fonradar

Limited şirket ortaklığında ssk mı yoksa bağkur mu geçerli olur?

Merhaba,
23.04.2005 tarihinde %25 hisse ile bir limited şirketin ortağıydım. 22.03.2010 tarihine kadar genel müdür olarak görevliydim ve bu tarihte şirket hisselerimin tümünü devrederek ortaklıktan ayrıldım. Bu yaklaşık 5 sene zarfında Bağ-kur a kayıt yaptırmadım ve dolayısıyla prim ödemem de yok. 24.04.2010 tarihi itibariyle aynı şikette ssk lı olarak girişim yapıldı ve çalışmaya başladım. Şimdi tekrar şirkete ortak olma ihtimalim söz konusu. Bu bağlanda ;

1- Ssk lı olarak prim kesintiye uğramadan ortak olursam ssk lı devam edebilir miyim?
2- Eğer edemezsem ve bağ-kur a geçmem gerekirse bağkur başvuruda bulunmadığım bu 5 sene zarfındaki primi benden talep eder mi? cezayi işlemle karşı karşıya kalırmıyım.
Teşekkürler

Not : 23.04.2005 tarihinden itibaren ssk kaydım ve prim günüm mevcuttur.

Ynt: Limited şirket ortaklığında ssk mı yoksa bağkur mu geçerli olur?

Çalıştığınız şirkete ortak olmanız durumunda 4/b kapsamında prim ödersiniz (Bağkur)
Geçmiş dönemlerle ilgili bağkur ile görüşün.

Konuyu bende araştırıyorum. 28 Eylül 2008 ve 27011 sayılı resmi gazetede yayınlanmış 5510 SAYILI KANUN GEREĞİNCE SİGORTALI SAYILANLAR, SAYILMAYANLAR, SİGORTALILIĞIN BAŞLANGICI, KURUMA BİLDİRİLMESİ VE SONA ERMESİ HAKKINDA TEBLİĞ buldum. Burada şöyle bir kısım var:

31/05/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun sigortalı sayılma, sigortalılığın başlangıcı ve sona ermesine ilişkin hükümleri 2008 yılı Ekim ayı başı itibariyle yürürlüğe girecek olup, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği 28/08/2008 tarihli ve 26981 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmış bulunmaktadır.

V- SİGORTALILIK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI

Sigortalıların Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışmaları halinde aşağıdaki şekilde işlem yapılır.

1) Sigortalılar, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmaları halinde öncelikle (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışma yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılırlar.

2) 1 inci madde gereği başlatılan sigortalılığın kesintiye uğraması halinde sonra başlayan çalışmaya göre sigortalılık hali başlatılır.
...........................

Burada kesintiye uğramadığı hallerde ilk önce başlayan devam eder yorumunu çıkartıyorum. Acaba bununda iptal edilmesine yol açan bir kanun veya tebliğ yayınlandı mı?
Teşekkürler.

Sizin durumunuz için;
Ortağı olduğunuz firmada 4/a lı olarak çalışamazsınız, yasada açık hüküm var. İş müfettişleri tarafından tespiti halinde ceza yersiniz.

cevabınız için teşekkürler