fonradar

Limited Şirket Sahibine Verilecek Huzur Hakkı

Merhaba

Tek kişilik limited şirket ortağım Nisan ayında emekli oldu. Artık SGK ile prim anlamında ilişkisi yok.(Ortak olmadan önce de SGK'lı olduğu için hiç Bağkur'lu olmadan SGK'dan emekli oldu )
Şirketten sürekli para çektiği için ve onun adına sürekli şirket üzerinden ödemeler yaptığım için ona huzur hakkı vermek istiyorum. Bunun için sadece karar alıp almam yeterli mi ? Damga ve Gelir Vergisi dışında başka bir yükümlülüğüm olacak mı ?
Bir konuda bilginize ve desteğinize ihtiyacım bulunmaktadır.
Teşekkürler

Merhaba Süheyla1974, Yaptığınız işlemler doğrudur. Karar alıp, muhtasar beyannamede gelir ve damga vergisi ödemeniz yeterli. Ayrıca gelir vergisi uygulamasında ücret kabul edilen huzur hakkı ödemeleri için de bordro tutulması gerekmektedir.

Önemli Not: Huzur hakkı ödemesi yaparken örtülü kazanç kapsamında değerlendirilmemesi için, yönetim kurulu üyelerine yüklenen sorumluluklarla orantılı olmakla birlikte, şirketin mali yapısına ve emsallere uygun olması gerekmektedir. Aksi halde, emsallere uygunluk ilkesine aykırı olacak şekilde ödenen yüksek tutarlı huzur hakkı ödemelerinin gider olarak kabul edilmeyecek olmakla birlikte, cezalı tarhiyatla karşılaşılabileceği hususu da atlanmamalıdır.

huzur hakkı verebilirsiniz.karar almanız yeterli . Damga ve Gelir Vergisi dışında başka bir yükümlülüğünüz yok. yalnızca transfer fiyatlaması ve örtülü sermayeye dikkat edin emsalinden daha yüksek ücret ödemeyin

Üstadım bu konuda hiç tecrübem yok fakat şirket ortağına aylık 20.000.-TL yakın şirketten para akışı yapmaktayım. Huzur hakkın aylık 15.000 tl civarında verirsem sizce sıkıntı olur mu ?

Sayın Süheyla1974,

TTK'ya göre Huzur hakkı şirket ortaklarına değil Yönetim Kurulu üyelerine verilir. Tabiki YK üyesi olmak için de ortak olmak şarttır. Ancak Huzur hakkı eski TTK ilkelerine göre ( ortak asgari sayısı ) YK üyesi olan ortakların yaptıkları toplantılar için ödenen birnevi yolluk/masraf niteliğindedir. Bahsettiğiniz nitelikte bir tutar huzur hakkı olarak nitelenemez. Kanımca artık tek kişi ortaklı şirketlerde de uygulanması yasal engel olmasa da çok da doğru değil. Bilfiil işin başında her yetkiyle bulunan şirket (tek) ortağına emsal/uygunluk vs kriterleri gözönüne alınarak ücret niteliğinde ödeme yapmanız daha doğru olur. Adına yaptığınız ödemeler tutarı da sanırım birhayli rakamların büyümesine sebep olmuştur, bunun da sizin için ciddi sorun doğurabileceği ve TTK'nın özel şartlar getirdiğin hatırlatmamda fayda var.