Ltd.Şti.'lerde adi ortaklık ve muhasebe kayıtları.

ltd.şti.olan mükellefimiz başka bir şirketle adi ortaklık kuruyor 1 yıl süreli bir ihale alıyorlar adi ortalıkta %99 hisse bizim mükellefimize aittir şimdi k.geçici vergi beyannamesini ortaklık adınamı vereceğiz yoksa iş sonunda kar dağıtımımı yapacağız ve muhasebe kaydı nasıl olmalıdır.bilgilerinize ihtiyacım var paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: ltd.şti.'lerde adi ortaklık ve muhasebe kayıtları

Ortaklık sadece kdv ve muhtasar yönünden beyanname verecek Ba Bs de var tabi.

Ortaklık her 3 aylık dönemde gelir tablosu düzenleyecek gelir tablosundaki kar, ortak şirketlerin gelir tablosunda hisseleri oranında 649 nolu hesapta gösterilecek.

Ynt: Ltd.Şti.'lerde adi ortaklık ve muhasebe kayıtları.

Adi ortaklık olarak kdv ve mutasar beyannameleri, form ba ve form bs verilmesi gerekir.
Gelir geçici ve gelir vergisi beyannameleri ortakların herbirisi tarafından verilecektir.

anladım adi ortaklık adına kdv,muh,ba-bs beyannameleri verilecek geçici v.de ise kar ortakların gelir tablosunda gösterilecek o zaman ortaklık adına k.geçici v.düzenlemiyecek sadece çıkan kar hisseler oranında dağıtılacak

arkadaşlar
adi oratklıkla ilgili araştırma yaparken forumdaki bu yazı dikkatimi çekti. 2 ltd. şti. ihalleli iş için adi ortaklık kuruyor. bu ortaklık için bankada hesap açtık, ayrı vergi numarsı aldık kdv muhtasar ba-bs veriyoruz. geçici vergi beyanında bulunmayacaksınız iş bitiminde kendi beyannamenize ekleyeceksiniz dediler. şimdi karı ortaklık paylarında dağıtacağız ancak diğer işlemler "ortaklığın kapanışı "nasıl olacak? birde bu firmalardan biri ortaklığa fatura kesebilirmi? bana çok mantıklı gelmiyo açıkcası ama sizlere danışmak istedim. çok uygulanan bir yöntem olmasına rrağmen internette bu tür ortaklıklarla ilgili bilgi bulmak çok zor.
syg..

Ortaklığın kapanışı için vergi dairesine dilekçe ile başvuru yaparak söz konusu işinizin tamamlandığını belirterek mükellefiyetinizin kapatılmasını isteyeceksiniz. Firmalardan biri ortaklığa fatura kesebilir. Ancak fatura kesilirken emsallere uygunluk ilkesine aykırı olmayacak şekilde kesmelisiniz.