fonradar

Ltd. Şirkette Çalışan İşçilerin Şirketin Hisselerini Alması

01.01.2009 tarihinde ltd.şirket çalışanları şirketin hisselerini devralmışlardır.
bu durumda yeni ortaklar 4/b kapsamında bağkurlumu yapmamız gerekir.
yoksa sigortalılıkları kesıntısız devam ettığı için ssk lı olarak devam mı etmeleri gerekir?

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Ynt: ltd.şirkette çalışan işçilerin şireketin hisselerini alması

SSk larında boşluk yoksa 4/a kapsamında devam edebilirler.

Ynt: ltd.şirkette çalışan işçilerin şireketin hisselerini alması

kendi şirketlerinde 4a lı olamayacakları için 4b li olmaları gerekir. Ancak 4a larında kesinti olmadan başka bir yerde sigortalılıkları devam ederse 4b li olmaları gerekmez.

Ynt: Ltd. Şirkette Çalışan İşçilerin Şirketin Hisselerini Alması

Sayın dwrn yorumunuzu yanlış mı yorumladım bilemiyorum ama şunu anladım.Başka firmada 4a'lı iseler şirket ortağı oldukları anda kesinti yoksa 4'a lılıkları devam eder (buraya kadar mutabığız),fakat kendi şirketlerine sigortayı aktaramazlar,sigortalı oldukları firmadan sigortaları devam eder gibi anladım.Bunu mu demek istediniz.Fakat bahsedilen kişiler ortak oldukları şirkette ortak olmadan sigortalı idiler,bana göre sigortalılıkları bu şirketten devam edebilir.Aynı konuda hemfikir miyiz?Yorumunuzdan tam anlayamadım,kusura bakmayın.

twolf ' Alıntı:
Sayın dwrn yorumunuzu yanlış mı yorumladım bilemiyorum ama şunu anladım.Başka firmada 4a'lı iseler şirket ortağı oldukları anda kesinti yoksa 4'a lılıkları devam eder (buraya kadar mutabığız),fakat kendi şirketlerine sigortayı aktaramazlar,sigortalı oldukları firmadan sigortaları devam eder gibi anladım.Bunu mu demek istediniz.Fakat bahsedilen kişiler ortak oldukları şirkette ortak olmadan sigortalı idiler,bana göre sigortalılıkları bu şirketten devam edebilir.Aynı konuda hemfikir miyiz?Yorumunuzdan tam anlayamadım,kusura bakmayın.

1. kısımı doğru anlamışsınız ve mutabıkız, ancak 2. kısımı anlatamamışım. Sizin yorumu da okuyunca kafam karıştı. Yoruma açık bir durum.
Bildiğiniz gibi 01.10.2008 den itibaren şirket ortaklarının kendi firmalarında sigortalı olamayacakları ilgili mevzuatla yürürlüğe girdi. Daha sonra eskiden beri devam edenlerin kesinti oluncaya kadar devam edebilecekleri açıklandı. İşte bu noktada işler karışıyor. Burda eskiden beri devam eden bir sigortalılık var ama şirket ortaklığı yeni.. Bence ortaklıktan sonra 4B'li olmak gerekir, ancak dediğim gibi yoruma açık bir konu..

Bu konuda benim bildiğim de şu -ki bu konuyu Sayın Ali Tezel ile de görüştüm.Şirkette kurucu ortak olmayıp sonradan ortak girmek kaydı ve şartıyla ortak olmadan evvel aynı şirkette sigortalı çalışıyorsa ortak olduktan sonra da (tabi kesinti yoksa) ssk'lığı kendi şirketinden devam eder.Çünkü kanunu okuduğumda kurucu ortaklar ile sonradan ortaklığa girenleri ayrı ayrı değerlendirmiş.Kurucu ortak olsa idi direkt bağkurlu olacaktı ama sonradan ortak girdiği için ve ortak girmeden evvel sigortalı olduğu için aynı şekilde devam eder kanısındayım.Fakat şahıslar için durum biraz farklı.Kendi firmalarında kesinti olmasa dahi sigortalı olamıyorlar.Bunlar için tek seçenek,firma açmadan evvel başka bir yerde sigortalı olacak ve sigortası devam ederken kendi adına firma açsa dahi sigortası (hangi firmada ise oradan) devam edebilecek.Gerçekten biraz karıştırmışlar işleri ama benim bildiğimde bu şekilde.

Aynen twolf a katılıyorum.