fonradar

Limited Şirkette Çıkmaz Sokak

iyi günler özel bir dershaneye geçen yıl ortak oldum %10 hisse ile.benim dışımda %10'dan 2 kişi,%5den 3 kişi ayrıca %3'den de 1 kişinin hissesi var.çoğumuz da eğitimci insanlarız.bize bu iş teklifini getiren arkadaş ise %52 hisseyle tam bir gözü açık olarak hiçbir işe bizi karıştırmadan ellerimizden ilk yıl paralarımızı alarak şirketi kurduk.yalnız biz bu paraları verdik ama onun ödeme yaptığına dair hiçbir makbuzu elde edemiyoruz.şirkette bu kişi kendisine bir oda yaptırarak aylık da maaş bağlayarak kurucu olarak oturuyor ayrıca diğer bir ortağımız da müdürlük yapıyor.biz de memur zihniyetimizden ve tecrübesizliğimizden dolayı bu olanları ilk başta normal karşıladık.fakat zaman geçtikçe işler iyice sarpasardı.çünkü şirketimizin muhasebesini de kurucu sıfatlı kişinin mali müşaviri tutmakta bu yüzden evraklar giderler hakkında yalnızca bize sunulan kadarından haberimiz var.ama bunlar da eminim ki doğru bilgiler değil.benim derdim buraya yatırdığım birikimimi kurtarmak ama saygım ve terbiyem karşımdakini rencide edecek kadar düşük olmadığı için sustum bugüne kadar.
bir de bu arada hissemin % 5 ini satmak istiyorum dediğimde abi kimseye duyurma ben alıyım sonra noter sözleşmesi yaparız dedi ve elinden 1 yılda bu paranın getirisini de vermeden koyduğum kadarın yarısını aldım.fakat öğrendim ki o da yasal bir satış değilmiş çünkü ortaklardan karar çıkması gerekiyormuş bu yüzden birazını kurtarmış durumda gibiyim.
yalnız benimle birlikte dört ortak daha bu kalleşlikten bıkmış durumda ve çaresiziz.kar deyince göstermeyeceğini biliyoruz ve ancak bize koyduğumuz kadar para vereceğini de biliyoruz.bu şerefsiz arabasını şirkete devretti ama halen şahsi aracı gibi kullanıyor,gereksiz harcamalar yapıyor,toplantısız harcama yapıyor,kararlar alıyor.
bu duruma dur diyebilmek için bir ihtar çekme gibi bir durum varmı yada yasal yoldan kendine çeki düzen vermesini nasıl sağlayabiliriz?