fonradar

Limited Şirkette SGK lı Ortak Hakkında

merhaba arkadaşlar,

29.06.1989 tarihi ile 15.03.2011 tarihleri arasında bağkur yatırdım.

daha sonra muhasebecim yeni bir kanun çıktı kendi şirketinde sigortalı olabilirsin diye 15.03.2011 tarihinde bağkura terkimi verdi ve beni 16.03.2011 tarihinde %90 hissesi bana ait olan 2005 yılında benim kurduğum limited şirkette sigortalı yaptı. 16.03.2011 tarihinden beri brüt 5.175 tl sgk yatırıyorum.

1- arkadaşlar kendi ortağı olduğun şirkette sgk lı olamazsın diyorlar.
2- 16.03.2011 tarihinden itibaren yatırdığım primler emeklilik maaşıma etki eder mi ? yoksa ben bu kadar primi boş yere mi yatırdım.
3- en önemlisi bu tarihten sonra ne yapmalıyım ( bazı arkadaşlar sgk çıkışını verip bağ-kur girişini vermelisin diyorlar bu durumda ceza yermiyim)

Bilgilerinizi rica ederim. vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Arkadaşlarınız sizi böyle bir uygulamaya yönlendiren muhasebecinizden daha doğru bilgi vermiş. Ortağı olduğunuz limited şirkette ssk lı olamazsınız.

2 ve 3 sorularınızın cevaplarını burda uzun uzadıya yazmıyorum çalıştığınız meslek mensubu bu konuda yönlendirecektir sizi.

Saygılarımla

1 EKİM 2008 TARİHİNDEN SONRA ŞİRKETE ORTAK OLANLAR KENDİ ŞİRKETLERİNDEN 4/A KAPSAMINDA SİGORTALI OLAMAZLAR
Burada çok önemli bulduğum bir konuyu özellikle belirtmem gerektiğini düşünmekteyim. 5510 sayılı Kanuna göre, 4/b kapsamında sigortalı olması gerekenler kendilerine ait veya ortak oldukları iş yerlerinden 4/a kapsamında sigortalı bildirilemezler. Başka bir anlatımla, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 4/a kapsamında sigortalı olarak çalıştıkları iş yerlerine limitet şirketse ortak anonim şirketse yönetim kurulu üyesi olanların 4/a kapsamındaki sigortalılıkları bu tarihten bir gün önce sona erer. Kişi, şirket ortaklığının/yönetim kurulu üyeliğinin başladığı tarihte zorunlu olarak 4/b kapsamında sigortalı sayılır. Bu sürelerde kişi 4/a kapsamında sigortalı bildirilse dahi bu sigortalılık geçerli sayılmaz. Zira bu kişilerin 4/b kapsamında sigortalı olması gerekmektedir. Örneğin; Kişi 15 Kasım 2009 tarihinde 4/a kapsamında sigortalı olarak çalıştığı A Ltd. Şti. iş yerine 10 Mart 2010 tarihinde ortak olmuş ise 4/a kapsamındaki sigortalılığı 9 Mart 2010 tarihinde sona erer. 10 Nisan 2010 tarihinde 4/b kapsamında sigortalılık başlar.

merhaba arkadaşlar,

29.06.1989 tarihi ile 15.03.2011 tarihleri arasında bağkur yatırdım.

daha sonra muhasebecim yeni bir kanun çıktı kendi şirketinde sigortalı olabilirsin diye 15.03.2011 tarihinde bağkura terkimi verdi ve beni 16.03.2011 tarihinde %90 hissesi bana ait olan 2005 yılında benim kurduğum limited şirkette sigortalı yaptı. 16.03.2011 tarihinden beri brüt 5.175 tl sgk yatırıyorum.

2- 16.03.2011 tarihinden itibaren yatırdığım primler emeklilik maaşıma etki eder mi ? yoksa ben bu kadar primi boş yere mi yatırdım.
3- en önemlisi bu tarihten sonra ne yapmalıyım ( bazı arkadaşlar sgk çıkışını verip bağ-kur girişini vermelisin diyorlar bu durumda ceza yermiyim)
Bilgilerinizi rica ederim. vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

1-2005 Yılında kurmuş olduğunuz (ortağı olduğunuz) şirketinizde 506 S. kanuna göre sigortalılığınız başlatıldı ve bugüne kadar SSK sigortalılığınız herhangi bir kesintiye uğramadıysa, 01/10/2008 de yürürlüğe giren 5510 s. kanun icabınca 4/a sigortalısınız. Yeni kanunun yürürlük tarihinden önce (SİGORTALILIK TÜRÜ ÇAKIŞMASI) olan sigortalılar için Eski 506 s. kanunun 09/02/1993 tarih 16-60 Ek Genelge hükümleri geçerliliğini koruyacaktır. (5510 s. kanun 2011/36 Genelge bkz)
2-5510 s. kanun 01/03/2011 tarihinden itibaren (6111 s. kanunla yapılan değişiklik) şirket ortağı (ltd) kendi şirketinde 4/a kapsamında sigortalı olamayacaklardır.

6.2
[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]- [/FONT][/FONT]1/10/2008-1/3/2011 tarihleri arasında birden fazla sigortalılık statülerine tabi çakışmalarda hizmetlerin değerlendirilmesi

[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]"6111 sayılı Kanunun 52 nci maddesiyle Kanuna eklenen geçici 33 üncü maddeyle, 53 üncü maddenin birinci fıkrasında 1/3/2011 tarihi itibarıyla yapılan değişikliklerin bu tarihten önceki işlemler için uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır. Söz konusu hüküm gereğince 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerindeki hizmet çakışmalarının 1/10/2008-28/2/2011 tarihleri arasında olması halinde 5/3/2009 tarihli ve 2009/37 sayılı Genelge gereğince, 1/10/2008 tarihinden önceki sürelerde çakışma olması halinde ise hizmetlerin değerlendirilmesinde devredilen Sosyal Sigortalar Kurumunun 9/2/1993 tarihli ve 16-60 Ek Genelgesi, devredilen Bağ-Kur Genel Müdürlüğünün 6/8/1993 tarihli ve 1993-1 sayılı Talimatı ve 18/9/1998 tarihli Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesiyle Bu Kurumlar Arasında Diğer işlemlere ilişkin Protokol gereğince işlem yapılmaya devam edilecektir. Bahsedilen tarihlerde sosyal güvenlik destek primine tabi çakışmalar için de aynı şekilde işlem yapılacaktır." (5510 s.kanun 2011/36 Genelge)
[/FONT]
[/FONT]

Açıklamanızdan 2005 yılından bugüne kadar (kesintisiz) SSK lı (4/a lı sigorta) olduğunuzu kabul ederek cevapladım. Aksi durum olması halinde yasal mevzuat geçerli olacaktır. umarım yanlış anlama olmamıştır.

-Kendi şirketinizde ssklı olamazsınız.
-Yatırdığınız primler boşa gitmez, emeklilik maaşının hesaplamasında katkı sağlarlar.
- Acilen ssk çıkışınızı vermelisiniz.16.03.2011 tarihinden itibaren bağkur açtırmalısınız.Aynı tarihler arasında ödediğiniz Ssk primlerini bağkur borçlarınıza mahsup ettirebilirsiniz.

Merhaba, benim sorum biraz detaylı ve bu konuda bazı cevaplar var ama yanıtlarsanız memnun olurum işin içinden çıkamıyorum.

Babam 1995 yılında emekli oldu. 4A'dan garson olarak emekli oldu. Çalıştığı lokanta 31.12.1997 yılında Limited şirketi olunca aynı zamanda şirkete ortak oldu. 07.05.1998 tarihinde vefat etti. Annem ev hanımı olduğu için 4A dul aylığı almaya başladı(4A dul aylığı %70 oranında bağlanmıştı) ve aynı zamanda limited şirkette bulunan hisseyi anneme devrettik.(2 kardeşiz) 1 hafta önce şirketten aradılar ve SGDP diye bir şey olduğu ve 31 Mayıs'a kadar bildirme süresi olduğu ortaya çıkmış. (Muhasebeye bakan kişi bunu söylemiş-tabii kanun çıkalı biraz geç oldu) SGK merkezine gittik. Toplam 5 ortak var. 2 kişi 4A'dan emekli, annem ve onun gibi 4A dul maaşı alan bir ortak ve şirkette çalışan bir başka ortak var. Yani 2 tane 4A emekli, 2 tane 4A dul aylığı, 1 tane de şirkette çalışan var. 4A'dan emekli olanların maaşından %15 SGDP kesinti ve ödemedikleri borç tutarı hesaplanacaktı. Annem'in durumu ise farklı bir hal aldı.

Kendisi dul aylığı aldığı için;

1)%15 SGDP birikmiş toplam borcunu ödeyecek( henüz belli olmadı hesaplanması için başvuru yaptık)
2)4A Dul aylığı %50'ye indirilecek,
3)4B Bağ-kur'a başvuru yapacak ve prim ödemeye başlayacak.

Oradaki görevli de bu durumu(4A ve 4B durumunu) bir de SGK emekli aylığı bağlayan kuruma başvurun çünkü 4A dul maaşı %50'ye düşerse SGK fazla verdiği paranın peşine düşer ve cezalı ödersiniz dedi.

"Ben 01.01.2010 yılında 5 yıl çalıştığım bankadan istifa ettim ve GSS ortaya çıkınca ve henüz işe giremediğimden bizim şirkette 4A üzerinden SGK primim ödeniyor. (01.01.2012 tarihinden itibaren)"

Bugün internetten(turkiye.gov.tr) annemin ilaç kullanım sürelerine bakarken bir de 4A ve 4B durumuna baktım. 4A durumu aynen devam etmekte (%70 oran) ama 4B'de borç gözükmekte.

01.10.2008 tarihinde meslek başlangıç tarihi,57 ay prim borç ay sayısı ve 15.000 TL prim + 4.000 TL ceza= Toplam 19.000 TL borç ortaya çıkmış.

1) Sanırım annem 01.10.2008 itibariyle 4B'ye geçince ödenemeyen prim borçları ortaya çıkmış, bunu ödeyeceğiz; 65-70 yaşından sonra prim ödemenin ona ne faydası olacaksa?
2) %15 ödenemeyen SGDP borcu da olacak henüz hesaplanmadı, hesaplanınca bir de o eklenecek
3) 01.10.2008'den bu güne 4A dul aylığı'ndan alınan fazla maaş(SGK'daki çalışanın söylediğine göre zaten biz %15 SGDP borcunu ödeyince aynı şey olacağını düşünüyorum)

Bu borçlar ödenecek ve annem her ay 4B primi ödeyecek ve 4A dul aylığı'nda da azalma meydana gelecek.

- 4B prim ödemesi sisteminden çıkması ve onu sonlandırması ile 4A aylığında bir eksilme olmaması (halen aldığı %70 oranında devam etmesi için) için hissesini benim üzerime yapması yeterli olur mu?

- 4A Dul aylığı bu olaylardan nasıl etkilenir?

- Ben aynı şirkette çalışıyor ve 4A primim ödeniyor, aynı zamanda o şirkete ortak olunca ben ekstradan bir prim,kesinti vs. ödermiyim yoksa bütün bunlar ben emekli olunca mı kesilecek? (Yaşım henüz 34) Ya da 4B'ye mi geçeceğim?

- Annem hisse devrinden sonra Bağkur'u kapatırsa 2008'den beri birikmiş prim borcunu ödemek zorunda kalır mı?

Sorularım bunlar eğer yanıtlarsanız ve bilgilendirirseniz memnun olurum.

Saygılarımla.

Son düzenleme:
-Anneniz hissesini size devrederse, bundan sonra maaşından Sgdp kesintisi yapılmaz, ancak devir tarihinden önceki dönemlerde kesilmesi gereken Sgdp borcunu yinede ödemek zorundasınız.Siz isteyerek ödemezseniz bile maaşınızdan keserek bunu devlet alır, onun için taksitlendirme yaptırarak en azından faizlerinin %85' inden kurtulmuş olursunuz.
-Hissesini size devrederse kendi şirketinizde 4/a' lı olamayacağınız için 4/b' ye geçmeniz gerekiyor.

Cevaplar için teşekkürler, SGK'daki memur annemin başvurusunu gördüğünde ilkin muaf dedi ama sonra müdürüyle konuşunca muaf olmuyor unutun onu deyip işleme aldı üstelik bağkur başvurusu da aldı. peki aşağıda detayları olan ve sisteme yansımız borç ile ilgili yardımcı olabilecek misiniz?

-Annemin 01.10.2008 tarihinde meslek başlangıç tarihi,57 ay prim borç ay sayısı ve 15.000 TL prim + 4.000 TL ceza= Toplam 19.000 TL ortaya çıkan bir bağkur prim borcu görünmekte.

- Annem hisse devrini benim üzerime yaptıktan sonra sonra Bağkur'u kapatırsa ( kendisi zaten ssk emeklisi babamdan dolayı dul maaşı almakta) ve prim ödemeyi durdurursa (ki zaten hiç ödemedik yeni öğrendik bunu) 2008'den beri birikmiş prim borcunu ödemek zorunda kalır mı?

Teşekkürler.

Son düzenleme: