LTD şirket devri

öğrencilik dönemimde bir yakınım üstüme şirket kurdu şimdi ben kamu sektöründe çalışmak için şirketi üstümden aldırmam gerekiyor, şirketi devir ettiğimde benim üstümde bir yükümlülük kalır mı?
vergi borcu ve şirket üzerine düzenlenen senet üzerine şahışlara borcu var
bu konuda çok bilgisizim yardımcı olursanız sevinirim...
şimdiden teşekkür ederim

Ynt: LTD şirket devri

Hissenizi devrettiğiniz (devredeceğiniz) tarihe kadar olan vergi ve sgk borçlarından sorumluluğunuz devam eder. Devirden itibaren doğacak borçlardan sorumluluğunuz yoktur. Şirket adına imzalayıp verdiğiniz borç senetlerine ayrıca kefil olarak imza atmadıysanız şahsi olarak sorumluluğunuz da yoktur. Tabiki senetlerin şirketin ticari işlemlerine (mal ve hizmet alımları gibi.) karşılık verilmesi gerekirdi. Aksi takdirde senetlerin hileli olarak verildiği öne sürülerek sizden tahsil edilmesi gerektiği iddia edilebilir.

Devir işlemi noterde yapılacak, ortaklar karar alıp devri onaylayacak ve en önemlisi ticaret siciline tescil edilecek... Tescil edilmediği müddetçe devir geçerli olamz.

cevaplarınız için teşekkürler, peki devir işlemi gerçekleşmeden herhangi bir kamu kuruluşunda görev alabilir miyim veya sigortalı olarak bir işletmede çalışabilir miyim veya yurt dışına çıkabilir miyim?

bu arada şirketin %99 luk hissesi benim üzerime ama şirketin hiç bir işinde imzam yok...

Nette biraz araştırma yaptım. Devlet memurları, kanuni temsilci olmamak kaydıyla anonim ve ltd. şirket ortağı olabiliyorlar. Ltd.şirket ortağı iken başka bir işyerinde ücretli (sigortalı) olarak çalışmanızda da bir engel yok.
Sizde nette "devlet memurları limited şirket ortağı olabilirmi" şeklinde arama yapabilirsiniz.