fonradar

Li̇mi̇ted Şi̇rket Hi̇sse Devri̇ Hk

Merhaba
iki ortaklı bir limited şirketi dışardan birine (ortakların akrabası) tek ortaklı olarak devrediyorum. Noter kanalı ile hisse devri yapıldı, kararı da yazdım. Takıldığım nokta artık şirket tek ortaklı olduğuna göre kararda bunu belirtmem lazım mı? Şirket müdürü olarak yine de tek ortağı atamam gerekir mi ? Bir de imza sirkülerini tescilden sonra mı çıkartabilirim?
Teşekkürler:)

Kararda bu ibarenin bulunmasını istemişti ATO,

3-Yapılan devir neticesinde şirketimiz tek ortaklı bir limited şirket olmuştur.
4-Şirketin tek ortağı TC uyruklu ....................kimlik numaralı ......................................... adresinde ikamet eden ...............‘ dır.

İmza sirküleri tescilden sonra çıkar.

Merhaba
iki ortaklı bir limited şirketi dışardan birine (ortakların akrabası) tek ortaklı olarak devrediyorum. Noter kanalı ile hisse devri yapıldı, kararı da yazdım. Takıldığım nokta artık şirket tek ortaklı olduğuna göre kararda bunu belirtmem lazım mı? Şirket müdürü olarak yine de tek ortağı atamam gerekir mi ? Bir de imza sirkülerini tescilden sonra mı çıkartabilirim?
Teşekkürler:)

Sayın SÜHEYLA1974,

Öncelikle şirket ana sözleşmesinin tek ortaklı olmaya müsait olması gerekir. Değilse önce bunu belirten bir madde yazacaksınız. Hisse satışları ile ilgili işlemleri yaptığınız noter belgelerinin bilgilerini içeren bir karar yazacaksınız. Limited şirketlerin hisse devirleri aynı zamanda sermaye maddesi tadili sayıldığı için ( İç genelge gereği ki kararda da yazacaksınız zaten ) orada ayrıca bu tek ortağın sınırsız yetkili olduğunu da belirteceksiniz. ( yeni TTK gereği ). Kişi bilgilerini yazarken TCK yazmayı unutmayın. Ve bu kararın altında hem eski hem yeni ortakların imzası bulunmalıdır buda bilginize.