zirve

Ltd. Şirketinde Kar Dağıtımı

Üyelik
26 Ocak 2013
Mesajlar
1
Konum
izmir
Şirketin banka kayıtlarında şirketin 2 ortağına, ortak başına 4000tl kar dağıtımı yapılıyor. Bu işlemin muhasebe kaydını ve hesaplamalarını nasıl yapacağım.

Teşekkür ederim.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,621
Konum
İstanbul
Selamlar
Maalesef sorunuz bu haliyle cevaplanamaz.Şirketlerde kar dağıtımı konusu zor bir konu değildir ama çoğu meslektaşımız veya arkadaşlarımızın eksik kaldığı bir konudur.Muhasebe kayıtlarında önce kar dağıtımı yapılıp sonra bunun hesaplamasının ve kaydının yapılması pek görülmüş bir uygulama değildir.Sorudaki uygulama yanlış mıdır,tabiki değildir.Şirketler önden avans mahiyetinde kar dağıtımı yapabilirler.Sonrasında gerekli hesaplamalar ve kayıtlar yapılıp ödenen kar payları ortaklar hesabından mahsup yapılabilir.
Fakat kar dağıtım hesaplamalarına başlamadan evvel (özellikle sorunuzda belirtildiği şekliyle) bazı soruların ve kar dağıtımını ilgilendiren tutarların belirlenmesi gerekir.

* Kar dağıtımı yapılması konusunda karar alınmış mıdır?
* Hangi yıl karlarının tamamının veya bir kısmının dağıtımı kararlaştırılmıştır?
* Bu yıllara ait tahakkuk eden kurumlar vergisi kaç liradır?
* Şirketin toplam ve ödenmiş sermayesi ne kadardır?
* Daha evvel ayrılmış olan yedek akçeler (1.ve 2.) var mıdır?
* Şirket daha evvel kar dağıtımı yapmış mıdır?
* Kar payı alan ortakların hisse oranları nedir?

Bu bilgiler temin edilmeden maalesef sorunuz cevaplanamaz.Bilgileri temin ettiğinizde ise hesaplamaların nasıl yapılacağı konusunda yüzlerce yorum makale ve örnek bulabilirsiniz.
Saygılar
 

Benzer konular

Üst