fonradar

Limited Şirket Hisse Devri (Tek Ortaklıya Dönüştürme)

Mevcut 2 ortaklı limited şirketini müdürü değişmeden tek ortaklıya dönüştürmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olanlar paylaşımda bulunabilir mi? Yapanlar hangi sırayla işlemleri yaptı? Şimdiden teşekkürler...

Selamlar
Hisseyi müdürün devralacağı düşüncesinden hareketle,%60 pay sahibi ve ortak olan müdür,diğer ortağın %40 hissesini alarak tek başına(ortak) ve tam yetki ile ticarete devam edecektir.
Daha evvel hisse devri kararı hazırladınızmı bilmiyorum ama diğer hisse devri kararlarından hiçbir farkı yoktur.Sadece hisse dağılımı maddesinde tek ortak sermaye bilgileri yazılacaktır.
Ayrıca müdürlük konusunda bir değişme olmadığından bu konuya hiç değinilmeyecektir.Şayet bu kararla müdürlük yetki süresi de uzatılmak istenirse,alta müdür seçimi maddesi de eklenmelidir.

Not 1 hafta önce benzer bir karar tescil ettirmiş bulunmaktayım.
Saygılar

Selamlar
Hisseyi müdürün devralacağı düşüncesinden hareketle,%60 pay sahibi ve ortak olan müdür,diğer ortağın %40 hissesini alarak tek başına(ortak) ve tam yetki ile ticarete devam edecektir.
Daha evvel hisse devri kararı hazırladınızmı bilmiyorum ama diğer hisse devri kararlarından hiçbir farkı yoktur.Sadece hisse dağılımı maddesinde tek ortak sermaye bilgileri yazılacaktır.
Ayrıca müdürlük konusunda bir değişme olmadığından bu konuya hiç değinilmeyecektir.Şayet bu kararla müdürlük yetki süresi de uzatılmak istenirse,alta müdür seçimi maddesi de eklenmelidir.

Not 1 hafta önce benzer bir karar tescil ettirmiş bulunmaktayım.
Saygılar

Öncelikle teşekkür ederim

Anladığım kadarıyla pay devri hakkında karar alınıp noterde ortaklarla birlikte devir sözleşmesi yapılacak, daha sonra da tescil için ticaret odasına gidilecek. Aşağı yukarı ne kadar masraf çıkar acaba bilginiz var mı?

Selamlar
Noter hisse devir masrafının ne kadar tutacağını bilemem.Sermaye tutarına göre bu harç değişir. Karar tasdiği + Oda ilanı yaklaşık 500 lira civarı tutabilir.
Saygılar

Selamlar
Noter hisse devir masrafının ne kadar tutacağını bilemem.Sermaye tutarına göre bu harç değişir. Karar tasdiği + Oda ilanı yaklaşık 500 lira civarı tutabilir.
Saygılar

ticaret odasıyla görüştüm yaklaşık 400 TL civarı tutar dediler. Yanlız şunu da öğrendim meslek odalarımız bilgilendirme konusunda çok zayıflar...

Selamlar
Zayıf demek çokta yerinde olmaz aslında.Örneğin harçlar listesine oda'nın sitesinden ulaşılabilir.(ki genelde oradan kopya çekeriz)
Diğer mevzuat konularında ise kime sorduğunuz veya kime sormak gerektiğini bilmeniz önemlidir.O yüzden genelleme yapmak çokta doğru olmaz.
Saygılar

öncelikle bu kararı alıp notere gideceksiniz sonra diğer kararı alınacak 550 civarında bir masrafı var...

…………………………………….
SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

ORTAKLAR GENEL KURUL KARARI

Karar Tarihi : 13/09/2012
Karar No :
Konu : Muvafakat Kararı
KARARIN METNİ

Şirket Ortakları 13/09/2012. tarihinde toplanarak aşağıdaki kararları almışlardır.

A ) Şirket ortaklarından …… şirkette mevcut 50 Hisseye tekabül eden 12.500.00.-TL ’lik tutarındaki sermaye hisse payının tamamını şirket ortaklarından “……………………………………….. adresinde mukim …………………………(……………….)’’ye devrederek şirket ortaklığından ayrılmasına,

Muvafakat ederiz.

ŞİRKET ORTAKLARI

Adı soyadı ADI SOYADI

…………………………………

Karar Tarihi :13/09/2012
Karar No :
Konu : Hisse Devri, Tek ortaklı şirkete dönüşüm

KARAR METNİ

Şirket Ortaklar Kurulu şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almışlardır.

A ) Şirket ortaklarından ………….. şirkette mevcut 50 Hisseye tekabül eden 12.500.00.-TL’lik tutarındaki sermaye hisse payının tamamını şirket ortaklarından ....... Noterliğinden 13/09/2012 tarih ve 9412 Sayı ile tasdikli hisse devir sözleşmesiyle …………………………………………………….adresinde mukim ……..(T.C. No:………)’’ye devrederek şirket ortaklığından ayrılmasına,

1) Yukarıda bahsedilen devirlerin kabulüne ve keyfiyetin pay defterine işlenmesine,
2) Mevcut hisse devri neticesinde şirket ortaklarının ve hisselerinin ;

2400 Hisseye tekabül eden şirket hisse payının tamamı olan 100.000.00.-TL ………………….’a ait olmasına

3) Şirket ortaklarından “………….. ”, “……………………………….. ” Ticari adreste faaliyet gösteren “……………………………… LİMİTED ŞİRKETİ” ne yeni ortak almamaya şirkette adına kayıtlı 2400 Hisseye tekabül eden şirket hisse payının tamamı olan 100.000.00-TL ile tek kişilik limited şirket olarak faaliyetinin devamına, Ticaret Sicilin’de bu şekilde tescil ve ilan edilmesine karar vermiştir.

4) Şirket ortaklarından ……………… (T.C. No:……………. )’’in süresiz şirketi münferit imzasıyla ahzu kabz temsil ve ilzam etmek üzere şirket Müdürlüğü görevine devam etmesine,
Oy birliğiyle karar verilmiştir.

ŞİRKET ORTAKLARI
ADI SOYADI

Selamlar
Zayıf demek çokta yerinde olmaz aslında.Örneğin harçlar listesine oda'nın sitesinden ulaşılabilir.(ki genelde oradan kopya çekeriz)
Diğer mevzuat konularında ise kime sorduğunuz veya kime sormak gerektiğini bilmeniz önemlidir.O yüzden genelleme yapmak çokta doğru olmaz.
Saygılar

Benim fikrime göre mevzuat,ilgi alaka ve yönlendirme konusunda Ticaret Odamız zayıf kalıyor. Diğer ticaret odalarını tabi ki bilmiyorum. Ama iş internet sitesine 3-5 tane form örneği koymakla olmaz diye düşünüyorum.

…………………………………

Karar Tarihi :13/09/2012
Karar No :
Konu : Hisse Devri, Tek ortaklı şirkete dönüşüm

KARAR METNİ

Şirket Ortaklar Kurulu şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almışlardır.

A ) Şirket ortaklarından ………….. şirkette mevcut 50 Hisseye tekabül eden 12.500.00.-TL’lik tutarındaki sermaye hisse payının tamamını şirket ortaklarından ....... Noterliğinden 13/09/2012 tarih ve 9412 Sayı ile tasdikli hisse devir sözleşmesiyle …………………………………………………….adresinde mukim ……..(T.C. No:………)’’ye devrederek şirket ortaklığından ayrılmasına,

1) Yukarıda bahsedilen devirlerin kabulüne ve keyfiyetin pay defterine işlenmesine,
2) Mevcut hisse devri neticesinde şirket ortaklarının ve hisselerinin ;

2400 Hisseye tekabül eden şirket hisse payının tamamı olan 100.000.00.-TL ………………….’a ait olmasına

3) Şirket ortaklarından “………….. ”, “……………………………….. ” Ticari adreste faaliyet gösteren “……………………………… LİMİTED ŞİRKETİ” ne yeni ortak almamaya şirkette adına kayıtlı 2400 Hisseye tekabül eden şirket hisse payının tamamı olan 100.000.00-TL ile tek kişilik limited şirket olarak faaliyetinin devamına, Ticaret Sicilin’de bu şekilde tescil ve ilan edilmesine karar vermiştir.

4) Şirket ortaklarından ……………… (T.C. No:……………. )’’in süresiz şirketi münferit imzasıyla ahzu kabz temsil ve ilzam etmek üzere şirket Müdürlüğü görevine devam etmesine,
Oy birliğiyle karar verilmiştir.

ŞİRKET ORTAKLARI
ADI SOYADI

teşekkürler meltem hanım.

merhabalar bizde pazartesi 2 ortaklı ltd şirketi tek ortaklıya çevirmek istiyoruz.kalan ortak aynı zamanda şirket müdürü.ben bir karar örneği hazırladım.aynı zamanda ortaklar pay defteri de tasdik etmem gerekiyor.bu pay defterine işleyip ticaret sicile fotokopisini mi vereceğim.bu arada pay defterine nasıl işleyeceğim bir örnek verebilir misiniz.pay defterine işledikten sonra bir daha notere götürüp tasdiklemem gerekir mi

Selamlar
Ortaklar pay defterinizi şimdiye kadar veya kuruluşta tasdiklemediniz mi?Tasdiklemek gerekirdi ama yapmadıysanız mecburen şimdi yapacaksınız.
Pay defterine yapılan kaydı hiçbir kuruma vermiyorsunuz.Defterde kalıyor.Şayet ilerde bir kurum isterse ibraz edersiniz ama normalde kurumlara istenmedikçe sunulmaz.
Pay defteri boşken tasdik edilir ve kullanmaya başlanır.Her kayıttan sonra yeniden tasdik yapılmaz.Taa ki defter dolana kadar..
Pay defterinde ilgili sütunlar gayet açıktır.Her ortak için bir sayfa ayrılır.Doldurulması ile ilgili örnekleri netten bulmak mümkündür.
Saygılar

sayın twolf ben şirkette bağımlı olarak çalışıyorum 2012 ocaktan bu yana önceden de hiç tasdiklenmemiş açıkçası ben de tasdik yapmadım.ayrıca pay defteri ile ilgili açıklayıcı bilgileriniz için de teşekkürlerimi sunarım

Mevcut 2 ortaklı limited şirketini müdürü değişmeden tek ortaklıya dönüştürmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olanlar paylaşımda bulunabilir mi? Yapanlar hangi sırayla işlemleri yaptı? Şimdiden teşekkürler...

Limited Şirketlerde Hisse Devri Nasıl Yapılır ?

Limited şirketlerde hisse devri aşağıda belirtilen hususlara uyularak yapılabilmektedir:
• Noterde düzenlenen devir sözleşmesi,
• Şirket sözleşmesinde aksi öngörülmemişse, ortaklar genel kurulunun onayı,
• İmzaları noter tarafından tasdik edilmiş devir sözleşmesi ve devre onay verildiğini gösteren ortaklar kurulu kararının, noter tasdikli bir örneğinin ticaret sicili memurluğuna verilmesi ile hisse devri gerçekleşmektedir.

Son düzenleme:
merhabalar,

noterden devir sözleşmesi yapıldıktan sonra karar ve tescil işlemleri için ne kadar süremiz var acaba?

saygılarımla,

Benim Ltd Şirketim var bankadan sirket adına kredi çektim şimdi bi akramba şirketi alicak borcu olduğunu söyledim kabul etti borçlu devredersem ben hala bu borcdan sorumlu olurmuyum