fonradar

Lise Stajyer Ücreti Ne Kadar

Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. (Değişik son cümle: 13/2/2011-6111/64 md.) Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30'undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez.

Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.

Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.

Bundan haberim yoktu benim. Bu şekilde olması biraz saçma olmuş. Çünkü stajyerlere ödenen ücretlerden hiçbir kesinti yapılmaz diyor yani sgk ve vergi kesintilerine tabi değil. Ama ücretini hesaplarken zaten tüm kesintilerin yapılmış olduğu net tutar üzerinden hesaplatıyor :) Madem kesintiye tabi değil hiç kesinti yapılmamış olan brüt ücret üzerinden hesaplanması daha mantıklı.

Lise stajyerlerinin ücretleri çalıştıkları gün sayısına göre günlük asgari ücretin net tutarının %30' u üzerinden hesaplama yaparak ödenmesi gerekiyor.

Lise stajyerlerinin ücretleri çalıştıkları gün sayısına göre günlük asgari ücretin net tutarının %30' u üzerinden hesaplama yaparak ödenmesi gerekiyor.

Günlük olarak hesap olmaz. Aylık net asgari ücretin %30 u verilmesi gerekiyor. Kanunda günlük asgari ücreti hesaplayın kaç gün geldiyse verin gibi birşey yok. Zaten mantıkende o şekilde hesap yanlış olur çünkü stajyer tam 30 gün gelmiyor. O yüzden günlük asgari ücretten hesaplanamaz. Ben şöyle hesaplıyorum. Haftada 3 gün ayda toplam 12 gün geliyor stajyer. Eksiksiz geldiyse net asgari ücretin %30'unu veriyorum. Eğer gelmediği günler olursa aylık net asgari ücretin %30'unu alıp bunu 12'ye bölüyorum. Çıkan tutarı kaç gün geldiyse çarpıp veriyorum.

Birde arkadaşlar net asgari ücret derken agi hariçten hesaplanacak herhalde. Agi dahilden olmaz gibi geldi bana.

Devamsızlığı olmayan stajyer öğrenci için , 30 gün çalışma olarak değerlendirip, AGİ hariç halinin %30 undan düşük ücret ödeyemezsiniz.

Link vermeden büyük bir denetim firmasının sitesinde 2016 yılında stajyerlere ödenecek minimum tutar 494,10 TL yazıyordu. Siz nasıl hesaplıyorsunuz?

Onlar brüt asgari ücretin %30unu almışlar o yüzden 494,10 tl yazıyor. Net asgari ücrete göre hesaplanması gerekiyor. Agi hariç net asgari ücret 1177,46 tl olduğundan dolayı bunun %30u olan 353,24 tl verilmesi gerekiyor en düşük olarak. Bunun altında düşemezsiniz ancak üstünü verebilirsiniz.

Net aylık stajyer maaşı aylık 353,24 TL. olmuyor mu? (2016)
Sn.Rietveld in de belirttiği üzere en düşük ödenebilecek net rakam 354 tl, fazlasını ödeyince asgari ücret sınırına kadar kimseye bir şey demiyorlar.
Bu ücrete ilave servis noktasına araç kullanarak gelen veya servisten faydalanamayanlara aylık olarak iş yerine geldikleri günler için yol yardımı da yapılıyor.

Son düzenleme:
Link vermeden büyük bir denetim firmasının sitesinde 2016 yılında stajyerlere ödenecek minimum tutar 494,10 TL yazıyordu. Siz nasıl hesaplıyorsunuz?

3308 sayılı kanun uyarınca; Aday çırak, çırak ve işletmelerde beceri eğitimi görenlerlere asgari ücretin %30 'u
3308 sayılı kanun uyarınca; işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine asgari ücretin net tutarının (çaşılan personel sayısına göre) %15 ile %30'undan aşağı olmamak üzere....

3308 sayılı kanun uyarınca; Aday çırak, çırak ve işletmelerde beceri eğitimi görenlerlere asgari ücretin %30 'u
3308 sayılı kanun uyarınca; işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine asgari ücretin net tutarının (çaşılan personel sayısına göre) %15 ile %30'undan aşağı olmamak üzere....
Siz asgari ücretin net tutarı olarak hangi tutarı baz alıyorsunuz?

Siz asgari ücretin net tutarı olarak hangi tutarı baz alıyorsunuz?

Bir süredir foruma giriş yapmadığım için mesajınızı abonelikler kısmında yeni görüyorum kusura bakmayın...

Ayrımı 5510 sayılı kanunun 5. maddesine göre yaptım.

"b) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası;
Brüt asgari ücretin %30'u

meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık
prime esas kazanç tutarı, 82 nci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır.
Net asgari ücretin %15-%30'u
"