fonradar

Limited Şirketin Ortaklarından Birinin Vefatı

Eniştem kendisi %95 eşini(kızkardeşimi)%5 ortaklı şekilde limited kurmuştu.Eniştem kısa zaman önce vefat etti.Kız kardeşim bu işlerden anlamadığı için şirketi kapatmak istiyor.Fakat hem ortak hemde varis olduğu için önümüze kayyum atanması gerektiği için şirketle ilgili hiçbirşey yapamayağını söylüyorlar.Bu kayyum olayı nedeniyle aylardır mahkeme kapısında bekliyoruz ve bu süre içinde şirket vergi vs.. ödemeye devam ediyoruz.Şirket aracını bile satamıyoruz,,bu da bizi maddi manada zor duruma soktu.Lütfen rica ediyorum bu durumundan kurtulmanın bizim bilmediğimiz kolay bir yolu varmıdır.En azından şirkete kayıtlı aracı satabilmenin yasal bir yolu varmıdır.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Ölen eniştenizin varisleri kimler? Veraset ilamındaki kişiler veraset ilamındaki oranlarla şirkete ortak olurlar. Ortaklar genel kurulunu toplayıp, kararı alın, karara göre de gerekenleri yapın. Bu arada yeni müdür tayini de yapılmak zorunda... Kız kardeşinizin kapatmak istemesinden öte diğer hissedarlar kapatmak istemeyebilir. Kız kardeşiniz bu durumda hisselerini devredebilir. Kayyum tayini için ortada bir ihtilaf, anlaşmazlık olması gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir durum yoksa kayyum beklemenize gerek olmamalı...Bu şirketin bir muhasebecisi vardır herhalde. Kendisi yardımcı olmuyor mu?