Limited Şirket Tasfiye İşlemleri

arkadaşlar kolay gelsin 2017 yılında bir limited şirketi tasfiyeye sokmayı planlıyorum ancak daha önce hiç böyle bir işlem gerçekleştirmedim.
-2017 yılında tasfiye için ayrı defter tasdik etmem mi gerekli ocak ayında tasfiye işlemlerine başlayacağız
tasfiye bilançosu ,vergi dairesi işlemleri ,demirbaş işlemleri ...tasfiye memuru ben olacağım ücret konusunda bir fikrim yok lütfen tasfiye konusunda detaylı bilgiye sahip arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Selamlar
Siz meslek mensubu musunuz yoksa şirket ortağı mı?
Bu şirketin müşaviri var mı?
nereden başlasak diye düşünüyorum da o bakımdan yani...

Tasfiye memuru olmanızı tavsiye etmemekle birlikte yine de kendi kararınız diyerek kısa bir bilgi vereyim.

1- 2017 yılı için normal defter tasdiki yapılacaktır.
2- Tasfiye giriş kararı alındıktan sonra tescilden önce tasfiye dönemi için "tasfiye halinde"tekrar defter tasdik ettirilmelidir.(ister yeni defter,ister aynı deftere (tasfiye dönemi için devam tasdiği şeklinde olabilir)
3- Tasfiyeye girilirken normalde beklenen şirket aktiflerinin satılması,yani şirketin tamamen boşaltılmasıdır.Ancak bunu tasfiye süresince de yapabilirsiniz.
4- Tasfiye giriş ilanı akabinde giriş gazetesi yayınlandığı anda alacaklılara çağrı ilanları da yapılmalıdır.3.ilanın yayınlandığı tarihten itibaren tasfiye süresi (son değişen kanuna göre 6 ay) başlar.
5- Tasfiye süresince devam eden iş anlaşmaları haricinde yeni ticaret yapılması pek uygun görülmez.Ancak elde bir emtea varsa,bu emteaların satışı pekâla yapılabilir.
6- Şirket adına kayıtlı araç demirbaş vb.değerler satılmadıkça tasfiye sonuçlanmaz.Haliyle haciz vs.gibi sebeplerle araçlar satılamıyorsa önce hacizler kaldırılmalıdır.
7- Tasfiye giriş tarihinden itibaren takip eden 4.ayın 25'ine kadar (bazı yorumlarda 15'ine kadar) tasfiye giriş kurumlar beyanı ve tasfiye giriş kesin mizanı vergi dairesine verilmelidir.(sanırım son düzenlemelerle bu beyan,kıst dönem olarak artık internetten de verilebiliyor)
8- Tasfiye sonunun tesciliyle beraber daireden kapanış yapılır.ve tasfiye sonundan itibaren 30 gün içinde de tasfiye sonu kurumlar beyanı ve kesin mizan verilir.

Bilinmesi gereken diğer bazı hususlar
1- Tasfiye döneminde ortaklar isterlerse bağkura müracaat ederek tasfiye süresince bağkur primi ödenmeyeceğini beyan edebilirler.
2- tasfiye giriş dönemini takip eden diğer dönemlerde kurum geçici vergi beyanı verilmez.(tasfiyeye giriş tarihinin içinde bulunduğu döneme ait geçici beyanı verilir)

Kabaca belli başlı hususlar bu şekilde.
Saygılar

Tasfiye memuru olmamda ne gibi bir sakınca vardır şirketin aktif bir durumu mevcut degil alacak borcu yok uzun yıllardır zararda şirket sahipleri biran önce kurtulmak istiyor en kısa yol bu diye düşündüm ama sizin önerilerinizi tabiki dikkate alırım daha yeni başladım meslege

Tasfiye memurlarının sorumluluğu konusunu okumanızı öneririm.
Burada giremeyeceğim kadar detaylıdır.
meslektaşınız olarak böyle bir yükü üstlenmenizi hiç tavsiye etmem.Belgenizi bile tehlikeye atabilirsiniz..kaldı ki bu şirketi ve ortakları kaç yıldır tanıyorsunuz.Şirket ortakları kurtulmak istiyorlarsa sorumluluğu onlar üstlenmelidir.
Mesleğe yeni başladıysanız bence mesleğinize odaklanın,buradan gelecek ücrete (o da gelirse tabi) ihtiyacınız olmasın.
Bence bu sorumluluk olayını bir araştırın..

Çok basit bir örnek vereyim.
Tasfiyeye girmiş ve kapanmış bir şirketin kayıt ve defterleri incelenmiş ve yüklü miktarda usulsüzlük cezası kesilmiştir.
Ancak şirket kapandığı için bu ceza tasfiye memuru adına kesilmiştir.
Bu örnek size yeterli olsun bence...

Tasfiye memuru,şirket ortaklarından biri olabileceği gibi,diğer 3.şahıslardan biride olabilir.
Yani sizde olabilirsiniz,kanunen bir engel yok.Ancak,şirket geçen yıl geldi diyorsunuz,demek ki geçmişine çok hakim değilsiniz,ortakları yeterince tanımıyorsunuz (tahmin ediyorum) ,"uzun yıllardır zararda" dediğinize göre şirketin geçmişi epeyce var,yani her an her şeyle karşılaşabilirsiniz,bir nevi sürpriz yumurta.
Bırakın tasfiye memuru olmayı,böyle bir şirkete faal de olsa,ortak olarak girmek için bile birkaç kere düşünmeli insan..
Fikrinizi çelmek gibi bir niyetim yok,ancak bütün göstergeler bana olumsuzu işaret ediyor.
Hani şirket atıyorum 1-2 yıllık olsa, ve herşeyden önce şirketi siz kurmuş olsanız,en azından diyebilirsiniz ki,bu şirketin herşeyine vakıfım,a dan z ye herşeyini biliyorum.Böyle bir durumda olmadığına göre....
Neyse ben fazla zorlamiyim,kararınızı etkilemiyim :)

Kararımı etkilemek değil bilhassa tavsiyeniz için çok teşekkür ederim konuya hakim olmadığımdan bu kadar riski bilmediğimden boyle bir karar vermiştim yoksa alıcağım ücretten dolayı değil cok teşekkürler

Sayın Arkadaşlar,

Tasfiye memurları tasfiye süreci ve tasfiye işlemlerinden sorumludurlar. TTK'ya göre mevcutların dağıtımından kaynaklanan bir hata varsa bundan sorumlu tutulabilirler ancak özellikle 3. şahıslar geçmişle ilgili yönetimin hatalarından dolayı sorumlu tutulamazlar.

Kevork üstadım selamlar,nasılsınız :)

Sorumlu tutulamazlar doğrudur ancak malumunuz vergi dairesi bulduğundan alır ya da uğraşırsınız.Ayrıca tasfiye süresince diğer ortakların şirketle ilgili neler yapabileceği de kestirilememektedir.Yani kısaca şirket ve ortaklara tamamen hakim olunamayacağını düşündüğüm için böyle karamsar yaklaşıyorum.Yarın tasfiye memuru ben olduğumda diğer ortaklar kayıplara karışırsa ayıkla pirincin taşını...Olay budur yani :)
Sevgiler selamlar üstadım..

Kevork üstadım selamlar,nasılsınız :)

Sorumlu tutulamazlar doğrudur ancak malumunuz vergi dairesi bulduğundan alır ya da uğraşırsınız.Ayrıca tasfiye süresince diğer ortakların şirketle ilgili neler yapabileceği de kestirilememektedir.Yani kısaca şirket ve ortaklara tamamen hakim olunamayacağını düşündüğüm için böyle karamsar yaklaşıyorum.Yarın tasfiye memuru ben olduğumda diğer ortaklar kayıplara karışırsa ayıkla pirincin taşını...Olay budur yani :)
Sevgiler selamlar üstadım..

Sevgili Tahsin,

İyiyim çok sağol, Bu Aşkın becerebilirse bi toplanıp muhabbet edicez işallah.

Vergi dairesinin burda tasfiye memuruna gidebilmesi için, tasfiye memurunun ortaklardan olması gerekiyor. Tasfiye işlemlerinde alınan karar gereği (TTK nedeniyle) tasfiye memuru sadece karar sonrası tasfiye süreci ve evrakların 5 yıl muhafazasından sorumludur, birde mevcutların dağıtımından onun için karamsar olma. Sen tasfiye memuru olur da başın derde girerse ben burdayım.

selam arkdşlr 2005 de limited şirket te çalışmaya başladım 2010 işden çıkarıldım avukat yönlendirdi iş mahkemesine verdik 2014 de sonuclandı kazandık limited şirket temzy gönderdi 2015 de tasfiye oldu 2016 yargıtay onadı kazandık şimdide emeğimizin karşılıhını alamıyoruz bu arada şirket sahibi yanında çalışan yabancı bayanın üzerine yeni limited şirket açtı işine devam ediyor bizim emeğimiz boşamı gitti anlamadım 6 yıl sonra elimiz boş bundan sonraki aşamamız ne olur sizce emekçinin hakkı kalmıyormuş doğrumu şimdiden tşklr.

selam arkdşlr 2005 de limited şirket te çalışmaya başladım 2010 işden çıkarıldım avukat yönlendirdi iş mahkemesine verdik 2014 de sonuclandı kazandık limited şirket temzy gönderdi 2015 de tasfiye oldu 2016 yargıtay onadı kazandık şimdide emeğimizin karşılıhını alamıyoruz bu arada şirket sahibi yanında çalışan yabancı bayanın üzerine yeni limited şirket açtı işine devam ediyor bizim emeğimiz boşamı gitti anlamadım 6 yıl sonra elimiz boş bundan sonraki aşamamız ne olur sizce emekçinin hakkı kalmıyormuş doğrumu şimdiden tşklr.

Sayın slava,

Birincisi şirket tasfiye olsada şirket ortaklarına rücu edebilirsiniz. Ancak asıl hatayı dava nedeniyle şirketin tasfiye sürecine itiraz etmemekle yapmışsınız.

Tahsin Bey,
Sürecin sonunda bakiye kalan vergi,sgk,satıcılara borçlar için herhangi bir yevmiye kaydı yapılıyor mu?Ortaklar hesabına virman gibi...

Merhaba , tasfiye işlemlerinin hepsini(kararları imzalama vb.) Vekaletname ile mali müşavir yapabilirmi ? şirket müdür başka şehirde. teşekkür ederim

Son düzenleme: