fonradar

Limited Şirket İçin Satın Alınan Freelance Hizmetlerin Vergilendirilmesi

Merhaba;

Bir limited şirket ortağıyım. İşimiz hizmet sektöründe : dijital tasarım vb. İşlerimizin bazılarını dışarıdan anlaştığımız freelance çalışan tasarımcılarla organize ediyoruz. Doğal olarak onlara da ücret ödüyoruz ve fatura alamıyoruz.

Forumda araştırdığımda öğrendiğim bu tip ödemelerde gider pusulası kesebileceğimiz ve stopaj olarak kurumlar vergisinden düşebileceğimiz. Stopajı tam olarak bilmiyorum. O yüzden net öğrenmek istediğim konu:

Gider faturası aldığımızda, toplam gelirden toplam gideri düşüp, kalanın %20 si gv veya kurumlar vergisi olarak ödüyoruz.
Gider pusulası imzalattığımızda bu ödenecek vergiyi (başka giderimiz yok varsayarsak) nasıl hesaplarız? Stopaj kafamı karıştırdı zira...
Gider pusulası yazdığımızda freelance iş yapan arkadaşlara banka ödemesi şart mı oluyor ? Normalde 8000 tl olan limit burada var mıdır?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Limited Şirket İçin Satın Alınan Freelance Hizmetlerin Vergilendirilmesi

limit var.
kurumlardan düşeceğiniz bişey yok.

yanıt için teşekkürler ama anlamadım.

varsayalım 10000 tl tutarında iş aldım.
hizmetin bir kısmını kendim veya maaşlı personelim karşılıyor.
hizmetin bir kısmını da frelance çalışan adam 3000 tl alarak karşılıyor.

bu şahıstan fatura alamadığım için gelir vergisi veya kurumlar vergisini fazla ödemek zorundayım.
gerçekte ise giderim 3000 tl daha fazla.
bundan kaçınmak için 3000 tl gider pusulası kesersem :

gider olarak gösterebilir miyim?
stopajı ne olur? nasıl kesilmesi gerekir gider pusulasının? (3000 + stopaj % = ?)

Biraz karıştırmışınız;

Öncelikle gider pusulası devamlı yapılan işler için düzenlenemez. Yani yılda bir iki defa yaptırılan işler için arızı olarak fatura alınamıyorsa yapılır. %20 stopaj brüt tutar üzerinden yapılır.
Yani diyelim ki siz 2000 tl net anlaştınız brüt tutar 2500 tl olur. (2500 * %20 = 500) Gider olarak yazacağınız tutar budur.
bu ödemeleri mutlaka banka yoluyla yapınız. İlk seferde belki zor olur ama kayıtlarınızn sağlıklı olmasını ve herhangi bir dolanbaçlı yolu önler.

Limited olduğunuza göre yıl sonunda kurumlar vergisi vereceksiniz. Bu ödediğiniz brüt tutarları matrahdan düşeceksiniz.

Çok teşekkür ederim, aydınlandım.

Sürekli yaptığımız işler değil bu işler. Yılda 2-3 iş oluyor. Ama bazen bu işlerde 1 değil 5-6 freelance çalışanla çalışabiliyoruz.
O yüzden toplam tutar fazlalaşıyor, 70.000 tl verdiğimizi bilirim. Bu kişiler vergi mükellefi değil, hatta bazıları memur, işçi olarak çalışan kişiler.
Son olarak

Bu gider pusulalarında üst limit (tl) var mıdır?
%20 stopaj oranı, şirket ltd olduğu için midir? Değişir mi?

teşekkür ederim.

%20 sizin şirket olmanızla ilgisi yok. O kişilerin gelir vergisine mahsuben yapılan stopajdır.
%20 serbeste meslek erbabaı kesintisidir yaptırılan iş serbeset meslek işi olduğu içindir.

Sayın Aşkın Bulduk hadi Nizamettin bey hiç defter tutmamış o söyleyebilir. Ama sizin burada susmanızı anlayamadım. "gider pusulası yılda bir iki defa kesilirmiş" VUK 234. maddesi değişti de bizim mi haberimiz olmadı?

Nizamettin bey artık emekli olun bu kadar hizmet yeter. (2005-2012- 8890 cevap )

üstad sizden ve nizam üstad dan daha öğreneceğimiz çok şeyler var.

OSMAN EROL ' Alıntı:
Sayın Aşkın Bulduk hadi Nizamettin bey hiç defter tutmamış o söyleyebilir. Ama sizin burada susmanızı anlayamadım. "gider pusulası yılda bir iki defa kesilirmiş" VUK 234. maddesi değişti de bizim mi haberimiz olmadı?

Nizamettin bey artık emekli olun bu kadar hizmet yeter. (2005-2012- 8890 cevap )

Osman Bey?

Hayırdır Akşam akşam durup duruken bana sataşmak nerden aklınıza geldi.

Burda her zaman fikir alış verişi yapıyoruz. Elbette hatalarımız eksiklerimiz, yanlışlarımız olabilir. Geçmiş de de olmuştur gelecekte de olacaktı :
Hatamız varsa düzeltiriz bugün koskaoca devletin mahkemeleri hatalar yapıyor, sgk hata yapıyor. mali idare hata yapıyor.
Burda alta tarafı fahri olarak forumdaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Başkaca da bir amacım yok
Bu davarnışınıza üzüldüm doğrusu :( :(

İyiymiş...
Benim emekli olmam için 4.476 (8890-8814) kadar mesajım kalmış.İdareli kullanayım bari. :)
Sayın OSMAN EROL emeklilik talep dilekçesini sizemi veriyoruz?

:) :)

Ayrıca bir de hatamız neymiş onu bir söylesen biz de hatamızı düzeltme imkanı buluruz belki.
Hiç defter tutmadığımı da nerden çıkardınız merak ettim. ?
ben defter tutmaya daha fakülteye girdiğim yıl başlamıştım . (1969).
Hiç büroculuk yapmamış deseydiniz hak verirdim. :eek:

Ayrıca 8890 sayısı forumun yeni formatına göre bir de ondan öncesi var. 2001 yılında 2005 e kadar her halde 2-3 bin mesaj da o zaman olmuştur. Saymadım tabi :)

Nizam Beyi yıllardır takip eden bir forum kullanıcısı olarak düşüncem;

Soruları yöneltenlere,
Meraklı forum kullanıcılarına,
Arama motorlarında aynı konudan dolayı aklında soru işareti olup cevap bulmak isteyen sayısız insana,

Karşılıksız yardımcı olduğu aşikardır.

Nizam üstadım, Allah senden binlerce kere razı olsun. Sizin emekliliğiniz söz konusu bile olamaz.

Ben de istihdam açısından freelance çalışanı sigortalı olarak kayıtlara alıp ücretini ödemeyi daha sağlıklı buluyorum.

nguroy ' Alıntı:
Öncelikle gider pusulası devamlı yapılan işler için düzenlenemez. Yani yılda bir iki defa yaptırılan işler için arızı olarak fatura alınamıyorsa yapılır.

Sayın Nizam Üstat,

Ben sanırım konuyu kavradım. Üstte, cevabınızdan alıntı yaptığım yeri; gider pusulası devamlı düzenlenmez, yılda bir iki defa düzenlenir, gibi yorumlamış.

"devamlı yapılan işler için, arızi olarak" gibi açıklamalarınız dikkate alınmamış.