fonradar

Ltd.Şti.'den Çıkma Hakkında

Arkadaşlar babamların ltd şti var 3 ortaklı hise oranları eşit. Babam şirket müdürü babam şirketten ayrılmak istiyor ama bir tane şirket ortağı kıllık yapıyor geldim gelecem tama halledelim aldatıp duruyor bu şirketten nasıl ayrılabiliriz. bilgilrinizi esirgemezseniz çok memnun olurum.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Ltd.Şti.'den Çıkma Hakkında

Hisse ve sermaye oranlarını yazarmısınız? karar almak için sermayenin 2/3 çoğunluğunu sağlamak yeterlidir.(tabi ana sözleşmede aksine bir hüküm yoksa) sermaye dağılımını ve sorun çıkaran ortağın sermaye payını belirtirseniz sorunuza cevap verebiliriz.Saygılar

Merhaba;
ben 2009 yılında bir ltd.şti ne %5 hisse karşılığı ortak oldum.Ama bu ortaklık geçici bir süreydi hisseler belli bir zaman sonra devir alınacaktı.Gel zaman git zaman devir falan olmadı işler bozuldu problem yaşandı ve diğer kişi gitti.Aradığımda gelin şu devri alın benden kime alacaksınız dediğimde atlatılıyorum kendisi farklı bir ilde.Şirketin sermayesi 10.000 tl SGK borcu ver hepsi icrada vergi borcu var o da icraya verilir sanırım yakında.Ben araştırıyorum ltd şti olduğu için %5 sorumlusun deniliyor ama öte yandan sen bunu ödeseende sonuçta sana ulaşıldığı için kurtulamazsın deniliyor.hangisi doğru?
Ve en büyük sorunum hisse devredip resmi gazetede şirketle ortaklık bitmiştir şeklinde birşey olmadan hiçbirşey yapamıyorum..
Ben ne yapmalıyım...?Bu hisseleri kişiler olmadan devretme,fesih gibi birşeyi tek baaşıma yapma şansım varmı yokmu???

Şirketteki hisseleriniz devretseniz dahi ortak olduğunuz dönemden sorumlu olursunuz.Söylenenler doğrudur uygulamada size yıkarlar bütün borcu siz diğer ortaklara dava açıp onlardan alırsınız.Şirketin feshi içinde organlarını kaybettiği için başvuru hakkınız var.

Akın bey
evet maalesef devretsem dahi geriye dönük olan borçlardan %5 oranında sorumlu olduğumu biliyorum.
Bulunduğum ilde Mali Müşavir bir beyefendiye kendi durumunu anlattığımda yani bu durumdan kurtulmak adına kişiye ulaşamadığım halde yapabileceğim ne var şeklinde danıştığımda bana şöyle bir yol gösterdi.
3 ayın üzerinde beyanname verilmediyse (ki yaklaşık 5-6ay civarı verilmedi) tasfiye sebebidir dedi yalnız bundan önce önce ticaret odasından hisse düşürmek için yazı alabilir o yazıyla beraber şirketin bağlı bulunduğu vergi dairesinden de aynı şekilde yazı alırsanız hisseleriniz diyor,bu büyük illerde yapılan bir işlemdir diyor.
Ama ticaret odası öyle bir evrak veremeyiz diyor...
Siz ne dersiniz bu durumda...!