Limited Şirketi Bedelsiz Kısmi Hisse Devri Hk.

Sayın üstadlarım merhaba öncelikle cevap konusunda gösterceğiniz yardımlar için teşekkür ederim.
3 ortaklı aile şirketi olan bir limited Şirketi müşterim var. Büyük ortak olan baba hisselerinden bir kısmını küçük oğluna bedelsiz olarak devretmek istiyor. Böylece 4 ortaklı bir şirket olacak. Benim sorum şu;
1) Bedelsiz hisse devri olduğu halde devredilen kısım için devreden 3 ortak binde 0,99 oranında Noter harcı ve binde 8,25 oranının 1/4 ‘ü kadar damga vergisi ödeyecek mi ?
2) Devir alan 4.ortak devir aldığı tutar üzerinden mi yoksa sermaye üzerinden mi binde 0,99 oranında noter harcı ödeyecek
3) Yoksa işlem bedelsiz olduğu için herhangi bir noter harcı ve damga vergisi masrafı yok mu?
4) Bedelsiz kısmi hisse devri ile ilgili karar örneği paylaşmanızı rica ederim.
Saygılar.

Bedelsiz hisse devrinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesi gerekir. Devir tarihindeki şirketin özvarlığı hesaplanarak bedelsiz devredilen hisselerin tutarı hesaplanır. Veraset beyannamesi bu değer üzerinden verilir. (En basit yoluyla devredilen hisselerin nominal değeri üzerinden verilebilir.)

Bedelsiz hisse devrinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesi gerekir. Devir tarihindeki şirketin özvarlığı hesaplanarak bedelsiz devredilen hisselerin tutarı hesaplanır. Veraset beyannamesi bu değer üzerinden verilir. (En basit yoluyla devredilen hisselerin nominal değeri üzerinden verilebilir.)

Üstat, hisse devri yapan Baba vefat etmiyorki 1.650.000 TL hissesinden 500.000 TL'lik kısmı 4.ortak olarak küçük oğluna devrediyor. Vefat olmadığı için veraset ve intikal vergi vermek doğru mu?

VİV beyannamesi sadece vefat durumunda verilmez. Verginin adı "Veraset ve İNTİKAL vergisidir. Babanın oğluna bedelsiz hisse devri bağış kapsamındadır, beyanname verilmesi gerekir.

VİV beyannamesi sadece vefat durumunda verilmez. Verginin adı "Veraset ve İNTİKAL vergisidir. Babanın oğluna bedelsiz hisse devri bağış kapsamındadır, beyanname verilmesi gerekir.

Üstat haklısın, senden sonra bakındım ivazsız intikale giriyor. veraset intikal vergisi beyannamesi vermesi gerekiyor. Desteğin için teşekkür ederim.Saygılar

Bu arada noter ile görüştüm. Limited Şirketlerden Hisse devirlerinden Harç ve Damga vergisi artık alınmıyormuş. Bilgilerinize sunarım.