fonradar

Kuyumculuk işinde fatura tanzimi

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bir konuda tereddüte düştüm ve cevabını da tam olarak bulamadım.sorum,kuyumculuk sektöründeki özellikli durumdan dolayı kayıtlarımıza has ve işçilik olarak aldığımız satışlarda, fatura üzerinde örneğin 22 ayar ve işçilik şeklinde ikisi ayrıca gösterilme zorunluluğu var mı yoksa işçilik belirtmeden örneğe göre sadece 22 ayar ve dahil ibaresi kullanılarak toplam bedelin faturada belirtilmesi bir sıkıntı yaratır mı??

Ynt: Kuyumculuk işinde fatura tanzimi

ayrı gösterilmek zorundadır işçilik ayrı yüzde 18 kdv geriye klan saf altın zaten kdv ye tabi değil dolayısı ile ayrılmak zorundadır

Piyasada bazı faturalarda görüyorum. Has altın bedeli yazılmış altına da kdv yazılıyor. Burada kuyumculuk muhasebesini bilmeyenler kdv yi tutturamıyor. böyle bir yanılgıya düşülmemesi için Has altın bedeli yazıp altına işçilik bedelini yazın, İşçilik bedeli üzerinden %18'i KDV hesaplayın, bu üçünü de toplayınca genel toplama ulaşırsınız. Muhasebe kaydını yaparken muhasebeciler Altın bedelini özel matraha yazıyor. işçilik toplamı KDV matrahına yazılıyor. İşçikil bedelinin %18 de Hesaplanan KDV ye yazılıyor.

Şimdi siz kuyumcu olarak faturanızı kestiniz örneğin 150 TL KDV dahil, faturayı kuyumcu, muhasebeciye gönderdi. Muhasebeci bunun yüzde kaçının işçilik olduğunu yüzde kaçının has altın bedeli olduğunu nereden bilecek. ???
Başka bir kuyumcuya sattınız, bu kuyumcu ne kadarının işçilik ne kadarının has olduğunu nereden bilecek.

600(yurtiçi) ve 601(yurtdışı) hesap ta, altın bedelleri ve İşçilik bedelleri ayrı gösterilmelidir.

Muhasebe kayıtlarınızda ve müşteriniz ile problem yaşamamanız açısından ayrı göstermek zorundasınız.

özmus77 ' Alıntı:
...600(yurtiçi) ve 601(yurtdışı) hesap ta,...
???
Satış yurtiçi ise satışın tamamı 600 Hs (alt hs kullanılarak) kaydedilir.