fonradar

Ltd.Şti.nden nasıl kurtulurum.

Durumumu kısaca özetleyerek ne yapmam konusunda fikir almak istiyorum.

1997 yılında sigortalı olarak çalıştığım Ltd.Şti.ne hatıra binaen %10 ortak oldum 1-2 aylık süre için olacaktı fakat şirket sahibinin hisseleri birtürlü geri almaması yüzünden ancak 2001 yılında noter kanalı ile benim üzerimdeki %10 Hise ve Şirket sahibi olan (aynı zamanda imzada tek yetkili olan şirket müdürü)şahısta aynı satış sözleşmesi ile %90 hissesini devir etti.

Sonrasında benimle işleri kalmadığunı benim artık bir yükümlülüğüm olmadığını söylediler. Bende o zamanlar henüz toy bir gençtim ve onlara inandım.

2010 yılı kasım ayında elime SGK dan gelen bir ödeme emri ile yıkıldım. SGK ya gittiğimde yapılan devirin Ticaret sicilden geçirilmediği için hükümsüz olduğu ve hissem oranında çıkacak tüm borçtan sorumlu olduğumu öğrendim. Vergi dairesinde yaptığım araştırmadan sonrada oradada bir hayli borç olduğunu ama şirketin 2003 yılı ağustos ayında RESSEN TERK yapıldığını öğendim. Bekle vergi affı çıkacak uzlaşmaya git borcun sana düşen kısmını ödersin sonrasını bilmiyoruz dediler.

Şirket sahibininde 2006 yılında vefat ettiğini öğrenince dünyam birkez daha karardı.

Şimdi bilmek istediğim konu;

1- Bu işten nasıl kurlulacağım.
2- Ayrıca bu cezaları ödemekteki yükümlülüğüm nedir?
3- Borçları kendi payıma düşen kısımlarını ödedikten sonra Şirketin tasfiyesini nasıl yapabilirim ?

Değerli görüş ve yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.

Ynt: Ltd.Şti.nden nasıl kurtulurum.

Slm bu konuyla ilgili forumda detaylı arama yaparak bilgiye ulaşabilirsiniz. Ticaret siciline tescil edilmeyen devirlerin geçersiz olduğu dogru. Hisseniz oranında borctan sorumlusunuz. Çoğu kişi hissesi oranında borcu ödeyip basına bir sorun geldiğinde ben bana düşen kısmı ödedim diyebiliyor.Tasfiye işlemleri ile ilgili bir meslek mensubundan yardım alabilirsiniz. Kolay Gelsin