fonradar

Ltd Şirketinde Yetkim Olmadığı Halde Fatura İmzalamamın Sonuçları?

Sevgili çok değerli büyüklerim. Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.

Halen çalıştığım işyerinde 2009 dan beri ön muhasebe işlerine bakıyorum. Bu işe hiç alakam olmadığı halde girdim. (Normalde teknisyenim) Bu sebeple bilgisizliğimden ve beni yanlış yönlendiren, bordrolu çalışansın imzala sorun olmaz diyen akıllı müşavir sayesinde 6 senedir ben bu işyerinin faturalarını imzalıyorum. Çok sonralardan bilinçlendikçe işyeri sahibinin veya resmi vekilinin imzalamış olması gerektiğini öğrendim. Son 5 senedir, şirket tüm kdv ve diğer vergilerini ödeyen bir şirketti. Son 1 senedir hiçbir vergi borcunu ödeyemiyor. İŞ yeri sahibi iyi niyetli biri fakat insan oğlunun çiğ süt emdiği düşünülürse bana bir zararı olurmu bu durumun? Maliye sen imzalamışsın sen öde bu kdv leri dermi? İnanın kaç gündür huzurum yok. Kimi sitelerde faturada imza zorunlu değil, başkası imzalasada geçerli gibi yorumlar okudum. Kimi yerlerde beyannameleri verilmişse bu saate kadar kimse itiraz etmemişse geçerli sorun olmaz gibi yorumlar okudum ama tam halimi anlatacak bir konu bulamadım. Bana bir akıl verirmisiniz? Napiyim ben şimdi üçkuruş bir malımız var oda elimizden gider diye huzursuz oluyorum. yeni evliyim ve bir bebeğim var onları mağdur etmeye hakkım yok kaç gündür için için ağlıyorum. Şeytan bu konuda bana çok vesvese veriyor. Lütfen bana bu durumun sonuçları hakkında Allah rızası için bilgi verirmisiniz? Saygılarımla.

Doğru olan faturaların yetkili kişiler tarafından imzalanmasıdır. Ancak firma vergisel yükümlülüklerini yerine getirip, doğru beyanlarda bulunmuşsa sorun yaratmaz... İmzaladığınız faturalar resmi kayıtlarda yer alıyorsa, kdv vs. beyannamelerde bildirilmişse korkmanıza gerek yok. Beyannamelere göre tahakkuk eden vergi borçlarının ödenmemesinden ise sizin hiç bir sorumluluğunuz olmaz. Eğer faturaların size imzalatılmasında bir art niyet oduğunu düşünüyorsanız imza atmamanızı tavsiye ederim.

Doğru olan faturaların yetkili kişiler tarafından imzalanmasıdır. Ancak firma vergisel yükümlülüklerini yerine getirip, doğru beyanlarda bulunmuşsa sorun yaratmaz... İmzaladığınız faturalar resmi kayıtlarda yer alıyorsa, kdv vs. beyannamelerde bildirilmişse korkmanıza gerek yok. Beyannamelere göre tahakkuk eden vergi borçlarının ödenmemesinden ise sizin hiç bir sorumluluğunuz olmaz. Eğer faturaların size imzalatılmasında bir art niyet oduğunu düşünüyorsanız imza atmamanızı tavsiye ederim.

Bülent Bey çok teşekkür ederim. İçimi nasıl rahatlattınız anlatamam. Evet çıkan borçların hepsi benim imzaladığım faturaların beyan edilmesinden kaynaklı borçlar. her ay genel muhasebe düzenli olarak beyannameyi veriyor. Şimdi rahatlayabilirim değilmi? Zaten artık imzalamıyorum fakat meraktan soruyorum kusura bakmayın. Art niyetli olsa beyan etmez ve suç duyurusunda bulunup başımı ağrıtabilir manasındamı söylediniz?

Geçmiş dönemlerde naylon fatura tabir edilen kayıt dışında bırakılan fatura işlemleri olmuştur. Eğer faturalara yanında çalışan yetkisiz kişiler imzalamışsa, iş yeri sahibi benim haberim yok, benden habersiz fatura kesip satmışlar iddiasında bulunuyordu. Sonrasında faturada imzası bulunan kişiler hapis cezasına kadar gidebilen cezalarla karşılaşıyordu. Anladığım kadarıyla sizde böyle bir durum yok.