Lastik Faturası

merhabalar şirket araçlarına lastik alımı gercekleştirdik. lastikte bazı hasarlar oluşmuş görmemişiz buna karşılık firmayla görüşüp kendilerine Arızalı lastik tazminat bedeli faturası kestik.. muhasebe hesap planında ne şekilde işleme koayabiliriz teşekkürler.
Refik Çiftçi

Ynt: lastik faturası

Merhaba;

679 hesap uygundur.

Saygılarımla,

Ynt: Lastik Faturası

ben ilgili gider hesabına alacak yazılması taraftarıyım. şimdi içinizde 700 lü hesaplar alacak çalışmaz diyenlere karşı:)

batlı ' Alıntı:
ben ilgili gider hesabına alacak yazılması taraftarıyım. şimdi içinizde 700 lü hesaplar alacak çalışmaz diyenlere karşı:)

Merhaba,

1.Eğer ticari taşıt değilse lastik amortismana tabi tutulması gereken bir alımdır. Arızalı lastik tazminatını bu hesaba alacak veremek suretiyle kayıt yaparsanız. Muhtemel denetimde eleştri konusu olacağı açıktır.

2. MSUGT 1. Nolu tebliğ açıktır. Gelir ve gider kalemleri gelir tablosuna aynen yansımalıdır. Kendi aralarında mahsup yapılamaz.

Şimdi aracınız kaza yaptı tamirhane size fatura etti sizde sigorta sirketine yansıtma faturası keserek parayı aldığınızda; yansıtma faturasını gelir hesaplarına mı alırsınız. Gider hesaplarına alacakmı yazarsınız.

Burdaki işlemle sigorta şirketinden alınan taminat arasında fark yoktur.

Saygılarımla,

Tamam çok açıklayıcı oldu. Teşekkür ederim değerli üstadlarım.

arkadaşlar. ben de biliyorum 679 hesaba yazmasını ama, yöneticilere ve diğer bilgi kullanıcılarını yanıltan, bazen bunları hazırlayan muhasebecilerin bile aklından çıktığı, yöneticilerin sağlıklı kararlar almasını engelleyen bir kayıt oluyor 679 hesaba kaydetmek. tablolarda bir bakılıyor ilgili gider hesabında bir kabarıklık. sürekli bu tablolara ya da mizana bakan kimselere bunu belirtmek, hatırlatmak zulüm olmakta. dediğim gibi bazen kendiniz dahi hatırlamakta zorlanabilmektesiniz.

Merhaba,

Sayın batlı,

Daha önce bir kaç konuda da benzer serzenişlerinize tanık oldum. Bu yüzden size bu açıklamayı yapmak istiyorum müsade ederseniz.

Bakınız mali tablolar sadece vergi amaçlı düzenlenmiyor, Tüm bilanço kullanıcılarının anlayabilmesi için onlarca yıllık çalışma ve tecrübe birikimleri sonucu belirli kural ve kaideler üzerine oturtulmuştur. Bu kural ve kaideler özellikle analize uygun mali tabloların hazırlanması üzerinedir. Siz bu kaideleri bozdukça asıl o zaman Finansal tablonuzda bütün rasyolar şaşar. Gelir kalemleri ayrı gider kalemleri ayrı olarak değerlendirilmelidir. Ancak siz bir gelir kalemini direk gider kalemine atarak tablolara yansımasını engellerseniz; finansal tablonuzu kendi ellerinizle dinamitliyorsunuz demektir.

Sizin probleminiz finansal tabloların açıklayıcı olmaması değil. Probleminiz finansal tabloları sunduğunuz yöneticilerin okuyamaması; sizinde kendinizi TFRS üzerine yoğunlaştırmanızı önermek isterim.

Saygılarımla

Merhaba,

Sayın batlı,

Daha önce bir kaç konuda da benzer serzenişlerinize tanık oldum. Bu yüzden size bu açıklamayı yapmak istiyorum müsade ederseniz.

Bakınız mali tablolar sadece vergi amaçlı düzenlenmiyor, Tüm bilanço kullanıcılarının anlayabilmesi için onlarca yıllık çalışma ve tecrübe birikimleri sonucu belirli kural ve kaideler üzerine oturtulmuştur. Bu kural ve kaideler özellikle analize uygun mali tabloların hazırlanması üzerinedir. Siz bu kaideleri bozdukça asıl o zaman Finansal tablonuzda bütün rasyolar şaşar. Gelir kalemleri ayrı gider kalemleri ayrı olarak değerlendirilmelidir. Ancak siz bir gelir kalemini direk gider kalemine atarak tablolara yansımasını engellerseniz; finansal tablonuzu kendi ellerinizle dinamitliyorsunuz demektir.

Sizin probleminiz finansal tabloların açıklayıcı olmaması değil. Probleminiz finansal tabloları sunduğunuz yöneticilerin okuyamaması; sizinde kendinizi TFRS üzerine yoğunlaştırmanızı önermek isterim.

Saygılarımla

+1