Ltd.Şti̇. Ortaklarının Si̇gortalılığı

Üyelik
21 Ocak 2013
Mesajlar
3
Konum
İZMİR
Bir ltd.şti. De çalışan iki kişi 2010-nisan ayında şirket ortağı oluyorlar birisi aynı zamanda şirket müdürü oluyor. Fakat iki şahısta şirkette ssk lı olarak gösterilmeye başlanıyor. Bu şahısların bağkurlu olması şart. Bugün itibariyle izleyebileceğim yolu gösterirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ssk dan çıkış yapın, 10 içinde bağkur işe giriş bildirgesi düzenleyip elden teslim edin.
 
Üyelik
20 May 2011
Mesajlar
194
Konum
istanbul
SGK 20.10.2014 tarihinde 2014/28sayılı bir genelge yayınlayarak ortak olduğu şirkette sigortalı olanların 4/b(bağkur) aktarmı ile alakalı yapılacak işlemler düzenlenmiştir.
genelgenin ilgili maddesine göre;
2.3- Kendi işyerinden veya ortak olduğu işyerinden(4/a) kapsamında bildirilen sigortalılar
5510 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinin üçüncüfıkrasında (4/b) kapsamında sigortalı sayılanlar, kendilerine ait veya ortakoldukları işyerlerinden dolayı, (4/a) kapsamında sigortalı bildirilemezlerhükmü bulunmakta olup bu durumdaki sigortalıların tespiti 22/2/2013 tarihli ve2013/11 sayılı Genelgenin dokuzuncu kısım birinci bölümde belirtilen hususlardoğrultusunda yapılacaktır. Sigortalı tescil ve hizmet servislerince gereksigortalılık statüsünün belirlenmesinde, gerek hizmet bildirme gerekse aylıkbağlanması sırasında yapılacak hizmet birleştirme işlemlerinde sigortalılarınkendi işyerlerinden bildirilip bildirilmediği hususu mutlaka kontroledilecektir. Kendi işyerlerinden (gerçek kişiler) kendilerini (4/a)kapsamında sigortalı olarak bildirenlerin (4/a) hizmetleri iptal edildiktensonra ödenen primler sigortalı ve işveren hissesi ile birlikte, ortak olduklarıişyerlerinden (tüzel kişiler) (4/a) kapsamında sigortalı olarak bildirilenlerinise sadece sigortalı hissesi (4/b)’ye aktarılacaktır.
 
Üst