fonradar

Limited Şirketin Kapanışı

Rst

Merhaba,

Bu yıl yeni gelen Limited şirket mükellefimin faaliyeti olmadığından beyannamelerini boş olarak verdik. Son 1-2 aydır şirket adresinde kimse olmadığından ortaklarla düzgün iletişime geçemedik, şirket adresinde faaliyete yeni başlamış olan başka bir mükellefin olduğunu ise yeni öğrendik ve şirketin adres değişikliğinin yapılması gerektiğini şirket ortaklarına söyledik masraf olması sebebiyle adres değişikliğini yapamayız dediler. Ayrıca şirketin benden önceki muhasebecisi zamanından gelen bilançosunda 350.000 Tl Ticari Malı, 331 hesapta ise 523.000 Tl bulunuyor vergi dairesine, SGK ve piyasada olan alacak ve borcu yoktur.

Şirket ortakları bugün bana Tasfiyeye başlamak istediklerini, şirketi kapatacaklarını söylediler. Şirket ortakları şirketin kayıtlarında olupta şirkette olmayan ticari malları için aftan yararlanmamışlardı şimdi tasfiyeye başlamadan önce ticari malları maliyeti bedeliyle fatura çıkışını yapmalarını anlatsam 63.000 Tl gibi ödenecek kdv'si çıkacağından kabul edeceklerinide zannetmiyorum şirketin tasfiyeyle kapanmasıda bu durumda hayli zor gözüküyor.

Sonuç olarak şirketin adresinde olmaması nedeniyle vergi dairesine resen terk işlemi başlatılması için bildiriminde bulunabilir miyiz ? Başka bir yol düşünülebilirmi. TTK gereği Ticaret sicilinde hukuki olarak şirketin devam edeceğinide biliyorum yinede şirket ortaklarının resen terk işleminin yapılmasını isteyeceğini düşünüyorum.