Ltd.de ortak olmayan şirket müdürünün borçlanma yasağı

Ertann

Tanınmış Üye
Limited şirketlerde ortak olmayan şirket müdürleri şirkete nakit olarak borçlanabilirler mi? Bununla ilgili yasak YTTK da var mıdır?
Saygılar

Ynt: Ltd.de ortak olmayan şirket müdürünün borçlanma yasağı

Sayın Ertann,

II - Pay sahiplerinin şirkete borçlanma yasağı
MADDE 358- (1) (6335 sayılı Kanunun 15. mad. ile değişen madde.Yür:01.07.2012)?Pay sahipleri, sermaye taahhüdünden doğan vadesi gelmiş borçlarını ifa etmedikçe ve şirketin serbest yedek akçelerle birlikte kârı geçmiş yıl zararlarını karşılayacak düzeyde olmadıkça şirkete borçlanamaz.?

VI - Şirketle işlem yapma, şirkete borçlanma yasağı
MADDE 395-
(2) (6335 sayılı Kanunun 17. mad. ile değişen fıkra.Yür:01.07.2012) ?Pay sahibi olmayan yönetim kurulu üyeleri ile yönetim kurulu üyelerinin pay sahibi olmayan 393 üncü maddede sayılan yakınları şirkete nakit borçlanamaz. Bu kişiler için şirket kefalet, garanti ve teminat veremez, sorumluluk yüklenemez, bunların borçlarını devralamaz. Aksi hâlde, şirkete borçlanılan tutar için şirket alacaklıları bu kişileri, şirketin yükümlendirildiği tutarda şirket borçları için doğrudan takip edebilir.?

Görüldüğü üzere 6335 sayılı kanunla bu madde değiştirilmiş.Muhtemel sebeplerinden bir taneside ortak olmayan limited şirket müdürlerinin şirkete borçlanmalarının önünde yasal bir engel olmadığı yönündeki eleştirilerdir diye düşünüyorum.
Kısaca borçlanamazlar...