Ltd.Şti.Maaş

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aday

Katkı Sunan Üye
şirket ltd ve 2 ortaklı aklıma takılan konu şu acaba bu ortaklara yasal olarak maaş vermek zorunluluğu var mı zira bazı firmalarda aş ve ltd de şirket ortağına maaş ödeniyormuş.Bunun yasal dayanağı nedir ortağa maaş ödenmesi acaba çok ortaklı olunca karışıklığı önlemek için hisse ya da anlaşma oranında mı oluyor?Neden baz şirket ortaklarında maaş alma durumu varken bazısında maaş ile alakaı bir durum yok bu konu hakkında bir fikrim yok ondan soruyorum.Teşekkürler

Ynt: Ltd.Şti.Maaş

çok ortaklı şirketlerde maaş limiti olmazsa çekilen avanslar sıkıntı oluyor sadece bunu söyleyebilirim...

a.ş. de yönetim kuruluna genel kurul kararı ile belirleniyor.ltd.şirktlerde ise ortaklar kurulu kararı ile ortak olan müdüre veriliyor diye biliyorum.

Ltd şirketlerde Maaş ödemek için illa karar almamıza gerek var mı? ayrıca müdür olmayan ortağa maaş bağlanaz mı? ortaklardan biri bağkur emeklisi ise buna da maaş bağlanabilirmi?

Maaş bağlandığı zaman sadece gelirvergisi ile damga vergisi kesintisi yapılıyor dimi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Müdüre de müdür olmayan ortağada emekliyede maaş bağlanabilir, huzur hakkı adı altında verilen maaşlarda dediğiniz gibi sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır.