fonradar

Ltd.Şirket Tasfiyesi Hakkında...

merheba arkadaşlar ,
2000 yılında kurduğum ltd şirketimin tasfiye edilmesini muhasebecimden talep ettim.2004 yılından beri hala bu şirket ile ilgili muhasebecime ücret ödemekteyim.tasfiyenin ne aşamada olduğunu sorduğumda 2 yıl sürdüğünü söylüyor.benim şirketim zaten neredeyse g.faal di yani o kadar işi yoktu bu süreç bu kadar uzun mu gerçekten.ben İTO internet sicil bölümünden firmamı sorguladım.üyelik iptal görünüyor.en son tasdik edilen gazete mart 2004 tarihli tasfiyeye giriş gazetesi.konu hakkında bilgisi olanlar beni aydınlatırmısınız lütfen..

nilay' Alıntı:
merheba arkadaşlar ,
2000 yılında kurduğum ltd şirketimin tasfiye edilmesini muhasebecimden talep ettim.2004 yılından beri hala bu şirket ile ilgili muhasebecime ücret ödemekteyim.tasfiyenin ne aşamada olduğunu sorduğumda 2 yıl sürdüğünü söylüyor.benim şirketim zaten neredeyse g.faal di yani o kadar işi yoktu bu süreç bu kadar uzun mu gerçekten.ben İTO internet sicil bölümünden firmamı sorguladım.üyelik iptal görünüyor.en son tasdik edilen gazete mart 2004 tarihli tasfiyeye giriş gazetesi.konu hakkında bilgisi olanlar beni aydınlatırmısınız lütfen..

sevgili forumdaş nilay hn.

Tasfiye işleminin normal süresi 1 yıl 1 gündür yani 3 ilanının yayınlanmasından itibaren 1 yıl 1 gündür.tabi bu süre beklenmedende kapanış yapılır. (mahkeme kararıyla o da uzun bir iş) normal sürenin 1 yıl 1 gün olmasının nedeni tic.sicil'de yayınlanan 3 ilandada şirketin 3 kişilere karşı olan borçlarını tahsil imkanı sağlamak ayrıca firmayı kapanışa hazırlamatır.örneğin tasfiyeye girdiğiniz zaman şirketinizdeki malları satmak´kasa işlemleri cari işlemler vb.sayısız işlemler olacaktır.Bütün bunların sıfırlanması zaman alır.Dolayısıyla süre hemen hemen doğrudur.Muhasebeciniz size yuvarlak olarak 2 yıl demiş olabilir normal süre benim belirttiğim gibidir

FERHAT

Sayın nilay.
Limited şirket ve diğer tüzel kişilerde tasfiye, ani şekilde değil, aşamalı olarak ve belli bir süre sonunda gerçekleşir. Dolayısıyla, bu süre içerisinde tüzel kişiler, infisah öncesi başlamış, fakat sonuçlanmamış olan iş ve işlemleri tamamlamak, ortaklığın borç ve yükümlülüklerini yerine getirmek, alacakları tahsil etmek, mevcut malları paraya çevirmek, özetle ortaklığın net varlığını ortaya çıkarmak amacıyla bir takım işlemler yaparlar, işte bu iş ve işlemlerin tümüne tasfiye adı verilir.
İnfisah edip tasfiye haline giren bir kurumun vergilendirme dönemi, takvim yılına dayalı normal hesap dönemi, veya V.U.K.' na göre saptanmış özel hesap dönemi olmayıp, K.V.K.' nda belirlenmiş bulunan tasfiye dönemidir.
Sözkonusu tasfiye dönemi, kurumun tasfiye haline girdiği tarihten başlar ve bu tarihten aynı takvim yılı sonuna kadar olan dönem ile bundan sonraki her takvim yılı, bağımsız bir tasfiye dönemi sayılır. Tasfiyenin aynı takvim yılı içinde sona ermesi halinde tasfiye dönemi, tasfiyeye giriş tarihinden başlar ve tasfiyenin bittiği tarihe kadar devam eder.
Bu durum dolayısıyla, tasfiye dönemlerinin belirlenebilmesi için, tasfiyeye giriş ve tasfiyenin bitim tarihlerinin tespiti gerekir.
Ticaret Kanunun gereğince şirketin infisahı iflastan başka nedenlerden ileri gelmişse (Örneğin tasfiye) durum, yönetim kurulunca Ticaret Siciline tescil ve ilan ettirilir. işte infisahın Ticaret Siciline tescil ettirildiği tarih, tasfiyeye giriş tarihi olarak kabul edilir.
Tasfiyenin bitim tarihi de, nihaî hesabın (bilanço) kurumun yetkili organlarınca tasdik edildiği tarihtir. Beyanname verme yönünden bu tarih asıldır.
Ticaret Odası kaydınızın silinmesi normal bir işlem olup, oda şirketinizin infisahını işleme koymuştur.
Nihai hesap yani bilanço tamamlanıp net varlık ortaya çıktı ise tasfiye döneminin de kapatılması gerekir.
Saygılarımla.