Leasing (Finansal Kiralama) İşlemlerinde KDV İadesi

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,688
Konum
İSTANBUL
Leasing (Finansal Kiralama) İşlemlerinde KDV oranı ve KDV iadesi hakkında


Türkiye?deki bir finansal kiralama şirketinin yurt dışından, Finansal Kiralama Kanunu kapsamında kiralamak amacıyla mal satın alması durumunda uygulanacak KDV oranı, yurt içindeki bir firmanın finansal kiralama şirketine mal tesliminde uygulanacak oranların aynısı olacaktır.



Finansal Kiralama Kanunu çerçevesinde yurt dışından kiralama yapıldığında, düşük oranlı KDV uygulanabilmesi için ya yurt dışındaki firmanın ya da Türkiye?deki firmanın, finansal kiralama şirketi olması şartı aranılır. Eğer bu şart gerçekleşmemişse indirimli KDV oranı uygulamak mümkün değildir. Örneğin Türkiye?de faaliyette bulunan bir firma ihtiyaç duyduğu makinayı yurt dışındaki üreticisinden finansal kiralama yoluyla da edinmiş olsa bu işlemlere indirimli oranda katma değer vergisi uygulanmaz, çünkü taraflardan ikisi de finansal kiralama şirketi değildir.



5035 sayılı Kanunla KDV Kanunu?nun 29/2. maddesinde yapılan ve 01.01.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren değişiklik ile, indirimli orana (%1, %8) tabi teslim ve hizmetlerle ilgili olup, teslim ve hizmetin gerçekleştiği vergilendirme döneminde indirilemeyen ve tutarı Bakanlar Kurulu?nca tespit edilecek sınırı aşan KDV?nin bu mükelleflerin vergi ve sosyal sigorta prim borçları ile genel ve katma bütçeli idareler ile belediyelere olan borçlarına ya da döner sermayeli işletmeler ile sermayesinin %51?i veya daha fazlası kamuya ait olan veya özelleştirme kapsamında bulunan işletmelerden temin ettikleri mal ve hizmet bedellerine ilişkin borçlarına mahsuben ödenmesi, bu şekilde yılı içinde mahsuben iade edilemeyen verginin ise nakden iade edilmesi öngörülmüştür.
 
Üyelik
27 May 2011
Mesajlar
1
Ynt: Leasing (Finansal Kiralama) İşlemlerinde KDV İadesi

Merhabalar,

Benim bir sorum olacak. Herhangi bir Belediye bankaların sunmuş olduğu leasing işlemlerinden yararlanabilir mi? şayet yararlanabilirse bu hangi bankalar olabilir. Bir de D.M.O. belediyelere bu şekilde leasing uygulaması yapıyormuş diye duydum. Bunun doğruluğu var mıdır?

Teşekkürler.
 
Üst