Ltd. Şirket Senet İle Alınan Arsa

tek ortaklı ltd. şirket mükellefim köy senedi ile 2008 yılında 2 ad. arsa (tarla) almıştı. bu arsaları şirketin aktifine yazdık.şimdi öğrendim ki arsanın eski sahipleri bu sefer tapu ile söz konusu arsaları şirket sahibinin karısına satmışlar. Aktifteki arsaların aktiften çıkışını nasıl yapmalıyım. faturayı şirket sahibine mi yoksa arsanın yeni sahibi eşine mi. maliyet bedeli üzerinden mi yoksa tapu bedeli üzerinden mi (rayiç bedel den dolayı)
iyi günle ve hayırlı işler dilerim
puduhepa

Şirketin olmayan arsalarını siz şirkete yazmak ile hata yapmışsınız bence. Şirket adına tapuda kayıtlı değildi sonuçta.
Yıllarca şirket aktifinde olduğu için fatura ederek çıkarmak gerekir diye düşünüyorum.
Bunun için kdv ödemezsiniz 5 yılı geçmiş sonuçta, kar çıkacaktır, tapu daki bedel üzerinden yapın satış bedelini.

bu konuda tekrar bir arkadaşım ile görüştüm. o konuya başka bir açıdan baktı. V.UK . na göre muhtar senedi geçerli belgeler arasında yok. bu nedenle muhtar senedi ile ayıtlara alınması doğru değilmiş. yapılan hatayı ters kayıt ile düzeltilebilir. arsa üzerinden amortisman ayrılmadığı devletin bir zararı olmayacağı için bu şekilde kayıtları düzeltmek de mantıklı geldi..
görüşlerinizi yazarsanız sevinirim
iyi günle ve hayırlı işler dilerim