Lisans Yenileme Eğitimine Katılarak Lisans Alan Var Mı?

bil57

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Öncelikle Merhaba,

Ben son sınav sonucuna göre lisans almaya hak kazandım fakat ilk geçer notum ile lisans kazanmaya hak kazandığım gün arasında 2 yıldan fazla süre olduğu için lisansımı alabilmek için lisans yenileme eğitimine girerek başvuru yapmam gerekiyormuş. Ama bi sorun var şu anda lisans yenileme eğitimi açılmıyor. Bu yüzden başvuru yapamıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim veya benimle aynı durumda olan arkadaşım var mı?

Ynt: Lisans Yenileme Eğitimine Katılarak Lisans Alan Var Mı?

Lisansı alıp aktif olarak kullanmaya başlayacaksanız durumunuzu anlatan bir dilekçe ile başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Aktif olarak kullananların 3 yılda kullanmayanların 2 yılda bir yenileme eğitimi almaları gerekiyor. Benimde 3. yılım ve eğitim dönemim geldi. Eğitim çağrısını bende bekliyorum.

Anlıyorum. size " 2 yıldır alabilirdin almadın, 2 ay daha bekle" diyebilirler. Çokta haksız sayılmazlar. Ama şu anda aktif olarak kullanacaksanız "iş hayatınızın olumsuz etkilendiğini "belirten bir dilekçe işe yarayabilir diye düşünüyorum.

kolay gelsin

lütfen aynı durumda arkadaşım varsa o ilgilensin bu konuyla

ttoraman ' Alıntı:
Lisansı alıp aktif olarak kullanmaya başlayacaksanız durumunuzu anlatan bir dilekçe ile başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Aktif olarak kullananların 3 yılda kullanmayanların 2 yılda bir yenileme eğitimi almaları gerekiyor. Benimde 3. yılım ve eğitim dönemim geldi. Eğitim çağrısını bende bekliyorum.

bu yanlış bir bilgi düzeltiyorum

Lisans yenileme

MADDE 19 - (Değişik: Seri: VIII, No: 52 sayılı Tebliğ ile) (Değişik birinci fıkra: Seri: VIII, No: 74 sayılı Tebliğ ile) Lisans sahibi olanlardan, Kanun?da belirtilen sermaye piyasası kurumlarında lisansa tabi bir görevde çalışan kişilerin her dört yılda bir, lisansı olduğu halde ilgili lisansın görev alanında çalışmayanların ise her iki yılda bir lisans yenileme eğitimlerine katılmaları gerekir. Lisans almaya hak kazandığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde lisansını almayan adayların, lisanslarını almak için yenileme eğitimlerine katılmaları gerekmektedir.

(Değişik ikinci fıkra: Seri: VIII, No: 74 sayılı Tebliğ ile) Lisans yenileme eğitim tarihinin hesaplanmasında lisans alındığı tarih esas alınır.

(Değişik üçüncü fıkra: Seri: VIII, No: 74 sayılı Tebliğ ile) Bu yönteme göre hesaplanan tarihi takip eden 2 ay içerisinde lisans yenileme eğitimlerine katılmak zorunludur.

(Değişik dördüncü fıkra: Seri: VIII, No: 74 sayılı Tebliğ ile) Lisans yenileme için öngörülen sürenin sona ermesinden en az 2 ay önce, lisans yenilemek için Kurula veya Kurulca yetkilendirilecek Kuruluşa başvuruda bulunulması zorunludur.

Lisansa konu alanlar itibarıyla düzenlenecek lisans yenileme eğitimlerine, eğitim süresinin en az % 90?ı oranında devamı sağlayacak şekilde katılmak zorunludur

ttoraman ' Alıntı:
Anlıyorum. size " 2 yıldır alabilirdin almadın, 2 ay daha bekle" diyebilirler. Çokta haksız sayılmazlar. Ama şu anda aktif olarak kullanacaksanız "iş hayatınızın olumsuz etkilendiğini "belirten bir dilekçe işe yarayabilir diye düşünüyorum.

kolay gelsin

" 2 yıldır alabilirdin almadın, 2 ay daha bekle"

ilgili kurumlarda aradığım kişiler kesinlikle böyle bir şey demediler siz lisansı haketmişsiniz dediler herhangi bir endişeye kapılmayın fakat yenileme eğitimi şu an bir belirsizlik içinde dediler. Zaten böyle ciddi olmayan tabiri caiz mi bilmiyorum ama ilkokul birinci sınıf cümlesi kuran bir kurum olsa gerekli yanıtı benden alırlardı.

Biraz sakin olun sayın bil57...Mesajları yağdırmışsınız arka arkaya...Yazdığınız mesajları göz ucuyla anca okuyabildim. Çünkü tamamen saldırı içeriyorlar ve bu tip şeylerle uğraşmak istemiyorum şu anda...

Size lisans alma yolunda başarılar dilerim...

bende size başarılar dilerim benim sizinle haerhangi bir sorunum yok olamazda sadece kurduğunuz cümleye çok bozuldum o kadar.

bende aynı durumdayım sınavı geçtim ama yenileme eğitimlerine katılmam gerekiyormuş.2 saat araştırdım bizimle ilgili yenileme eğitimi bilgisi bulamadım hiç yapılmamış.ne yapmamız gerekiyor arkadaşlar gelişmelerden bizide haberdar edin enazında uğraşıp hakettiğimiz bir hak elimizden gitmesin.sürekli para veriyoruz şuan hiçbir getirisi yok ama insan emeğinin yok olmasını istemiyor

karamel61 ' Alıntı:
bende aynı durumdayım sınavı geçtim ama yenileme eğitimlerine katılmam gerekiyormuş.2 saat araştırdım bizimle ilgili yenileme eğitimi bilgisi bulamadım hiç yapılmamış.ne yapmamız gerekiyor arkadaşlar gelişmelerden bizide haberdar edin enazında uğraşıp hakettiğimiz bir hak elimizden gitmesin.sürekli para veriyoruz şuan hiçbir getirisi yok ama insan emeğinin yok olmasını istemiyor

ben durumumu anlatan bir yazıyı dilekçe gibi hem spk hem de tspakb'nin ilgili mail adreslerine gönderdim 0212 214 77 73 bu telefon SPK'nın yenileme eğitimleri ile ilgili bölümü burayı bi arayıp durumunuzu anlatın bir bayan çıkıyo mail adresini veriyo ve yetkililere mailinizi ileteceğim diyor

https://www.tspakb.org.tr:8443/Login.jsp linkteki

kamuya açık bilgi tüm listeye tıkladığınıza bir excel sayfası geliyo orada lisans sahipleri ve adları var hangi lisansa sahip olduklarıda var orda adınızın yazıp yazmadığınada bakabilirsiniz bende sizinle aynı durumdayım adım yazıyo muhtemelen sizin adınızda listede vardır inşallah yakın zamanda alırız bu belgeyi bir de telefonla görüşmenizi buraya yazarsanız sevinirim

İlgide yer alan bağımsız denetim lisansı yenileme eğitimi konulu şikayetiniz, cevaplanmak üzere, lisans yenileme eğitimi konusunda yetkili merci olan Sermaye Piyasası Lisanslama Eğitim ve Sicil Kuruluşu A.Ş.?ne iletilmiştir.Bilgi edinilmesi rica olunur.
[email protected]

şikayet mailime gelen cevap budur ilgilenen arkadaşlarla paylaşmak istedim iyi çalışmalar...

bil57 ' Alıntı:
https://www.tspakb.org.tr:8443/Login.jsp linkteki

kamuya açık bilgi tüm listeye tıkladığınıza bir excel sayfası geliyo orada lisans sahipleri ve adları var hangi lisansa sahip olduklarıda var orda adınızın yazıp yazmadığınada bakabilirsiniz bende sizinle aynı durumdayım adım yazıyo muhtemelen sizin adınızda listede vardır inşallah yakın zamanda alırız bu belgeyi bir de telefonla görüşmenizi buraya yazarsanız sevinirim

Listede isim varda TC no yazılmamış benim ismimden iki tane var. Biraz sıkıntılı bir durum oluşturuyor.

Sınavı kazandığı halde lisans yenileme eğitimine girmek zorunda olan ve lisans yenileme eğitmine girmek isteyipte 2 ay veya daha fazla bir süre beklemek zorunda olan kaç kişi vardır acaba forumda gerçekten bu ülkeden sıkıldım. Ve denetim denetim dediler hala bir gelişme yok. Bu mesleğe girdiğim gün bir çamura battım ve beni içine çekiyo. Saygılar arkadaşlarım...
Bu enerjimi ve bu sürece harcadığım tüm maddi manevi kaynaklarımı kpss sınavına harcasaydım veya bir iş kurup bir şeyler satmaya çalışsaydım şu an daha da eminim ki çok daha başarılı olurdum. Belkide şimdiye kadar yaptığım hata hep bir şeylere başladım aman yarım kalmasındı ama artık yarım da değil başladığım işler mali müşavir oldum spk belgesini aldım ama yinede mutlu değilim. Çok merak ediyorum bu mesleği mutlu huzurlu bir şekilde yapan arkadaş var mı. Saçları beyazlamamış mesala yada kendi kendine konuşmayan biri. Neyse arkadaşlar sıfır noktasında zaten elde bi şey olmadığı için bir şeylere yeniden başlamak için geç sayılmaz. Sadece yazdım sizin fikirleriniz çok ayrı olabilir benimkilerin tam tersi olabilir ama ben bu durum içindeyim.

Beklemediyiz öğrendiğim kadarıyla şubat ve mart ayı için planlanan eğitim yok..

Eğitimler TSPAKB? den bizim kurumumuz olan ?Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu? na devroldu. Herhangi bir sorunuz olursa bundan sonra bize aşağıdaki telefondan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda eğitim yapmadık. Önümüzdeki aylarda eğitim olacak, ancak net tarihi, hangi illerde olacağı, ücreti gibi bilgiler henüz belli değil. Eğitim takvimini TSPAKB? den takip ederseniz yenileme eğitimleri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şu an TSPAKB? nin kendi bünyesinde açtığı eğitimler var, yenileme eğitimine yönelik bir duyurumuz yok, fakat ortak bir duyuru yayınlayacağız..

Başvuru evraklarınızı eğitime girmeden yollamayınız. Sistem başvurunun tamamlanmasına izin vermez, ancak eğitimden sonra lisans başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evraklarınızın geçerlilik süresinin de 6 ay olduğunu da hatırlatmak isterim.

İyi günler dilerim.

bende aynı durumdayım arkdaşlar.büyük bir heyecanla bugün tüm evraklarımı tamamlamdı. sisteme giriş yaparken sicil eğitimine katılmanız gerekiyor diyor. bu ne saçmalık ..belgeyi alalım ondan sonra tut eğitime.. ayrıca bu eğitimin ücreti nedir ne zamandır ? arkadaşlar çıldırmak üzereyim...

herhangi bir cevap alamadım lisans yenileme eğitimi ile ilgili bilgisi olan arkadaşım varsa paylaşabilir mi?

Benim de ilk geçer notumla sonuncu arasında 2 yıldan fazla süre var ama sistem başvuru işlemlerimi tamamladı. Belgem bugün elime geçti. Sizin karşınıza neden eğitim engeli çıkıyor acaba?
İlk geçer notum Eylül 2009 sonuncusu Aralık 2011.