Ltd.Şti.Tasfiye ve Ortak sorumlulukları

Herkese Saygılar,

Konu belki daha önce yazılmış olabilir fakat saatlerce aramama rağmen bulamadığım için yeni konu olarak soruyorum, eğer daha önce cevaplanmış ise özürlerimi kabul ediniz.
Konu şu durumda
- X bir Limited şirkete hisse devri ile 2 ortakdan biri olarak 2007 mart da %50 hisse ile müdür olarak katıldım.
- Şirket 2008 Ocak da tasfiyeye girdi ve bu tarihte %50 hisseli diğer ortak tasfiye memuru olarak atandı.
- 2009 da Ocak da tasfiye süreci bitmesine rağmen diğer ortak tasfiye işlemlerini sonlandırmadığı gibi vermediği beyannamelerden şirket ceza yedi.
- Kendi müdürlüğüm dönemime ait 2007 mart-2008 Ocak arası doğmuş tüm vergi borçlarını ödeyerek vergi dairesinden bu konuda bir yazı aldım.
Merak ettiğim noktalar ise şunlar
-2008 Ocak dan sonra kesilen cezalar dan Tasfiye memuru mu sorumludur? yoksa sorumluluk hisselerimiz oranında tüm ortaklarda mıdır?
-Vergi dairesinde şirket müdürü de diğer ortak gözükmektedir. Fakat öyle bir atama yapıldığını hatırlamıyorum. Acaba tasfiye memurunun de şirket müdürü olarak atanması otomatik olarak mı söz konusudur?
Özetlemek gerekirse, Tasfiye süreciden doğan ve doğacak borçlardan kim sorumludur? Tasfiye memuru olan ortak mı? İlgili tarihlerdeki şirket müdürü mü yoksa hisseleri oranında ortaklar mı? yoksa devlet bulduğundan mı tahsil edecektir?

Sabrınız, bilginiz ve paylaşımınız için teşekkürler, hepinize huzurlu günler dilerim

Ynt: Ltd.Şti.Tasfiye ve Ortak sorumlulukları

Tasfiye memuru dışardan da atanabilir. Ancak sonuç olarak limited şirkette ortaklar kamu borçlarından hisseleri oranında sorumldur. Bunun kaçar yolu yoktur.

Sayın Nizam Bey,

Öncelikle hızlı cevap için teşekkürler,
Konu ile alakalı olarak, bu durumda görevini eksik yerine getiren tasfiye memurundan kaynaklı doğan cezalardan bende sorumluyum diyebilir miyiz?

Tasfiye memuruna yasal yollardan rucu etmek olanağı vardır ama sonuçta sorumlu sizsiniz. detaylar değişebilir. Ancak temelde sorumlu ortaklardır.