muhasebesel konular

ilginiz için teşekkür ederim.2 ve 3 için yanıtımı almış oldum fakat 1.sorudan kastım; aldığımız altın faturalarına ait içerikte yarım, çeyrek gibi adetli altın grubuna bir vurgu yapılmıyor.fakat biz satarken (yazar kasada) adetli olarak çıkıyoruz.sonrasında stok raporu aldığımızda ilgli gruplara bir giriş yapamadığımız için, olmaması gereken (-)stokla karşılaşıyoz.pratikte acaba bu sıkıntı nasıl gideriliyor??mükellef her mal alışında şu kadar adetli altın aldım mı diyecek bize yada mal aldıkları firmalardan rica edip bunları da ayrı olarak mı göstettireceğiz??
 
Üyelik
14 Haz 2010
Mesajlar
114
Ynt: Kuyumculuk işi muhasebesel konular

TURKUVAZ ' Alıntı:
......mükellef her mal alışında şu kadar adetli altın aldım mı diyecek....
Mümkünse adeti yazdırsın faturaya veya gider pusulasına. Aksi halde karı zararı nasıl hesaplanır ki
 

Benzer konular

Üst