fonradar

Limited Şirket Kuruluşu Ünvan Sorgulama

Merhaba,

Limited şirket kuruluşu için ilk olarak ünvanın sorgulanması gerekiyor yani isim başvurusu oluyor galiba fakat sicile gitmeden internet üzerinden bu işlemi yapabiliyor muyuz? Ayrıca yapabiliyorsak bu işlemin sonucu ile ilgili bir belge temin edebiliyor muyuz?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Ynt: Limited Şirket Kuruluşu Ünvan Sorgulama

Özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ticari ünvanınızın ilk 3 hanesi başka aynı ünvanlı şirketin 2.veya 3. kelimelerinin farklı olması zorunludur.

ünvanınız 110 karakteri geçmemeli.. en azından bizim buradaki ticaret sicil buna çok dikkat ediyor

Bu unvan işine çok dikkat etmeniz lazım.Sadece sorgulama yaparak unvanı okeylemeyin.unvanda dikkat edilmesi gereken yerleri de çok dikkatli okuyun.Unvan sorgulama sistemi sadece kayıtlı unvanlara bakarak karşılaştırma yapar.Unvanda kısaltma olması,yabancı kelime olması,noktalı kısaltmalar kullanılması gibi durumlarda uyarı vermez.O sadece diğer unvanlara bakar (ilk 3 kelime) ki buna çekirdek unvan denir, eğer sorun görmezse "bu unvanı kullanabilirsiniz" mesajı verir.Sonra unvandan geri dönmeyin.

Herkese teşekkürler,

İzmir ticaret odasının e-hizmetler kısmından yapılabiliyormuş, ilk denemem de zaten onaylanmadı mesajı geldi. Yarım saat içinde mail olarak cevabı geldi. Öğrendiğim kadarıyla artık sicile gidip yapılamıyormuş (İzmir için) , internet üzerinden yapılıyor. Bilgilerinize.

İyi çalışmalar.

Bizim İzmir ticaret odası için bu çok güzel bir haber...

ancak şirket kuruluşu sırasında bir sıkıntım var.. O da şirket sözleşmesi bilindiği gibi önce notere tasdikleniyor sonra ticaret sicilde tescil edilirken, bir takım sıkıntılar çıkıyor, İşte bir madde üzerinde bir sıkıntı, ünvanda sıkıntı vs.. bunları yaşamadan evvel, ticaret sicilde bir bölüm oluştursalar. Bu anasözleşmeler tasdiğe gitmeden evvel neresi hatalı, nizama uygun mu? önce bir orada analiz yapılsa sonra notere gidilse, tasdiklense ve sicilde tescil olsa.. çünkü önce tasdik olunca, tescil sırasında bir yeri kabul etmiyor sicil, saydığım sıkıntı sebeblerinden, sonra bir daha anasözleşme notere tasdikleniyor.. Çok büyük maddi külfet ortaya çıkıyor..
İşte birde bu sorun çözülse.. Bilmiyorum ticaret sicilde varmı böyle bir ünite. Ben uzun zamandır gitmiyorum, gittiğim zamanlardada yoktu.

Bu uygulamaya başlanırsa ticaret odasını isyan bayrağını kaldırabilir. Çünkü adam anasözleşmeyi getirir incelenir onay verilir veya verilmez mükellefin bu noktadan sonra vazgeçme olasılığı vardır. Bazen bizim hazırladığımız anasözleşmeler bile güm e gittiği oluyor.

Ama belki cüzi bir ücret karşılığında yapılabilir.

yanlış anlamadıysam; mükellef, sözleşmeyi sicilin onayına sunup sicil onaylarsa ve sonradan sözleşmeyi olduğundan farklı olarak gösterebilir düşüncesiyle bu yüzden vazgeçebilir dediniz sanırım. Ama, sicil; sözleşmenin kenarlarına onaylandı yada görülmüştür kaşesi vurursa, mükellef isteğinden vazgeçemez..

dediğim gibi noterlere çok fazla miktarda harç ödeniyor ve her geri gelen sözleşme için yeniden hazırlanıyor ve tasdiğe gidiyor.. buda büyük sıkıntı ve külfet yaratıyor

irem :)
Tescil veya ana sözleşmenin farklılığı değil, ben sadece ana sözleşmenin tescil işleminden önce incelemesi aşamasından geçmesi hakkında yazdım

:D iletişimimiz üzerine çalışmamız lazım..

arkadaşlar merhaba, bende yeni şirket kuruluşu yapacağım ve bu işlemi ilk defa yapıyorum. Yukarıda ana sözleşmeyi kabul etmemelerinden bahsetmişsiniz. Ben daha önceki örneklere göre bir sözleşme doldurdum. Nelerine dikkat ediyorlar, çünkü geri dönmesini istemiyorum. Faaliyeri inşaat gıda tarım ve hayvancılık. Bu arada birde yaklaşık kuruluş masrafı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Selamlar
Ana sözleşmede özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar

1- Yabancı ortak yoksa unvanda yabancı dilde karşılığı olan bir kelime kullanılmayacak.Yeni yaşanmış bir olay; ünvanda "consept" kelimesi kullanmak istiyoruz.Normalde bu şekilde aratıldığında yabancı dilde karşılığı yok,konsept diye aratıldığında da karşılığı yok fakat "concept" diye aradığınızda karşılığında "kavram mefhum anlayış görüş, fikir, telakki." kelimeleri çıkıyor.Ticaret odası diyor ki c harfiyle başlayanı yani consept kelimesini kabul etmem ama "konsept" yazarsanız kabul ederim.

2- Kurucular maddesinde ortakların TC numaraları yazılacak.Yabancı ortak var ve tc noları yoksa vergi kimlik numaraları çıkarılarak "ticaret odası başvuru formuna" yazılacak veya vergi dairesinden alınmış numaraları gösteren belgeler eklenecek.

3- Amaç ve konu maddesinde "imalat ve üretim" ibareleri geçiyorsa unvanda "sanayi" kelimesi yer alacak.

4- Şirket unvanı ve adreslerde kısaltma yapılmayacak

5- Karın Dağıtımı maddesinde "T.T.K.466.madde hükümleri saklıdır." ibaresi ile Payların devri maddesinde "T.T.Kanunu?nun 520. Maddesi hükmü saklıdır." ibareleri olacak.

En güzeli odadan sorunsuz geçen en son ki ana sözleşme örneği elinizde baz alacağınız bir sözleşme olsun.Üzerinde değişiklik yapar yapar kullanırsınız.

Saygılar